Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Melania Trump ohrozila dětské pacienty. Další vakcína blízko schválení. Nový zákon o znásilnění

Šárka Peková
16. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Melania Trump

Ranní ptáče vám přeje pohodovou středu! Snad ji budete mít klidnější než Melania Trump, která musí vysvětlovat, proč si v dětské nemocnici sundala roušku. Oslavovat dnes naopak můžou ženy v Pákistánu, protože v platnost konečně vstupuje nový zákon o znásilnění! Co dalšího se událo v uplynulých hodinách doma i ve světě?

Větší spolupráce při výstavbě Smíchova

Na jednom z nejdůležitějších pražských brownfieldů začala tento podzim první fáze výstavby projektu Smíchov City. Celou lokalitu ale čekají i další stavební záměry jako je rekonstrukce Smíchovského nádraží či vznik záchytného parkoviště P+R. Pro rychlejší komunikaci a snadnější plánování v dlouhodobém horizontu zakládají klíčoví vlastníci projekt, do kterého vstoupí hlavní město i městská část Praha 5.

„Cílem spolku je vybudování nové moderní pražské čtvrti, s jejíž výstavbou je spojena koordinace všech projektů od různých investorů.  K tomu je třeba definovat hlavní úkoly jako je identifikace hlavních problémů v území či nastavení efektivní spolupráce mezi Prahou, městskou částí i klíčovými vlastníky,“ 

popisuje důvod vzniku spolku Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Spolek bude založen společnostmi Sekyra Group a Českou spořitelnou NHQ, které vlastní největší část tohoto území. Vstupem hlavního města a městské části Prahy 5 do spolku bude posílena role Prahy z pohledu rozvoje, dopravy i dalších veřejných zájmů v této lokalitě, jako je například výstavba základní školy. Novou městskou čtvrť doplní i moderní terminál Smíchov, který umožní provázání železnice, metra, tramvají a autobusů a nabídne i dostatečně kapacity pro auta v režimu záchytného parkování. 

Otevřít v galerii (5)
Petr Hlaváček
Petr HlaváčekZdroj: Petr Hloušek/Právo/ Profimedia

Melania Trump si sundala roušku v dětské nemocnici

První dáma Melania Trump porušila nařízení ohledně masek v Dětské národní nemocnici, když si sundala masku a četla dětem knihy.

Melania navštěvuje děti v nemocnici každý rok od doby, kdy se stala první dámou a pokračuje v tradici navzdory pandemii koronaviru. První dáma dorazila do hlavního atria nemocnice v masce. Když se posadila na své místo před stromem, masku si ale sundala. Ačkoli praktikovala sociální distancování, politika nemocnice vyžaduje, aby všichni návštěvníci nosili masku.

„Každý musí v dětském národní zařízení nosit po celou dobu masku, aby zabránil šíření COVID-19,“ 

uvádí se v zásadách nemocnice.

Kancelář první dámy zatím neposkytla vyjádření, proč si Melania masku sundala a zda k tomu získala zvláštní povolení.

Otevřít v galerii (5)
Melania Trump
Melania TrumpZdroj: Profimedia

Nová vakcína Moderna je blízko schválení

Podle regulačních orgánů je vakcína americké společnosti Moderna bezpečná a na 94% účinná, což umožňuje její použití v nouzovém režimu. Úspěšná analýza provedená Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) znamená, že by se mohla stát druhou vakcínou proti koronaviru, která je v USA povolena. Celkem bylo otestováno 30 000 lidí s účinností 94,1 %. Tato informace se objevila den poté, co Američané po celé zemi začali dostávat injekce vakcíny Pfizer-BioNTech.

54stránkový dokument uvedl, že neexistují žádné zvláštní obavy o bezpečnost, a že závažné nežádoucí účinky byly vzácné. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřila horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Stejně jako vakcína Pfizer vyžaduje Moderna i druhou dávku, která by měla být aplikována 28 dní po první dávce.

Minulý týden zveřejnila organizace FDA podobné údaje o vakcíně společnosti Pfizer, a to před hlasováním o jejím schválení. Pokud bude Moderna tento týden schválena týmem odborníků a šéfem vakcín FDA, mohly by se dodávky začít distribuovat do 24 hodin.

Otevřít v galerii (5)
Injekce - aplikace vakcíny
Injekce - aplikace vakcínyZdroj: Pixabay/whitesesssion
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

V Pákistánu vstupuje v platnost nový zákon o znásilnění

Pákistánský prezident Arif Alvi podepsal nová opatření proti znásilnění, jejichž cílem je urychlit odsouzení a zpřísnit tresty. Nová vyhláška vytvoří národní registr sexuálních delikventů, ochrání identitu obětí a umožní chemickou kastraci některých pachatelů. Speciální zrychlené soudy budou projednávat případy znásilnění a je očekáváno, že rozsudek vynesou do čtyř měsíců.

Někteří však vyhlášku kritizovali s tím, že tresty jsou příliš tvrdé, a že úředníci před schválením nedodrželi nezbytný konzultační proces. Vláda má nyní 120 dní na to, aby opatření přijala do parlamentu a nechala jej trvalo přijmout do zákona.

V Pákistánu se v posledních několika letech zvyšuje povědomí o sexuálním násilí. V roce 2015 byla jedna žena brutálně znásilněna ve vzdálené vesnici a záběry útoku se objevily na sociálních sítích. Země neměla zákony, které by bránily sdílení záznamu online.

Otevřít v galerii (5)
Žena v Pákistánu
Žena v PákistánuZdroj: Unsplash/@rd421

LeBron a Microsoft vyzývají fanoušky

Na oslavu chystaného filmového snímku Space Jam: A New Legacy se Microsoft snaží vytvořit videohru. Basketbalová hvězda LeBron James spolu s Microsoftem proto žádají fanoušky o pomoc s jejím vytvoření.

Dne 14. prosince zahájil technický gigant a herní divize Xbox soutěž fanoušků, kteří mají za úkol předložit potencionální videohru Space Jam, která bude vycházet z arkádového zážitku. Každý, kdo je starší 14 let, má nárok na účast a jediné, co musí každý účastník soutěže udělat, je vybrat herní žánr pomocí klíčového obrázku a poté popsat svůj nápad 500 slovy.

Tým nakonec vybere dva výherce a jejich nápady se promění v realitu, která bude v příštím roce k dispozici jako benefit pro členy Xbox Game Pass Ultimate. Samozřejmě bude pro ně k dispozici řada dalších cen, včetně uvedení jejich jmen v herních kreditech, exkluzivního balíčku vítězů s podepsanými suvenýry LeBrona Jamese, VIP balíčků či zboží od Space Jam: A New Legacy. Microsoft dokonce nabídne virtuální workshop kódování pro jejich místní komunitu.

Otevřít v galerii (5)
LeBron James
LeBron JamesZdroj: Profimedia

To je od nás pro dnešek vše! Přejeme vám úspěšný den a nezapomeňte ho začít s pořádnou dávkou elánu. Jak řekl Bob Marley:

„Miluj život, který žiješ. Žij život, který miluješ.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze