Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Meghan Markle rozjíždí nový byznys. Volitelé potvrdili Bidenovo vítězství. Taxi bez brzd a volantu

Barbora Mikešová
15. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Meghan Markle s princem Harrym v kočáře

Investice do ovesných mlék se stávají trendem a bydlení v Praze bude pravděpodobně dostupnější. Joe Biden udělal další výrazný krok na cestě do Bílého domu. A zachrání nový vynález populaci orangutanů na světě, nebo už je příliš pozdě? Přinášíme vám přehled žhavých zpráv z domova i ze světa! 

Bydlení v Praze se blýská na lepší časy

Otevřít v galerii (5)
Apartmány s modrými okenicemi
Apartmány s modrými okenicemiZdroj: Pixabay.com/Pexels

Projekt Dostupné družstevní bydlení s účastí hlavního města Prahy, jehož přípravu od počátku řídila radní Hana Kordová Marvanová, dostal od radních hlavního města Prahy zelenou a ve čtvrtek ho bude projednávat Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Projekt je jeden z hlavních bodů volebního programu koalice Spojené síly pro Prahu (STAN/TOP09/KDU-ČSL) a součást programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.

Podstatou projektu je pomoc zejména středním příjmovým skupinám občanů, a to včetně mladých rodin. Pro ty je bydlení v hlavním městě často finančně nedostupné. Projekt by měl pomoci mimo jiné i zástupcům velmi důležitých profesí pro chod a rozvoj hlavního města. Pomoci by tak měl například učitelům, zdravotníkům, hasičům či strážníkům.

„Už i pro střední příjmovou skupinu obyvatel se bydlení v Praze stalo kvůli vysokým cenám finančně nedostupné, což situace související s pandemií koronaviru jenom umocnila. Rádi bychom tedy tímto způsobem pomohli mladým rodinám, a především zástupcům profesí, které jsou nezbytné pro chod a rozvoj města,“

uzavírá předseda Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Vévodkyně ze Sussexu sází na ovesné mléko

Otevřít v galerii (5)
Meghan Markle s princem Harrym v kočáře
Meghan Markle s princem Harrym v kočáře Zdroj: Profimedia

Manželka prince Harryho se rozhodla investovat do společnosti Clevr Blends prodávající ovesné mléko ve čtyřech různých příchutích. Společnost hrdě prohlašuje, že její produkty vznikají s podloženým etickým původem, jsou zdraví prospěšné a navíc udržitelné.

„Svou investicí podporuji vášnivou podnikatelku, která se namísto podnikání soustředí na budování své komunity. Jsem hrdá, že svou investicí pomůžu vytvářet produkt, který má podložený původ, který sama miluji a který zastává holistický přístup,“

komentuje svou investici Meghan Markle.

Možná se investice do ovesných mlék stává jakýmsi trendem a Meghan se inspirovala u Oprah Winfrey či Natalie Portman, které do společnosti Oatly investovaly 200 milionů dolarů.

Volitelé jednotlivých států potvrzují Bidena prezidentem

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden
Joe Biden Zdroj: Profimedia

Ačkoliv se volební místnosti ve Spojených státech otevřely už 3. listopadu a výsledky prezidentských voleb byly předběžně známy už po čtyřiadvaceti hodinách, cesta Joe Bidena do úřadu ještě nějakou dobu potrvá. Významným milníkem je stvrzení výsledků volbou volitelů, kteří definitivně zvolili nového, v pořadí již 46. prezidenta Spojených států amerických.

„Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut již před dávnou dobou, a víme, že nic, ani pandemie, ani zneužití moci, jej nemůže uhasit,“

řekl nastupující prezident v následném projevu, v němž zdůraznil, že demokracie byla v předchozích letech zkoušena, ale ukázala se být silnou, odolnou a pravdivou. Podle Bidena je teď potřeba co nejrychleji otočit list, aby se rozdělený národ opět sjednotil a uzdravil.

Hlasy volitelů sehrají svou roli už 6. ledna, kdy je před kongresem sečte a potvrdí dosavadní viceprezident Mike Pence. Biden bude následně uveden do úřadu 20. ledna. Uvidíme, jak na aktuální vývoj zareaguje Donald Trump, ten se v minulosti nechal slyšet, že poklidně opustí Bílý dům, pokud volitelé svými hlasy stvrdí jeho porážku. 

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Záchrana deštných pralesů

Otevřít v galerii (5)
Orangutani
OrangutaniZdroj: Pixabay.com/Blandinejoannic

Tipli byste si, který olej je na světě nejpoužívanější? Největší, přibližně třetinový podíl, má olej palmový. Najdete jej v široké škále produktů od jídla až po kosmetiku, a statistiky uvádí, že až polovina balených výrobků v supermarketech jej uvádí ve svém složení. Jeho rychlý nárůst popularity se ale neblaze podepisuje na životním prostředí, protože kvůli novým plantážím dochází k masivnímu odlesňování v celém tropickém pásu, což se poté odvíjí i na stavu místní fauny. Nejcitelněji se tento problém dotýká orangutanů, kteří jsou už nyní považovaní za kriticky ohrožené. A pokud nedojde ke změně, v budoucnu je nalezneme jen v chráněných přírodních rezervací.

Odborníci se zatím neúspěšně snaží bít na poplach, ale dokud lidstvo nenajde dostupnou alternativu, vývoj se jen tak nezmění. Situaci by ale mohl zvrátit nový vývoj společnosti C16 Biosciences, která vynalezla syntetickou verzi tohoto oleje. Zatím se ještě neprodává, protože je aktuálně ve finální fázi testování, ale pokud půjde vše dobře, autoři si slibují, že jeho vývoj bude levný a především i ziskový. To by mělo přilákat investory a dlouhodobě tak snížit závislost na přírodní verzi. Kromě laboratoří C16 Biosciences navíc na něčem podobném pracují i na britské univerzitě ve městečku Bath nebo v kalifornském start-upu Kiverdi. Tak doufejme, že na zvrácení škod není příliš pozdě!

Zoox představuje samořiditelné taxi

Otevřít v galerii (5)
Zoox Taxi
Zoox TaxiZdroj: Zoox.com

Budoucnost je tady! Průkopníkem nových technologií v automobilovém průmyslu je aktuálně Tesla, jejíž zakladatel a vizionář Elon Musk zpopularizoval elektromobily natolik, že je dnes do svých katalogů musí řadit každá automobilka, aby udržela krok s dobou. Převzít štafetu inovací teď ale hodlá Amazon skrze dceřinou společnost Zoox, jež představila samořiditelné taxi!

Ačkoliv je Zoox stále spíše technologickým start-upem, jeho robo-taxi, jak vozidlo zahraniční média přezdívají, udivuje na první pohled, už třeba jen tím, že v něm absolutně chybí jak volant, tak pedály, větší luxus si nedovedeme představit! Oba prvky už zkrátka nejsou potřeba a jenom by překážely. A špatné nejsou ani parametry. Elektromobil by měl v chodu vydržet celých 16 hodin bez nabití, mohl by jezdit oběma směry dle svého uvážení a mohl by dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. To nezní špatně, že? Zoox ale není jediný, kdo podobnou technologii hodlá přetavit v praxi, svoje autonomní vozidlo hodlá představit i společnost Apple.

To je od nás dnes už vše. Přejeme vám krásné úterní ráno, a jak řekl podnikatel a učitel Robert Kiosaki:

„Vaše budoucnost vzniká na základě toho, co děláte dnes, nikoliv zítra.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze