Top hledané
Výsledky (0)
Růst mezd byl typický pro realitní sektor, informační technologie či průmysl, pokles naopak pro zemědělství a stavebnictví

Ranní ptáče: Mzdy měly kvůli inflaci reálně klesnout. Venezuela plánuje po referendu zabrat cizí území

Radek Polák
04. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Mzdy se měly kvůli inflaci reálně snížit

Snížení reálných mezd bylo u nás podle expertů ve třetím čtvrtletí mírnější než minulé čtvrtletí, odhadují ho do jednoho procenta. Referendum, které vypsala Venezuela, se mělo vyslovit pro zabrání sporné oblasti bohaté na ropu, kterou drží sousední Guyana.

 

Podle analytiků reálné mzdy ve třetím čtvrtletí klesly

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji mezd ve třetím čtvrtletí. Analytici předpokládají, že stejně jako v předchozích kvartálech nominální mzdy sice meziročně rostly, v reálném vyjádření ale vzhledem k vysoké inflaci klesly.

„Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně rostla na tuzemské poměry relativně svižně napříč sektory, ovšem zdaleka ne všude dokázala překonat inflaci. Výrazně se výdělky zvyšovaly například v realitním sektoru, informačních technologií či v průmyslu, naopak neslavně dopadli zaměstnanci v zemědělství nebo ve stavebnictví,"

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

řekl k tomu pro Ceskenoviny.cz hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Snížení reálných mezd podle analytiků bylo mírnější než minulé čtvrtletí, odhadují ho do jednoho procenta.

Venezuela chce zabrat území bohaté na ropu

Venezuela se v neděli pokusila uspořádat referendum, jehož cílem je připojit k sobě sousední území bohaté na ropu. Jedná se však o spornou oblast, která byla doteď v držení sousední Guyany. 

Pro souhlas s tímto krokem se v referendu vyslovila údajně většina hlasujících. Země slibuje, že pak místním obyvatelům udělí venezuelské občanství. Mezinárodní soudní dvůr již Venezuelu vyzval, aby se zdržela „jakékoli akce“, která by mohla změnit status quo v regionu, uvedla Al Jazeera. Podle expertů hrozí ze strany Venezuely v této oblasti vojenský zásah.

Otevřít v galerii (2)
Venezuela chce zabrat sporné území
Venezuela chce zabrat sporné územíZdroj: Pixabay

Horolezce usmrtila erupce sopky

Těla 11 horolezců byla podle agentury AP nalezena po erupci sopky Mount Marapi. Osm ze zachráněných bylo v neděli převezeno do nemocnic s popáleninami a jeden měl také zlomenou končetinu. Sopka vychrlila na oblohu sloupy popela vysoké až 3 tisíce metrů. Mraky horkého popela se rozšířily o několik kilometrů. Vesnice a okolní města byla pokryta tunami sopečného odpadu. Celkově se na horu vydalo asi 75 horolezců. Video na sociálních sítích ukázalo, že horolezci byli evakuováni do místního krytu, jejich tváře a vlasy byly potřísněny sopečným prachem a deštěm.

Otevřít v galerii (2)
Erupce sopky způsobila katastrofu
Erupce sopky způsobila katastrofuZdroj: Pixabay

Členy Kiss na rozlučkovém turné nahradili digitální avataři

V sobotu večer uzavřela ve slavné Madison Square Garden v New Yorku legendární hudební skupina Kiss své rozlučkové turné „The End of the Road“. Během přídavku opustili členové kapely pódium, aby mohli vzápětí odhalit své digitální avatary. Špičková technologie díky tomu oživila novou kapitolu skupiny - po 50 letech v hudebním byznysu si tak Kiss zajistili i digitální nesmrtelnost.

Avatary vytvořila stejná firma, která už stála za show „ABBA Voyage“, jež před nedávnem proběhla v Londýně. Jednotlivé členy této švédské kapely však během představení nahradili jejich digitální avataři, informovala agentura AP.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: