Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Na USA se řítí dva hurikány. Léčba covidu-19 krevní plasmou. Apple otevírá pobočku na mořské hladině

Ing. Petra Zelená
24. srpna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Máme tu nový týden a s ním Ranní ptáče, které vás udržuje v obraze českého i světového dění. Takže se pohodlně usaďte, začínáme…

Termín, kdy začne platit zkrácená karanténa, se posunul

Zkrácená doba izolace nakažených nemocí covid-19 a karantény kontaktů ze dvou týdnů na deset dní, které bylo avizováno minulý týden, začne platit později, než se původně uvádělo. Na změně pravidel pro izolaci nakažených s nemocí covid-19 a karanténu kontaktů se shodla minulé pondělí rada vlády pro zdravotní rizika. Podle nových pravidel, která minulý týden vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula oznámil, budou muset nakažení lidé bez příznaků zůstat v izolaci deset dní místo původních dvou týdnů. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Zelené střechy zaznamenaly raketový růst

Výše dotace od státu od letošního května stoupla o 60 procent z 500 na 800 korun za metr čtvereční zelené plochy na střeše. To znamená, že v závislosti na zvoleném typu střechy, vegetace a způsobu realizace může dotace pokrýt i plnou výši způsobilých nákladů. Zelené střechy na domech šetří výdaje za energie, ochlazují budovy a snižují odtok dešťové vody, prašnost i hlučnost. Podle referentky komunikace Státního fondu životního prostředí Stanislavy Beyerové zájem o podporu vegetačních střech roste. Vegetační střechy rostou odhadem meziročně zhruba třicetiprocentním tempem, tento trend pozorujeme v posledních pěti letech. 

Otevřít v galerii (6)
Zelené střechy zaznamenaly raketový růst.
Zelené střechy zaznamenaly raketový růst.Zdroj: pixabay.com/cs

Na USA se řítí dva hurikány najednou

Tropická bouře Marco v neděli zesílila na hurikán. Vítr dosahuje rychlosti 120 kilometrů v hodině. Na jih USA hurikán dorazí v pondělí. A aby toho nebylo málo, za hurikánem postupuje ještě tropická bouře Laura. I ta by mohla zesílit v hurikán. Oba hurikány navíc krátce po sobě dorazí do amerického státu Louisiana. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se nejedná o nejničivější hurikány, ze Saffirovy-Simpsonovy stupnice budou dosahovat prvních dvou kategorií, avšak kvůli tomu, že za sebou postoupí v rychlém sledu, hrozí vysoké riziko záplav z přívalových dešťů. „Toto je něco, co jsme tu ještě neměli, dva očekávané hurikány v našem státě tak blízko za sebou,” uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards a vyzval Bílý dům, aby vyhlásil v oblasti federální stav nouze.

Otevřít v galerii (6)
Zkrácená karanténa začne platit později.
Zkrácená karanténa začne platit později.Zdroj: pixabay.com/cs

Amerika léčí koronavirus krevní plasmou

Léčba vlastní krevní plasmou, v níž jsou obsaženy protilátky, jež si jedinec přirozeně vyrábí v reakci na infekci, je již dlouho podávána pacientům trpícím infekčními chorobami. Nově ji však jakožto urgentní nouzovou léčbu podstupují i lidé s onemocněním covid-19. "Její výhody značně převažují možná rizika," tvrdí Stephen Hahn, komisař FDA, podle něhož došlo ke zlepšení stavu pacientů nakažených koronavirem o 35 %. Největší úspěšnost léčby krevní plasmou je pozorována u lidí do osmdesáti let, kteří nejsou napojeni na respirátor.

Otevřít v galerii (6)
Léčba vlastní krevní plasmou zaznamenala úspěch v boji s onemocněním covid-19.
Léčba vlastní krevní plasmou zaznamenala úspěch v boji s onemocněním covid-19.Zdroj: pixabay.com/cs

Apple Store na vodě

Společnost Apple otevírá v Singapuru svoji třetí pobočku, a to rovnou na mořské hladině! Technický magnát nový obchod umístil v kupolovité struktuře sedící na vodě v Marina Bay Sands, která v letech 2011 až 2016 sloužila jako noční klub. Datum otevření však ještě nebylo specifikováno.

Otevřít v galerii (6)
Nový AppleStore bude stát na vodě.
Nový AppleStore bude stát na vodě.Zdroj: pixabay.com/cs

Konečně volná! Victoria's Secret jako samostatná společnost

Společnost L Brands, Inc. plánuje osamostatnit značku Victoria's Secret. Ta by měla brzy začít fungovat jako samostatná jednotka. Očekává se, že se tak ročně nejen sníží náklady o přibližně 400 milionů dolarů, ale také se zefektivní sdílení firemních a dalších funkcí.

Otevřít v galerii (6)
Dva hurikány najednou mohou způsobit nevyčíslitelné škody.
Dva hurikány najednou mohou způsobit nevyčíslitelné škody.Zdroj: pixabay.com/cs

To je pro dnešek vše a zítra se na vás opět budeme těšit s novinkami! Jak totiž jednou prohlásila anglická spisovatelka Virginia Woolf:

„Ke změnám docházelo neustále a možná to nikdy nepřestane.“

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze