Top hledané
Výsledky (0)
Gabriel Attal byl pověřen vedením vlády ve Francii.

Ranní ptáče: Macron sází na nejmladšího premiéra v historii. NASA odložila výpravy k měsíci

Radim Červenka
10. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Gabriel Attal

Emmanuel Macron jmenoval předsedou vlády dosavadního ministra školství Gabriela Attala, který se tak stal nejmladším premiérem ve francouzské historii. NASA odložila plány na letošní výpravu na Měsíc. Mělo jít o stanutí člověka na přirozené družici země po padesáti letech. Trumpův požadavek na aplikaci prezidentské imunity v některých soudní obžalobách, kterým čelí, soudci neuznali. Inflace v Argentině dosahuje nejvyšších hodnot od roku 1990, v průběhu roku může dosáhnout i na 200 %.

Francie má nového předsedu vlády

Ke změně na premiérském postu došlo ve francouzské vládě kvůli posilujícím preferencím euroskeptické pravice před podzimními volbami do Evropského parlamentu. Nespokojenost ve Francii vyvolává především zdražování životních nákladů v poslední době.

Ztracenou oblibu má vládě přinést nový čtyřiatřicetiletý premiér Gabriel Attal, který je zdatným řečníkem v parlamentu i v mediálních debatách. Jako ministr školství se Attal zapsal především omezováním výjimek pro muslimské oděvy u žen ve francouzských školách, napsala agentura Reuters.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

NASA odložila další lety na měsíc

Astronauti si na další let k měsíci budou muset počkat minimálně do příštího roku s tím, že následné přistání na přirozeném satelitu země bude možné nejdříve v roce 2026. Původně plánovala americká kosmická agentura vyslat astronauty k měsíci letos.

Pokud v roce 2026 skutečně Američané opět stanou na Měsíci, bude se jednat realizaci této kosmické výpravy po více než padesáti letech. Zásadní příčinou odkladu jsou obavy o bezpečnost letu, které NASA považuje za esenciální, informovala agentura AP.

Trump podle soudců nemá nárok na imunitu

Soudci odvolacího soudu ostře zpochybnili argument Donalda Trumpa, že bývalí prezidenti by měli mít nárok na imunitu před trestním stíháním. Exprezident USA čelí několika obžalobám ohledně pokusu zvrátit výsledky posledních amerických prezidentských voleb.

Nedávno republikánský politik prohlásil, že všechny činy, kterých se dopustil v době útoku na kapitol, provedl ještě v prezidentském úřadě. Podle amerického ministerstva spravedlnosti však prezidentství není nad zákonem, uvedla o kauze BBC.

Inflace v Argentině stoupla nejvýše od roku 1990

Měsíční míra inflace v Argentině se v prosinci vyšplhala na 28 %, což by byla nejvyšší hodnota od počátku roku 1990, a to v důsledku prudké devalvace měny peso, kterou minulý měsíc provedla nová vláda libertariánského prezidenta Javiera Milei.

Takováto míra inflace není v současnosti ničím zcela neznámým ani v Evropě, nicméně analytici předpovídají nárůst cen v příštím roce dosahující až na 200 %. Vláda devalvovala měnu o 50 %, což se projevilo zejména na cenách potravin, informovala agentura Reuters.

Zdroje: apnews.cz, reuters.cz, bbc.com

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze