Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách.

Ranní ptáče: Macron musí snášet kritiku. Tsunami na Novém Zélandu. Nový Star Trek

Lukáš Bilinec
05. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Francouzský prezident Emmanuel Macron

Podle všech indicií postupně klesá podpora francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mezi voliči. U nás bohužel naopak stoupá nezaměstnanost, a to zejména mezi ženami. A věděli jste, která automobilka má ambiciózní plány s elektromobily? 

Novozélanďané utíkali před hrozící vlnou tsunami

Otevřít v galerii (5)
Pláž na Novém Zélandu
Pláž na Novém ZélanduZdroj: Pixabay.com/holgerheinze0

Severovýchodně od Nového Zélandu došlo před pár hodinami k silnému podmořskému zemětřesení o síle 8,1 stupně Richterovy stupnice. Úřady ihned vydaly varování o blížící se vlně tsunami prostřednictvím textových zpráv a rozezněly se sirény. Mnoho lidí, včetně studentů, prchalo na vyvýšená místa. Černé scénáře se naštěstí nenaplnily a vlny prošly bez podstatných škod. Nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. V tuto chvíli již další vlny nehrozí, uvedla Národní agentura pro řešení mimořádných událostí (NEMA).

"Je těžké nemít pocit, že naše země má smůlu, když se v jediný den musíte vyrovnat se zemětřesením, tsunami a pandemií,"

řekla čtyřicetiletá novozélandská premiérka Jacinda Ardern.

Nezaměstnanost v ČR stoupá hlavně mezi ženami

Otevřít v galerii (5)
Prázdný kancelářský prostor
Prázdný kancelářský prostorZdroj: Unsplash.com/kate_sade

Vlivem aktuální koronavirové situace v České republice dle očekávání stoupá míra nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním občanům dosáhl v lednu 2021 na hodnotu 3,3 %, což je zvýšení o 1,3 procentního bodu oproti lednu loňského roku. Míra nezaměstnanosti se pak velmi liší podle pohlaví. Zatímco u mužů dosahuje hodnoty 2,5 %, u žen vystoupala už na 4,4 procenta. 

"Poslední vlna karanténních opatření má podstatně vyšší dopady na ženy. Zatímco u mužů nezaměstnanost v lednu zůstala zhruba na úrovni druhé poloviny roku 2020 a meziročně se zvýšila o méně než třetinu, počet žen hledajících zaměstnání se ve srovnání s loňským lednem více než zdvojnásobil,"

okomentoval situaci Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Macron se dostává pod tlak

Otevřít v galerii (5)
Třiačtyřicetiletý francouzský prezident Emmanuel Macron
Třiačtyřicetiletý francouzský prezident Emmanuel MacronZdroj: Profimedia.cz

Úřadující francouzský prezident Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron v poslední době jistě nemá klidné spaní. Ze všech stran je kritizován za svá politická rozhodnutí a nedaří se mu na jedničku ani boj s koronavirovou pandemií. Kritizován je hlavně za pomalé očkování. Nyní se do jeho osoby opřel i nejvlivnější levicový deník v zemi, Libération. Podle jeho článku Macron svým manévrováním mezi levicí a pravicí, ve snaze se zalíbit všem, ztrácí podporu levicových voličů. Právě oni ho před čtyřmi lety vynesli svými hlasy do Elysejského paláce. Upadající popularitu francouzského prezidenta potvrzuje i aktuální průzkum veřejného mínění. Zatímco v roce 2017 triumfoval Macron v prezidentské volbě se ziskem dvou třetin hlasů, nyní činí jeho náskok na Marine Le Pen pouhá 4 procenta. 

Chystá se nový film Star Trek

Otevřít v galerii (5)
Herci ze seriálu Star Trek: Discovery
Herci ze seriálu Star Trek: DiscoveryZdroj: © Columbia Broadcasting System (CBS)

Paramount pracuje na novém sci-fi filmu ze světa Star Trek. Tento fenomén opět vzbuzuje v posledních letech pozornost díky seriálu Star Trek: Discovery. Produkční společnost tak hodlá vsadit na jednu z jeho scénáristek, Kalindu Vazquez. Ta má bohaté zkušenosti ze seriálového světa - Bylo nebylo, Živí mrtví, Útěk z vězení a další. Bude to však její filmová premiéra. Pět let starý snímek Star Trek Beyond byl velkým finančním zklamáním. Následný seriál však ukázal, že příznivců tohoto světa je stále spousta. Na dalším filmu Star Trek nějakou dobu dokonce pracoval i samotný Quentin Tarantino. Produkční společnost však dosud nenašla způsob, jakým dále příběh rozvíjet. Nyní se zdá, že chce navázat na aktuální úspěch seriálu Star Trek: Discovery. 

Volvo představilo své druhé plně elektrické auto

Otevřít v galerii (5)
Chystaný elektromobil C40 Recharge od značky Volvo
Chystaný elektromobil C40 Recharge od značky Volvo Zdroj: Volvo Automotive

Švédská automobilka Volvo ukazuje, že myslí vážně svůj nedávno vyřčený cíl. Automobilka ze švédského Göteborgu by chtěla, aby do roku 2025 polovina jejího obratu pocházela z prodeje elektrických vozů. Nyní tak představila svůj zatím druhý plně elektrický model: C40 Recharge. Oproti dříve představenému XC 40 Recharge má nový vůz trochu estetičtější vzhled kupé. Zadní část střechy se zakřivuje směrem dolů a automobil vypadá opravdu elegantně. Stejně jako jeho předchůdce by měla být i novinka vybavena sofistikovaným informačním a zábavním systémem, který byl vyvíjen ve spolupráci s technologickým gigantem Google. O napájení se bude starat 78 kWh baterie, kterou půjde nabít na 80 procent její kapacity za zhruba 40 minut. Počáteční dojezd bude 420 km na plné nabití, ale Volvo očekává, že by budoucí aktualizace softwaru měly toto číslo navýšit. Výroba by měla být spuštěna ještě do konce tohoto roku.

Páteční ranní ptáče je u konce. Věříme, že vás obohatilo o zajímavé informace. Přejeme vám, ať nepodléháte chmurům aktuální doby a daří se vám na všem najít pozitiva. Vzpomeňte si při tom na moudrá slova německého filozofa Arthura Schopenhauera:

"Obyčejný člověk přemýšlí, jak by zaplnil čas. Talentovaný člověk se ho snaží využít."

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze