Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Na Marsu do šesti let. Tina Turner o lásce. ČNB vydala pamětní minci

Linda Veselá
02. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tina Turner s manželem

Podle Elona Muska by lidé mohli chodit po Marsu už za šest let. Česká národní banka vydala unikátní pamětní minci a Tina Turner promluvila o tom, co ji naučil její manžel.  

ČNB vydala pamětní minci

Otevřít v galerii (6)
Mince
MinceZdroj: ČNB

Česká národní banka vydala unikátní pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150. výročí narození Adolfa Loose. Celosvětově uznávaný Loos se řadí mezi nejuznávanější předválečné moderní architekty, proslul mimo jiné Müllerovou vilou v Praze, polyfunkčním domem ve Vídni Goldman & Salatsch či Bauerovým zámečkem v Brně.  

"Pamětní dvousetkoruna, vyražená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů. Vydána je ve dvojím provedení – v běžném a špičkovém,"  

přiblížila mluvčí ČNB Markéta Fišerová. V běžné kvalitě bude k dispozici 5 600 kusů, ve špičkové dalších 10 700 kusů. Autorem návrhu je medailér Asamat Baltaev.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Rekordní počet obětí

Otevřít v galerii (6)
Žena s rouškou
Žena s rouškouZdroj: Pixabay.com/Juraj Varga

Některé státy zaznamenávají rekordní počet obětí koronaviru. Příkladem je Turecko, kde za posledních 24 hodin podlehlo nemoci 190 lidí, což je vůbec nejvíc od začátku epidemie. Mnoho mrtvých však hlásí také Itálie, kde si za včerejšek nemoc vyžádala 785 obětí. Alarmující jsou i čísla nakažených v obou zemích: v Turecku jich za minulý den přibylo přes 30 000, v Itálii 19 000.  

Lidé by mohli být na Marsu za několik let

Otevřít v galerii (6)
Elon Musk
Elon MuskZdroj: Profimedia

Elon Musk prohlásil, že Space X plánuje dovést lidi na Mars do šesti let. Pokud vše půjde hladce, možná dokonce do čtyř.  

Musk si je zmíněným časovým rámcem "docela jistý", stejně jako že půjde o vesmírnou loď SpaceX, kdo lidi na Mars odveze. Zásadní roli při dosahování tohoto úspěchu však bude hrát vývoj jeho vesmírné lodi - prostředku z nerezové oceli, který společnost vyvíjí s cílem dopravit naráz náklad a až stovku lidí.  

Praha chytrým městem

Otevřít v galerii (6)
Žena nabíjí elektromobil
Žena nabíjí elektromobilZdroj: freepik.com/photos/car

Dobíjecí infrastruktura pro elektromobily, chytrý svoz odpadu, energetické úspory v objektech hlavního města či dopravní opatření. To v následujících letech čeká Pražany! Rada hlavního města Prahy totiž schválila akční plán Smart Prague 2030, který je postaven na využívání nejmodernějších technologií k proměně metropole v příjemnější místo pro život. Projekty vycházejí z informací získaných prostřednictvím Datové platformy Golemio.  

Tina Turner promluvila o lásce  

Otevřít v galerii (6)
Tina Turner s manželem
Tina Turner s manželemZdroj: Profimedia

I přesto, že legendární rocková diva nedávno oslavila 81. narozeniny, září stejně jako dřív. A z části za to může také někdo speciální v jejím životě. Ve své knize "Happiness Becomes You: A Guide to Changing Your Life for Good" za to dává kredit svému manželovi, se kterým je vdaná sedm let, hudebnímu producentovi Erwinu Bachovi. Ten ji prý naučil "milovat, aniž bych se vzdala toho, kým jsem".  

"Ukázal mi, že pravá láska nevyžaduje upozaďování mého světla, aby to jeho mohlo zářit. Naopak, jsme světlem života toho druhého a nejjasněji můžeme zářit dohromady."

 

Milion nových galaxií

Otevřít v galerii (6)
Pohled do Vesmíru
Pohled do VesmíruZdroj: freepik.com/photos/background

Australští vědci při mapování vesmíru objevili milion nových galaxií. Do pouště umístili velice výkonný teleskop a podle svých slov vytvořili v rekordním čase "nový atlas vesmíru". Teleskopy totiž zmapovaly tři miliony galaxií za přibližně 300 hodin, dříve to zabralo i deset let.  

A to už je od nás pro dnešek všechno. Přejeme vám pohodový den a jak řekl Albert Einstein,

„Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.“

Tak dnes nepromarněte ani chvilku!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze