Top hledané
Výsledky (0)
Pokles cen vozů Tesla je v rozporu se staršími vizemi Elona Muska.

Ranní ptáče: Musk chtěl dražší vozy Tesla, ale musel zlevnit. Izrael bojkotoval dohodu o příměří v Gaze

Radim Červenka
04. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tesla

Novými akčními cenami pro své elektromobily Tesla vytváří tlak na své konkurenty, původní záměr vlastníka automobilky byl však zcela odlišný. Izraelská delegace opustila jednání v Káhiře, jelikož Hamás Izraelcům odmítl ukázat seznam žijících rukojmí. Trumpova konkurentka u republikánů by favorita amerických prezidentských voleb nemusela podpořit proti Bidenovi, jak je zvykem. Země OPEC a Rusko chtějí dále omezovat těžbu ropy, cílem je posílit růst nejdůležitější energetické suroviny.

Příčiny zlevnění elektromobilů Tesla byly odhaleny

V roce 2019 Elon Musk šokoval svět svým prohlášením, kdy tvrdil, že vozy jeho automobilky Tesla po zakoupení nebudou s používáním klesat na ceně, ale naopak jejich hodnota stoupne. Své elektromobily chtěl prezentovat jako investiční produkt, za zhodnocením měly stát vyspělé technologie, jako např. autonomní řízení. Vůz by tak mohl být Taxi bez řidiče a tím mít potenciál sám sebe zhodnotit.

Jenže bezpilotní osobní vozy nejsou na žádných velkých trzích povoleny. V USA má navíc Tesla mezi elektromobily mnohem pestřejší konkurenci od světových automobilek jako je Toyota nebo Hyundai. Podíl Tesly se na trhu propadl z 80 % na 54 % a Musk musel zareagovat snížením ceny, aby se jeho podíl na trhu dál nepropadal. Jenže ti, co si automobily Tesla koupili před skokovým zlevněním, v případě prodeje svého ojetého elektromobilu nyní musí počítat se zásadním propadem ceny, uvedla CNN.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Izrael odmítl příměří, které už bylo na spadnutí

Podle izraelských médií Izrael v neděli bojkotoval jednání o příměří v Gaze, která probíhala v Káhiře poté, co Hamás odmítl izraelský požadavek na předložení úplného seznamu rukojmích, kteří jsou stále naživu. Výměna rukojmích měla vést k uzavření příměří na území, které kvůli intenzivními izraelskému bombardování čelí humanitární katastrofě.

Delegace Hamásu přijela do Káhiry na rozhovory, které byly označovány za možnou poslední překážku před dohodou. Do večera však po Izraelcích nebylo ani stopy, jejich delegace místo jednání opustila a plánovaný šestitýdenní klid zbraní je tak v nedohlednu, informovala agentura Reuters.

Nikki Haley připustila, že ho proti Bidenovi nemusí podpořit

Podle amerických médií by mohly nadcházející prezidentské volby v USA přinést další neobvyklý precedens. Všichni účastníci republikánských primárek prohlašují, že v případě neúspěchu podpoří vítěze voleb uvnitř jejich strany. Jedinou výjimku před primárkami v tomto ohledu udělal Trump a odmítl prohlášení. Sebestředné počínání by se mu však mohlo vymstít, i když doposud zvítězil ve všech kolech primárek.

"Ne. Myslím, že se rozhodnu tak, jak chci,"

odpověděla jeho poslední konkurentka mezi republikány v prezidentské kandidatuře na otázku novinářů, jestli bude zvyklost ctít a Trumpa podpoří. Podle průzkumů řada podporovatelů Nikki Haley uvažuje o volbě demokratického kandidáta a Haley by je mohla tímto prohlášením aktivizovat, uvedla agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Bílý dům
Bílý důmZdroj: pixabay

Členové OPEC se dohodli, že budou dále omezovat těžbu ropy

Někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu se společně s Ruskem rozhodli, že budou v nejbližších měsících dále omezovat těžbu ropy. Cílem je zastavení poklesu ceny suroviny způsobené mj. navyšováním těžby ze strany USA, které nejsou členem spolku ropných exportérů.

Aktuálně tak jde cena ropy nahoru a barel ropy Brent se prodával za 83,55 dolarů. Poptávka po ropě podle odhadů dál poroste a celosvětově ji poženou především asijské země, napsala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Ropa
RopaZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze