Top hledané
Výsledky (0)
Nová zbraň může být významným nástrojem v době, kdy se Ukrajina potýká s nedostatkem munice

Ranní ptáče: Na Ukrajinu se přesouvá nová zbraň s dostřelem až 150 kilometrů. Venezuela hrozí Spojeným státům odvetou za uvalené sankce

Radek Polák
31. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Válka na Ukrajině dál pokračuje

První dodávka nových střel od americké firmy Boeing, které zatím nemá ve výbavě ani armáda Spojených států, se přesouvá na Ukrajinu. Může zasahovat cíle až do ve vzdálenosti zhruba 150 kilometrů. Venezuela hrozí Spojeným státům poté, co tamní nejvyšší soud potvrdil zákaz, jenž znemožňuje přední opoziční kandidátce ucházet se o prezidentský post.

Japonská automobilka si stále drží výsadní postavení

Ukrajina dostane zbraň, která dosud nebyla použita v boji

Na Ukrajinu by mohla už ve středu dorazit první dodávka nových střel od americké firmy Boeing, které zatím nemá ve výbavě ani armáda Spojených států. Ukrajina bude první zemí, která systém použije v boji, nová technologie doplní její arzenál zbraní delšího doletu, jak informuje server Ceskenoviny.cz. Plán poskytnout zbrusu novou zbraň ohlásilo americké ministerstvo obrany už loni v únoru. Systém s názvem Ground-Launched Small Diameter Bomb, což lze přeložit jako "bomba s malým průměrem odpalovaná ze země", však bylo potřeba otestovat, což zabralo několik měsíců. Systém vyvinutý americkou společností ve spolupráci se švédskou firmou Saab umožňuje zasahovat cíle ve vzdálenosti zhruba 150 kilometrů.

Spor mezi Venezuelou a Spojenými státy se vyhrocuje

Venezuela podle portálu Al Jazeera kritizovala rozhodnutí Washingtonu znovu zavést sankce za ropu a plyn a varovala, že by mohla zastavit deportační lety pro venezuelské migranty. Spojené státy uvalily tento týden na tamní režim sankce poté, co venezuelský nejvyšší soud potvrdil zákaz, jenž znemožňuje přední opoziční kandidátce ucházet se o post v připravovaných prezidentských volbách. Americké ministerstvo financí zároveň poskytlo svým firmám lhůtu do 13. února na ukončení spolupráce s venezuelským státním těžařem Minerven.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (1)
Venezuelský režim utahuje před blížícími se volbami šrouby
Venezuelský režim utahuje před blížícími se volbami šroubyZdroj: Pixabay

Toyota zůstává jedničkou, hlásí ale problémy

Toyota si čtvrtý rok po sobě udržela prvenství v žebříčku největších světových výrobců. Porazila tak německého konkurenta Volkswagen. Japonský výrobce uvedl, že loni celosvětově prodal rekordních 11,2 milionu vozů, včetně svých modelových řad Daihatsu a Hino. Oproti předchozímu roku to představuje nárůst o 7,2 procenta. Pro srovnání, skupina Volkswagen začátkem tohoto měsíce oznámil, že loni dodala 9,2 milionu vozů, což je o 12 procent více než v roce 2022. Navzdory tomu Toyota riskuje, že zabředne do problémů. V pondělí totiž značka oznámila, že pozastaví dodávky určitých modelů poté, co zjistila nesrovnalosti v certifikačních testech pro své dieselové motory, uvedl server televize CNN.

USA hlásí nejvyšší míru onemocnění syfilisem od roku 1950

Epidemie syfilis ve Spojených státech neustupuje. Podle nové federální vládní zprávy o sexuálně přenosných nemocech u dospělých se v roce 2022 počet infekčních případů zvýšil o 9 procent. Celkový počet nakažených syfilisem přesáhl v roce 2022 číslo 207 tisíc. To je je nejvyšší počet od roku 1950. Míra nových případů kapavky naopak poprvé za deset let klesla, a to také o 9 procent. Odborníci zatím nedokáží určit, co stojí za tímto protichůdným trendem, jak uvedla agentura AP.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, CNN, AP

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze