Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Ministr doporučuje další očkování. Finsko i Švédsko se přihlásí do NATO. Kolik uprchlíků již odešlo z Česka?

Barbora Večeřová
16. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr zdravotnictví doporučuje další očkování.

Trable s koronavirem nekončí, naopak. Vidět to můžeme například v Šanghaji, kde jsou od konce v března v tvrdém lockdownu. Situace se naštěstí zlepšuje a relativně brzy by měla čínská metropole zase začít žít normálním životem. S koncem epidemie se ale nepočítá ani u nás, ministr zdravotnictví doporučil termín pro očkování třetí nebo čtvrtou dávkou. České nemocnice se navíc potýkají s tím, že léky za miliony na variantu omikron brzy projdou expirací. Výhružky Ruska nezabraly, Finsko a teď už i Švédsko budou usilovat o vstup do NATO. 

Koncem léta by se měla očkovat třetí a čtvrtá dávka proti covidu

Ministr Vlastimil Válek doporučil očkování třetí, případně čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu na konci léta, tedy před nástupem očekávané podzimní vlny. Přes léto se virus tolik neprojevuje, ale právě na podzim se čeká, že Česko opět zasáhne. Ministr doporučuje očkování hlavně lidem 55+ a rizikovým osobám s onemocněními. 

„Je lepší nechat se přeočkovat v srpnu, září tak, aby hladina protilátek začala stoupat koncem října a v listopadu, prosinci, lednu byla nejvyšší a začala klesat až v únoru,“ 

doporučil i termín očkování pro maximální účinnost Vlastimil Válek

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

 

Finsko chce vstoupit do NATO, Švédsko podá přihlášku v následujících dnech 

Finská vládní strana premiérky Sanny Marinové se většinově vyslovila pro podání přihlášky země o vstup do NATO. Ze 60 členů hlasovalo pro kandidaturu 53 z nich, pět z nich se hlasování zdrželo. Ruský prezident Putin, který před vstupem do NATO Fisnko varoval, označil krok za chybný a dodal, že bude mít velký vliv na vzájemné vztahy zemí. Na vstup do NATO se připravuje i Švédsko, oficiální žádost by měla být podána během několika následujících dní. 

 „Myslíme si, že Švédsko potřebuje formální bezpečnostní záruky, které v sobě zahrnuje členství v Severoatlantické alianci,” 

řekla k celé věci švédská premiérka Magdalena Anderssonová

Otevřít v galerii (2)
Švédská premiérka potvrdila podání přihlášky do NATO.
Švédská premiérka potvrdila podání přihlášky do NATO. Zdroj: Profimedia

 

Šanghaj rozvolňuje, od prvního června ji čeká normální život 

Ode dneška se v Šanghaji rozvolňují koronavirová opatření. Úřady od pondělí částečně obnovují chod obchodů a provozoven, protože situace ve městě se stále zlepšuje, například v sobotu nebyl zaznamenán ani jeden případ nákazy. Obchody otevřou v omezeném režimu, v prodejnách bude omezen počet návštěvníků. Není však jasné, pokud vláda rozvolní i opatření pro pohyb mimo domov. Pokud ne, mohlo by se stát, že obchody sice budou otevřené, nikdo se do nich ale nedostane. Šanghaj se v lockdownu nachází od konce března, úplné rozvolnění by mělo přijít na začátku června. 

 

Léky na variantu omikron za miliony brzy projdou, nemocnice neví, co s nimi 

Nemocnice mají problém s léky na variantu omikron. Za jejich nákup zaplatily miliony korun a nyní hrozí, že o peníze přijdou, protože množství léků do pár měsíců projde expirační lhůtou. Tyto léky ale pojišťovna neproplatí. Podle ministra zdravotnictví mají některé nemocnice v zásobách léky dokonce za 300 milionů. V případě toho, že léky projdou, doufají nemocnice v kompenzaci. 

 

Hokejisté ve druhém zápase podlehli Švédům 

Čeští hokejisté na světovém šampionátu po vysoké výhře s Velkou Británií narazili na Švédsko. Úspěch z prvního zápasu nezopakovali a podlehli mu 3:5. Rozhodující byl hlavně začátek druhé třetiny. Nespokojenost s předvedenou hrou neskrýval ani finský kouč. 

„V prvních dvou třetinách jsme byli pasivní. Nechali jsme se Švédy zatlačit, nehráli jsme to, co bychom chtěli. Spoustu času jsme strávili v obranném pásmu. Samozřejmě jsme měli mnoho vyloučení typu zdržování hry nebo mnoho hráčů na ledě. Nemůžeme se takhle oslabovat a hrát takovým způsobem,“

řekl po zápase na adresu svých svěřenců trenér Kari Jalonen.

Otevřít v galerii (2)
Čeští hokejisté ve svém druhém představení na MS podlehli Švédům.
Čeští hokejisté ve svém druhém představení na MS podlehli Švédům. Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Z Česka už odešlo 140 tisíc uprchlíků

Ministr vnitra Vít Rakušan ve včerejších Otázkách Václava Moravce oznámil, že reálně se v České republice nachází kolem 200 tisíc uprchlíků. Česko tak opustilo již 140 tisíc z nich, protože vydaných víz dočasné ochrany bylo kolem 340 tisíc. Není jasné, pokud uprchlíci odešli jinam do Evropy, nebo se vrátili do své rodné země, Česko se k takovým údajům zatím nedostane. 

 

Zdroje: novinky.cz, echo24.cz, ČTK, sport.cz, irozhlas.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze