Top hledané
Výsledky (0)
Elon Musk by tajným službám USA mohl poskytnout satelitní síť.

Ranní ptáče: Muskův SpaceX staví špionážní satelit pro USA. Uber v Austrálii zaplatí taxikářům 178 milionů dolarů

Radim Červenka
18. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
SpaceX

Firma miliardáře Elona Muska SpaceX podle zpravodajských agentur staví satelity na oběžnou dráhu pro americké bezpečnostní složky. V Austrálii nedošel k soudu spor mezi tamními taxikáři a Uberem, globální společnost pro automobilovou dopravu raději zaplatila astronomické mimosoudní vyrovnání. Švýcarská policie vyhostila rakouského pravicového extrémistu kvůli jeho projevu na zakázaném mítinku. Severní Korea odpálila sérii raket v době, kdy se nacházel americký ministr zahraniční Anthony Blinken v Soulu.

Musk staví vládě USA špionážní satelity

SpaceX buduje síť stovek špionážních satelitů na základě tajné smlouvy s americkou zpravodajskou agenturou. Agentuře Reuters to uvedlo pět zdrojů obeznámených s programem, což ukazuje na prohlubující se vazby mezi vesmírnou společností miliardáře Elona Muska a národními bezpečnostními složkami USA.

Síť buduje obchodní jednotka Starshield společnosti SpaceX na základě smlouvy v hodnotě 1,8 miliardy dolarů podepsané v roce 2021 s Národním úřadem pro průzkum (NRO), zpravodajskou agenturou, která spravuje špionážní satelity. Systém prohloubí schopnosti armády USA přesně zasáhnout na určené cíle po celém světě.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Australští taxikáři vymohli na Uberu obří odškodnění

Globální gigant Uber zaplatí 272 milionů australských dolarů (178 milionů US dolarů, tj. téměř 4 miliardy korun) za urovnání dlouholetého sporu s australskými řidiči taxíků a nájemních vozů, kteří po vstupu společnosti na australský trh začali prodělávat.

Očekávalo se, že hromadná žaloba proti společnosti Uber bude v pondělí projednána u Nejvyššího soudu australského státu Victoria, ale advokátní kancelář Maurice Blackburn Lawyers zastupující 8 000 řidičů taxislužby a nájemních uvedla, že případ bude stažen, protože společnost Uber souhlasila s mimosoudním finančním vyrovnáním, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Uber
UberZdroj: Pixabay

Švýcarská policie vyhostila rakouského pravicového radikála

Pravicový extrémista z Rakouska byl švýcarskou policií kantonu Aargau zadržen během projevu na politickém mítinku a následně vyhoštěn ze země. Příčinou přerušení akce bylo porušení policejního zákazu k jejímu samotnému konání.

Martin Sellner, šéf Identitárního hnutí, byl označen za pravicového extrémistu německou tajnou službou už v roce 2019. V jádru jeho poltických názorů je odpor vůči Islámu a rasismus. Sellner přijel do švýcarského Tegerfeldenu na pozvání švýcarské skupiny Junge Hat a měl zde představit svůj koncept re-emigrační politiky, kdy by byly z evropských zemí vyhoštěni migranti včetně těch, co mají platné občanství. Za nedodržení zákazu vystoupit na akci byl Sellnerovi kromě vyhoštění zakázán vstup do Švýcarska na 2 roky, informovala agentura Reuters.

Severní Korea odpálila několik raket krátkého doletu

Armáda země s nejtužším totalitním režimem světa odpálila nejméně tři rakety krátkého doletu mezi 7:44 a 8:22 místního času. Všechny rakety po přibližně 350 kilometrů dlouhém letu skončily v moři. 

Odpálení raket ihned odsoudila Jižní Korea, která má se Severní Koreou dlouhodobě napnuté vztahy, a také Japonsko. Test raket proběhl v době, kdy se americký ministr zahraniční Anthony Blinken nacházel na státní návštěvě v Soulu. Jižní Koreu navštívil jen několik dní po ukončení společného desetidenního cvičení americké a jihokorejské armády v oblasti. Odpálení raket je tak nejspíše reakcí na zmíněné spojenecké akce mezi USA a Jižní Koreou, napsala ČTK

Otevřít v galerii (2)
Test rakety
Test raketyZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze