Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Markle nebyla na kralování připravena. Austrálie má nula pozitivních případů. Roboti ve školách

Kateřina Ostrejšová
28. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Meghan Markle

Tři nejlidnatější australské státy zaznamenaly jedenáctý den po sobě nulový počet případů covid-19, dočkají se tak znovuotevření státních hranic. Díky spolupráci hlavního města Prahy a Tchaj-pejské hospodářské kanceláře dorazí do pražských škol první technologické pomůcky, včetně robotů. Žena, který šila svatební šaty Meghan Markle promluvila o tom, jak na královský svět nebyla připravená.  

Každý čtvrtý Čech uvažuje o pěstounství 

Otevřít v galerii (5)
Rodiče si hrají s dcerou.
Rodiče si hrají s dcerou. Zdroj: Freepik.com

O pěstounství koluje řada stereotypů a čtvrtina lidí nezná rozdíl mezi pěstounstvím a adopcí. Praha proto spouští kampaň na podporu pěstounství. Naprostá většina Čechů (94 %) je přesvědčena, že by děti měly vyrůstat raději v pěstounské rodině než v ústavní péči. Každý čtvrtý člověk pak o pěstounství uvažuje (23,5 %) nebo má dokonce přijetí dítěte v plánu (1,3 %). 

Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha
Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha, Praha 5

Cílem kampaně je podpořit zájem o pěstounství a bourat mýty, které od něj lidi odrazují. Třetina Čechů uvádí například jako faktor odrazující od přijetí dítěte to, že už děti mají nebo jsou na přijetí moc staří. Přitom starší domácnosti patří mezi nejčastější a jedny z nejvhodnějších žadatelů o pěstounství. 

„Každé dítě má mít šanci vyrůstat v rodině. V ústavní péči jsou přitom tisíce dětí, pro které hledáme pěstouny. Povzbudivé je, že každý čtvrtý Čech by o pěstounství sám uvažoval. Chceme tento potenciál využít, a proto kampaň na podporu pěstounství spouštíme,“  

uvedla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. Tvářemi kampaně jsou moderátor talk show 7 pádů Honza Dědek a herci Lucie Benešová, Marek Němec a Jana Stryková.  

Robotické pomůcky v pražských školách  

Otevřít v galerii (5)
Robotická pomůcka na stole.
Robotická pomůcka na stole. Zdroj: Magistrát hl. města Prahy

Díky spolupráci hlavního města Prahy a Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře tento týden do pražských škol dorazí první technologické pomůcky z Tchaj-wanu. Na nižších ročnících gymnázia v Čakovicích budou pomáhat při výuce darovaní roboti a na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné zase nově využijí spektrální analyzéry. Jedná se o pilotní fázi spolupráce mezi Prahou a Tchaj-wanem. Kromě materiálního vybavení plánuje také město společné projekty a aktivity studentů na společných vědeckých soutěžích.  

Obdržená robotická ramena jsou podle ředitelky Ivy Noskové z Gymnázia Čakovice skvělou interaktivní pomůckou, která pomůže studentům připravit se na dynamický rozvoj společnosti. Tyto roboty škola využije při výuce informatiky a v projektové výuce - studenti se seznámí s širokou škálou praktických úloh, např. stavbou modelového domu, robotizovanou chemií nebo modelovou výrobní linkou. 

Meghan Markle nebyl na královskou rodinu připravena  

Otevřít v galerii (5)
Meghan Markle a princ Harry
Meghan Markle a princ HarryZdroj: Profimedia.cz

Jako jedna z žen, které pomohly vyrobit ikonické svatební šaty Meghan Markle, měla profesionální vyšívačka Chloe Savage pohled do zákulisí královské svatby, která poutala pozornost celého světa. Od té doby se mnohé změnilo a Markle s princem Harrym z královského světa odešli a vydali se vlastní cestou do Kalifornie se svým dvouletým synem Archiem.  

Jejich rozhodnutí tehdy mnohé překvapilo, podle Savage však bývalá herečka nebyla dostatečně na královský tlak připravena. Zatímco Kate Middleton a princ William spolu chodili osm let před svatbou v roce 2011, Markle a Harry oznámili své zasnoubení pouhý rok poté, co veřejně potvrdili svůj vztah.  

„Myslím, že tuto roli vyhodnotila nesprávně. Kate měla spoustu času se tomu všemu přizpůsobit. Dříve to zlomilo spoustu lidí, například Dianu. Meghan nebyla připravená na věci, které smí a nesmí říkat a nosit,”  

uvedla Chloe Savage. Markle už v minulosti přiznala, že když poprvé řekla svým přátelům, že chodí s Harrym, řekli jí, aby to ukončila, jinak jí britský bulvár zničí život.  

Dobrá zpráva pro Prahu 4: nájmy se zvyšovat nebudou 

Otevřít v galerii (5)
Muž drží v ruce klíče.
Muž drží v ruce klíče. Zdroj: Freepik.com

Rada městské části Praha 4 schválila i pro letošní rok zrušení navyšování nájmů u prostor, které jsou ve správě městské části. Opatření by mělo pomoci rodinám, podnikatelům a živnostníkům v době pokračující koronavirové krize. Cena nájmů tak zůstane již třetí rok za sebou stejná. 

„Více než tříprocentní navýšení by se dotklo tisíců lidí, kteří si pronajímají prostory nebo byty od městské části. Proto jsme se rozhodli, stejně jako loni, nájmy na základě růstu inflace nezvyšovat,“  

řekl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza. Loni v lednu sice radní navýšení o 2,8 % podle čísel statistického úřadu schválili, ale z důvodu lockdownu ji na začátku dubna zrušili. Loňská inflace podle úřadu dosáhla dokonce 3,2 %. Na nájmech na Praze 4 se však ani letos neprojeví.

Australské státy s nulovým počtem případů 

Otevřít v galerii (5)
Žena cestuje v roušce.
Žena cestuje v roušce.Zdroj: Freepik.com

Tři nejlidnatější australské státy zaznamenaly jedenáctý den po sobě nulový počet případů covid-19. Od 1. února tak dojde znovu k otevření státních hranic. Australané měli velmi přísné omezení hranic během vánočních svátků, spoustu lidí tak nemohla navštívit svoji rodinu. Australské státy jsou nyní rozděleny do třech barev - zelené, oranžové nebo červené podle jejich rizika. Cestující z červené zóny přes hranice nemohou, ti z oranžové zóny budou muset do tří dnů od příjezdu podstoupit test na koronavirus.  

Jihovýchodní stát Victoria, který hostí tenisový grandslamový turnaj Australia Open naznačil, že může v pátek změnit nastavení se Sydney. Stát totiž zaznamenal už 22. den nulových případů.  

Austrálie od března ohlásila více než 22 000 místních případů COVID-19 a 909 úmrtí. Země, která uzavřela mezinárodní hranice na počátku pandemie a zaváděla blokování a přísná sociální distanční opatření, se zařadila mezi top 10 v indexu výkonnosti COVID za úspěšné zvládnutí této nemoci. 

Mějte krásné ráno a užijte si den podle vašich představ. Vzpomeňte si totiž na slova americké spisovatelky Doe Zantamata: 

“Každé ráno začíná nová stránka tvého příběhu. Udělej z ní něco dobrého.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze