Top hledané
Výsledky (0)
Schůzka se koná poté, co se přerušila pravidelná setkání české a slovenské vlády

Ranní ptáče: Na Slovensko přiletí český ministr zahraničí. Evropa souhlasí s novými pravidly pro obnovu přírody

Radek Polák
18. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Bratislava bude hostit diplomatickou návštěvu

Setkání se slovenskými vrcholnými představiteli včetně nového prezidenta Petera Pellegriniho čeká dnes ministra zahraničí Jana Lipavského. Zákon o obnově přírody, který zavazuje členské státy, aby do roku 2030 revitalizovaly nejméně pětinu půdy a pobřežních mořských oblastí, přijala Evropská unie. Některé státy byly ale proti.

Lipavský navštíví Slovensko, s nímž Česko přerušilo konzultace

Český ministr zahraničí Jan Lipavský se dnes v Bratislavě sejde se slovenskými vrcholnými představiteli. Dopoledne spolu se svým slovenským kolegou Jurajem Blanárem položí kytice k pomníkům spoluzakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. Následně mají naplánováno společné jednání. Odpoledne Lipavského přijme místopředseda slovenské sněmovny Peter Žiga, který je pověřen vedením parlamentu. Šéf české diplomacie se sejde i s novým slovenským prezidentem Pellegrinim, který se úřadu ujal v sobotu. Kabinet premiéra Petra Fialy v březnu přerušil mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky, uvedl portál Ceskenoviny.cz.

Obnova přírody dostala zelenou

Země Evropské unie prosadily zákon o obnově přírody, který zavazuje členské státy, aby do roku 2030 revitalizovaly nejméně pětinu půdy a pobřežních mořských oblastí. Nařízení obsahuje právně závazné cíle a povinnosti pro obnovu přírody v různých ekosystémech - od suchozemských až po mořské. Ke schválení došlo i přes tvrdý odpor několika států. Ministři životního prostředí Finska, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska a Švédska hlasovali proti tomuto zákonu, napsala Al Jazeera.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6
Otevřít v galerii (1)
Obnova přírody byla na jednání EU
Obnova přírody byla na jednání EUZdroj: Pixabay

Čínský trh s nemovitostmi zažívá strmý pád

Ceny novostaveb v Číně zaznamenaly minulý měsíc největší pokles za posledních téměř deset let, když se snížily o 0,7 procenta. Jde tak o nejstrmější meziměsíční pád od října 2014. Data vychází z údajů tamního Národního statistického úřadu. Podle samostatných propočtů Macquarie Group ceny rezidenčních nemovitostí minulý měsíc meziročně klesly o 7,5 pokles. Investice do nich za prvních pět měsíců roku podle Národního statistického úřadu propadly oproti předchozímu roku o 10,1 procenta. Prodej novostaveb ve stejném období klesl dokonce o 28 procenta, uvedl server televize CNN.

Vůdce Talibanu varuje Afghánce před vyděláváním peněz

Nejvyšší vůdce Talibanu Hibatullah Akhundzada varoval Afghánce před vyděláváním peněz nebo získáváním světské cti v době, kdy je země v humanitární krizi a je izolovaná. To vše několik týdnů předtím, co delegace Talibanu odjede do Dauhá v Kataru na jednání, které bude pořádat OSN. Bude se jednat o první kolo rozhovorů, jichž se Taliban zúčastní od doby, kdy se v srpnu 2021 chopil moci, upozornila agentura AP. Taliban jako legitimního vládce Afghánistánu zatím žádná vláda světa neuznala.

 

 Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP, CNN

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: