Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Strýcová ukončila kariéru. Muchová v Madridu ve čtvrtfinále. První autonomní čistič ulic na světě

Kateřina Ostrejšová
05. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Barbora Strýcová

Jedna z nejsprostějších tenistek na okruhu WTA, která si fanoušky získala především svojí lidskostí, ukončuje profesionální tenisovou kariéru. Barbora Strýcová by se s fanoušky chtěla rozloučit po narození syna na Wimbledonu. Jedna tenistka sice končí, další ale pokračuje! Karolína Muchová vybojovala postup do čtvrtfinále na antukovém turnaji v Madridu, kde doplní i Petru Kvitovou. Naopak ve finských Helsinkách představili projekt prvního autonomního čističe ulic na světě. 

Barbora Strýcová ukončila v 35 letech kariéru  

Otevřít v galerii (5)
Barbora Strýcová v červených šatech.
Barbora Strýcová v červených šatech. Zdroj: Profimedia

Jedna z nejsprostějších tenistek na okruhu WTA, která si fanoušky získala především svojí lidskostí. Barbora Strýcová se rozhodla v 35 letech ukončit profesionální kariéru tenistky, a to i kvůli tomu, že čeká miminko. Ráda by se ale ještě rozloučila s fanoušky v posledním utkání, nejlépe ve Wimbledonu, kde vyhrála čtyřhru v roce 2019.  

"Sama pro sebe si chci zahrát ještě jeden zápas s diváky. Loučím se s kariérou, je to konec a nepředpokládám, že se vrátím na okruh, ale chtěla bych mít rozlučku s fanoušky. V kariéře jsem je potřebovala,"  

řekla Strýcová novinářům v sídle Českého olympijského výboru. Poslední zápas tak odehraje až po narození syna. A proč by se chtěla rozloučit právě na Wimbledonu? Česká tenistka přiznala, že právě tam zažila své nejlepší úspěchy a je to pro ni Mekkou tenisu.  

"Jestli to nevyjde, tak udělám nějakou rozlučku tady v Česku, ale bude to až po mateřské. Až zhubnu ty kila," 

dodala Strýcová. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Karolína Muchová postupuje v Madridu do čtvrtfinále 

Otevřít v galerii (5)
Karolína Muchová
Karolína Muchová Zdroj: Profimedia

Jedna tenistka sice končí, ale druhá zase pokračuje. Česká naděje Karolína Muchová vybojovala postup do čtvrtfinále antukového turnaje v Madridu, když zdolala devatenáctou hráčku světového žebříčku Řekyni Marii Sakkariovou 6:0, 6:7 a 7:5 za dvě hodiny a 35 minut. Byl to opravdu dlouhý zápas a nyní musí Muchová rychle zregenerovat. Už dnes v 15 hodin ji totiž čeká čtvrtfinále proti Rusce Anastasii Pavljučenkové.  

Karolína Muchová dokázala v Madridu navázat na Petru Kvitovou, která postoupila už v pondělí a bude hrát proti světové jedničce Australance Ashleigh Barteyové.  

"Hraju tady poprvé a mám za sebou dobré zápasy. Dneska to bylo velmi náročné," 

dodala Muchová po zápase.  

Biden by se měl během první zahraniční cesty setkat s Putinem  

Otevřít v galerii (5)
Joe Biden
Joe Biden Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden včera řekl, že by rád uspořádal svůj navrhovaný summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během jeho červnové cesty do Evropy. 

„To je moje naděje a očekávání. Pracujeme na tom,“  

řekl Biden novinářům po projevu o reakci USA na koronavirus. Biden se plánuje zúčastnit summitu G7 v anglickém Cornwallu, který se má konat 11. – 13. června, a poté odletět do Bruselu na setkání s vedoucími Evropské unie a na summit NATO. 

Američtí představitelé spolupracovali s ruskými protějšky na přípravě setkání Biden-Putin ve třetí zemi během Bidenovy první zahraniční cesty jako prezidenta. Zda však bude dosaženo dohody, se teprve uvidí. 

Nová kolekce Denisy Dovaly má název Slovanská bohyně  

Otevřít v galerii (5)
Model od značky DENISA DOVALA.
Model od značky DENISA DOVALA. Zdroj: DENISA DOVALA

Kolekce F/W21 byla prezentovaná v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, na kterém designérka představila svoji práci již několik sezón za sebou. Tentokrát se jí inspirací staly slovanské bohyně a mytologie. 

DENISA DOVALA je českou módní značnou, která byla založena designérkou Denisou Dovalovou v roce 2016. Brand balancuje mezi ready-to-wear kolekcemi, které chce Denisa zpřístupnit co možná nejvíc lidí, kteří si její modely zamilovali, a nezávislými módními projekty. Veškeré produkty jsou navrhovány i vyráběny v České republice s důrazem na férovost a etičnost. Denisa ve svých kolekcích používá zejména přírodní materiály. Každý produkt značky DENISA DOVALA je originálem a zhmotněním jejích vizí. 

První autonomní čistič ulic na světě 

Otevřít v galerii (5)
Autonomní čistič ulic.
Autonomní čistič ulic. Zdroj: Profimedia

Pilotní projekt ve finském hlavním městě Helsinkách zahrnuje testování způsobů čištění ulic pomocí tohoto autonomního čističe. Je vysoký 1,50 metru, dlouhý 3,53 metru a vypadá jako futuristická nádrž. Může pojmout až 1,8 metru kubického odpadu sebraného z ulic. Dokáže detekovat překážky a případně zastavit. To vše při minimální energetické náročnosti. Trombia Free dokáže za hodinu vyčistit plochu od 5 do 15 tisíc metrů čtverečních. Ve srovnání s tradičními řešeními robot používá o 95 % méně vody. 

Ambiciózním cílem tvůrců je samozřejmě rozšířit aktivity tohoto autonomního čisticího robota. V rané fázi se mají zaměřit na další města ve Finsku a o něco později i na zahraniční. Robot Trombia Free je popisován jako první elektrický a autonomní zametač ulic na světě. 

Přejeme vám příjemné vstávání a budeme se těšit zase zítra. Dnes pro vás máme slova spisovatele Karla Ludwiga Borna: 

"Velké srdce, stejně jako nesmírný oceán, nikdy nezamrzá."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze