Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Mozku svědčí sociální kontakty, říká WHO. Elon Musk prodal další akcie Tesly. Zemřel návrhář Issey Miyake.

Barbora Večeřová
10. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Issey Miyake podlehl rakovině jater

WHO uvedla, že našemu mozku svědčí sociální kontakty. Jedinci, kteří mají takových kontaktů víc, mají podle studie rozsáhlejší mozkové struktury než osamělí lidé. Elon Musk byl donucen opět prodávat akcie. Důvodem je soudní spor s Twitterem. Zemřel japonský módní návrhář Issey Miyake, symbol 80. let. 

Zemřel japonský módní návrhář Issey Miyake

Ve věku 84 let zemřel japonský módní návrhář Issey Miyake. Byl symbolem Japonska 80. let a jeho růstu, proslavil se plisovaným nemačkavým oblečením. Věnoval se nejen pánské a dámské módě, ale také parfémům a hodinkám. Včera návrhář, který přežil Hirošimu, podlehl rakovině jater. 

 

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Elon Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 6,9 miliardy dolarů 

Nejbohatší muž světa prodal akcie své automobilky Tesla s hodnotou 6,9 miliardy dolarů. Důvodem by podle agentury Reuters měla být právní bitva s Twitterem, která podnikatele pravděpodobně čeká. Musk tím chce zabránit rozprodeji akcií Tesly. Přitom ještě v dubnu tohoto roku řekl, že žádné rozprodávání neplánuje. Podle právních expertů je možné, že pokud šéf Tesly prohraje soudní spor s Twitterem, v rozprodávání bude muset pokračovat. 

Otevřít v galerii (3)
Elon Musk možná bude muset dál rozprodávat akcie Tesly
Elon Musk možná bude muset dál rozprodávat akcie Tesly Zdroj: Profimedia

Mozek společenských lidí funguje lépe, říká WHO 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) našemu mozku svědčí kvalitní sociální kontakty a různé podněcující činnosti. Organizace na základě tohoto zjištění vyzvala vlády, aby se snažily o vytvoření ideálních podmínek pro tělesné zdraví, čisté životní prostředí, bezpečí, společenský život a dostupné zdravotnictví. Důvod je jednoduchý. Každý třetí člověk na světě za svůj život pozná neurologickou nemoc, která je také druhým nejčastějším důvodem úmrtí. Mozku mimo jiné prospívají také cizí jazyky, výměna názorů a již zmíněné sociální vazby. Lidi s větším množstvím sociálních kontaktů mají podle zjištění studie rozsáhlejší mozkové struktury než lidé s méně společenskými vazbami. 

"Sociální izolace a osamocenost v pozdějším dospělém věku jsou spojeny s vyšším rizikem narušení kognitivních schopností a demence," 

říká WHO.

 

Rusko se snaží o sblížení s Mali 

Africké Mali přidalo do své vojenské výbavy minimálně čtyři letouny L-39 Albatros československé výroby. Kromě nich dostalo od Ruska ještě další stíhačky, vrtulníky a vojenskou techniku. Jde o snahu Ruska, jak navázat vztahy s tamní vojenskou juntou, která nyní v Mali vládne. Ta zpřetrhala vztahy s Francií a snaží se nově orientovat právě na Rusko. 

 

Fotbalová Plzeň postoupila do play-off Ligy mistrů 

Západočeský klub postoupil do závěrečného play-off Ligy mistrů. Úřadující český šampion si poradil v domácí odvetě Tiraspol 2:1, výsledek byl tedy stejný jako při úvodním utkání odehraném v Moldavsku. Za domácí se nejprve gólově prosadil Jan Kliment, na začátku druhého poločasu srovnal Rasheed Akanbi, v 61. minutě pak zápas rozhodl plzeňský Jhon Mosquera. O účast ve skupinové fázi elitní soutěže se plzeňská Viktoria utká s Karabachem.

Otevřít v galerii (3)
Plzeň si zahraje o elitní soutěž, utká se s Karabachem
Plzeň si zahraje o elitní soutěž, utká se s KarabachemZdroj: Profimedia

Serena Williamsová oznámila ukončení kariéry 

Tenistka Serena Williamsová oznámila ukončení kariéry. Plánuje prý rozšiřovat rodinu. V rozhovoru, kde se o konci kariéry zmínila, uvedla, že by letošní US Open mohlo být jejím posledním turnajem kariéry. Konce kariéry se ale podle svých slov nebojí. 

"Asi nejlepší slovo, které by to popsalo, je evoluce. Chci vám říct, že se vyvíjím směrem od tenisu k jiným věcem, které jsou pro mě důležité," 

uvedla tenistka pro magazín Vogue. 

Otevřít v galerii (3)
Serena Williamsová ukončí kariéru pravděpodobně po US Open
Serena Williamsová ukončí kariéru pravděpodobně po US OpenZdroj: Profimedia

Zdroje: iirozhlas.cz, ČTK, sport.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze