Top hledané
Výsledky (0)
Francouzský parlament bude hledat novou shodu

Ranní ptáče: Macronovi lidé se spojí s dalšími politiky. Rakušan nevidí důvod k rezignaci, podržel ho Švejdar.

Radek Polák
20. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Macron se poohlédne po politickém partnerovi

Strana francouzského prezidenta obhájila vítězství, musí se ale spojit s některou z dalších partají. Kritiku šéfa hnutí STAN Rakušana vyvrací bývalý policejní prezident Švejdar. V Rusku Microsoft ukončil možnost stahování svých programů Windows 10 a 11.   

Macron obhájil vítězství, nemá ale většinu

Koalice Spolu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zvítězila ve druhém kole parlamentních voleb ve Francii. V 577členné dolní komoře francouzského parlamentu obsadila 245 křesel.

Na druhém místě patrně skončila levicová koalice NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) Jeana-Luka Mélenchona a v parlamentu bude mít 131 křesel. Pravicová strana Národní sdružení překonala svůj rekord v počtu mandátů z roku 1986, když dosáhla tentokrát na 89 křesel.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Výsledek značí období politické nejistoty. K dosažení parlamentní většiny je totiž zapotřebí získat 289 křesel. Bude záležet na tom, zda se podaří Macronovi pro svůj program získat umírněné strany mimo jeho koalici. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová v té souvislosti uvedla:

"Chceme tak naší zemi zajistit stabilitu a uskutečnit potřebné reformy."

 

Švejdar vyvrátil spekulace spojené s Rakušanem

V souvislosti s kauzou okolo odstoupivšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka z hnutí STAN popřel bývalý policejní prezident Jan Švejdar spekulace, které se objevily. Andrej Babiš totiž včera v televizi uvedl, že se měl na Hlubučka v minulosti ptát předseda STAN Vít Rakušan.

NIKDY se mě na pana Hlubučka NIKDO neptal a NIKDY jsem o tom s nikým nemluvil. Tedy ani s Vítem Rakušanem,"

uvedl prostřednictvím svého twitterového účtu Švejdar.

Opozice, kam patří rovněž Andrej Babiš z ANO, se snaží dokázat, že v kauze má prsty rovněž Rakušan. Ten však nevidí důvod, aby rezignoval. K 30. červnu ve funkci ministra školství ale kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem skončí jeho stranický kolega Petr Gazdík.  

 

Sankce dopadají na hrubý domácí produkt Ruska

Ekonomice Ruska může podle šéfa největší tamní banky Sberbank trvat až 10 let, než se vrátí na předválečnou úroveň roku 2021. Sankce podle něho již nyní zasahují až 56 procent ruského vývozu a 51 procent dovozu. To představuje hrozbu pro 15 procent hrubého domácího produktu.

Světová banka pak předpovídá, že letos ruská ekonomika poklesne o 8,9 procenta. V lednu se přitom očekával nárůst o 2,4 procenta. Podle odhadu Institutu mezinárodních financí lze v tomto roce očekávat propad o 15 procent a příští rok o 3 procenta. Příčinu lze spatřovat hlavně za zásadními sankcemi, odlivu ruských vzdělaných elit do zahraničí a problémům, které budou spojeny s exportem ruského zboží a služeb.

Otevřít v galerii (3)
Putin stahuje ruskou ekonomiku ke dnu.
Putin stahuje ruskou ekonomiku ke dnu. Zdroj: Profimedia

Windows 10 a 11 už nelze stahovat

Operační systém Windows 10 a 11 společnosti Microsoft si již nelze v Rusku instalovat. A to ani při použití VPN. Objevuje se totiž hlášení o chybě, podle kterého vznikl problém s požadavkem.

Microsoft začátkem března oznámil, že pozastavuje prodej svých produktů a služeb v Rusku. Firma tak podobně jako mnoho dalších západních podniků reagovala na ruskou invazi na Ukrajinu. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox. Windows je nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě.

Otevřít v galerii (3)
Windows se stahují z Ruska
Windows se stahují z RuskaZdroj: Pixabay

Poctu Karlu Gottovi si nenechalo ujít přes 40 hvězd showbyznysu

V pražské O2 areně se včera konal první ze dvou vzpomínkových koncertů Pocta Karlu Gottovi, na kterém vystoupily hvězdy české a slovenské populární hudby. Na jednom pódiu se sešlo zhruba 40 zpěváků a zpěvaček. Patřil k nim například Marek Ztracený, Lucie Bílá, Richard Krajčo nebo Štefan Margita a Michal David.

Na úvod si si Darou Rolins zazpívala píseň Zvonky štěstí i Gottova dcera Charlotte Ella. Událost byla podle manželky Karla Gotta Ivany jedno z posledních přání vícenásobného Českého slavíka.

Otevřít v galerii (3)
Lidé na Gotta často vzpomínají
Lidé na Gotta často vzpomínajíZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, AP, Echo24.cz, Extra.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze