Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Nadace Olgy Havlové pomáhá. Arménie kapitulovala. Playstation 5 už pozítří

Lukáš Bilinec
10. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Olga Havlová

Nevládní neziskové organizace mohou fungovat dál díky pomoci od Nadace Olgy Havlové. Válečný konflikt v Náhorním Karabachu naopak dnes v noci skončil. A herní příznivci se už nemohou dočkat čtvrtečního vydání nové konzole PlayStation...

Konflikt o Náhorní Karabach je u konce

Otevřít v galerii (7)
Tank a pes ležící vedle
Tank a pes ležící vedleZdroj: Twitter.com/TerezaSouskova

Arménský premiér Nikol Pashinyan oznámil, že podepsal s Ázerbájdžánem a Ruskem "nesmírně bolestivou dohodu" o ukončení války o Náhorní Karabach. Stalo se tak jen pár hodin poté, co ázerbájdžánská vojska získala strategické město Shusha. 

"Udělal jsem nesmírně obtížné rozhodnutí pro mě i pro nás všechny. Podepsal jsem prohlášení s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu o zastavení války od 01:00,"

napsal Pashinyan na své facebookové stránce.

Po zveřejnění tohoto prohlášení vypukly na mnoha místech v Arménii nepokoje. Slaví se naopak v Ázerbájdžánu. Tamní prezident Ilham Alijev ve svém projevu uvedl, že dohoda "nám vrátí naše území bez dalšího krveprolití". Oblast Náhorního Karabachu sice leží na ázerbájdžánském území, ale byla dlouhodobě osídlena a ovládána etnickými Armény. 

Nadace Olgy Havlové podpořila další neziskové organizace

Otevřít v galerii (7)
Nadace Olgy Havlové podporuje neziskové organizace
Nadace Olgy Havlové podporuje neziskové organizaceZdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové finančně pomohl během pandemie koronaviru již 59 projektům s celkovou částkou přesahující 2,5 milionu korun. Fond pomoci podpořil neziskové organizace, které zajišťují sociální a zdravotní péči pro seniory, nevyléčitelně nemocné či lidi ohrožené sociálním vyloučením. Rozpočty nevládních neziskových organizacích jsou po jarní epidemii velmi napjaté. Správní rada Nadace Olgy Havlové si to uvědomuje, a tak s pomocí nepřestává. Díky darovaným financím je možné zvýšit počet pracovníků na těchto projektech, nakoupit dezinfekce a ochranné pomůcky, testy, či palivo pro terénní služby.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Český cestovní ruch si pohoršil i ve třetím čtvrtletí

Otevřít v galerii (7)
Jihočeské město Český krumlov
Jihočeské město Český krumlovZdroj: Pixabay.com/peter89ba

Meziroční pokles ubytovaných hostů pokračoval v českých hromadných ubytovacích zařízeních i v průběhu léta. Stalo se tak i přes to, že byly v Česku rozvolněny opatření v boji proti koronaviru a vláda apelovala na Čechy, aby trávily své letní dovolené v tuzemsku. K nárůstu ubytování rezidentů skutečně došlo, ale nevykompenzoval prakticky nulový návrat turistů z ciziny.

"Ve třetím čtvrtletí letošního roku se počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 21 % a počet přenocování poklesl o 17 %. V pětihvězdičkových hotelích se příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně, všechny klíčové zdrojové trhy ale zůstaly hluboko pod loňskými čísly,"

řekl Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ.

Wentworth Miller už nechce hrát heterosexuální role

Otevřít v galerii (7)
Herec Wentworth Miller
Herec Wentworth MillerZdroj: Instagram.com/wentworthmille.r

Pokud se opravdu natočí plánovaná šestá sezóna seriálu Prison Break, bude bez své největší herecké hvězdy. Wentworth Miller napsal na svém Instagramu, že už si znovu nezahraje roli Michaela Scofielda. Osmačtyřicetiletý herec je s touto postavou spjat už od roku 2005, kdy měl seriál svou premiéru. Nyní však Wentworth napsal, že už nechce hrát heterosexuální role, vzhledem k tomu, že je homosexuál. Ke své orientaci se veřejně přiznal v roce 2013. Wentworth si uvědomuje, že svým rozhodnutím nepotěší mnoho fanoušků seriálu, kteří již několik let čekali na šestou sérii. V současné chvíli není jisté, jestli se stanice FOX pustí bez Millera do pokračování seriálu.

Hráči odpočítávají poslední hodiny do vydání PlayStation 5

Otevřít v galerii (7)
Herní console Sony PlayStation 5
Herní console Sony PlayStation 5Zdroj: Sony

Už jen dva dny zbývají do dne, na který fanoušci her čekali dlouhé roky. Vychází už "páté vydání" nejpopulárnější herní konzole světa - PlayStation. Přichází skoro na den přesně po sedmi letech od vydání PlayStation 4. Sony tak udrželo sedmiletý rozestup, jelikož třetí konzole se hráči dočkali v listopadu roku 2006. S blížícím se vydáním nové konzole, kterou si mohou zájemci na českých e-shopech objednat od 13 490 Kč, vypouští Sony stále nové a nové informace. Mezi nejdůležitější patří fakt, že hry na PS5 budou tzv. "region free", což znamená, že budete moci bez problémů hrát hry z celého světa. Podle očekávání bude PlayStation 5 také podporovat herní službu Sony PlayStation Now, takže na nové konzoli můžete stahovat a hrát i většinu ze 4000 her pro PS4, a dokonce i některé herní skvosty z PS3 a PS2. Na některé z plánovaných her na PlayStation5 se můžete podívat v dechberoucím sestřihu na konci článku.

Oděvní gigant Supreme mění svého majitele

Otevřít v galerii (7)
Zákazníci před obchodem Supreme v Japonsku
Zákazníci před obchodem Supreme v JaponskuZdroj: Unsplash.com/charlesdeluvio

VF Corporation získá do svého portfolia jednu z nejznámějších oděvních značek poslední dekády - Supreme. Jde o jednu z největších transakcí v této oblasti za poslední roky. Cena oblíbené značky skateboardistů, fanoušků hip-hopu, mileniálů či generace Z se vyšplhala na astronomické 2,1 miliardy dolarů, což je při současném kurzu více než 47 miliard korun. Akvizice by měla být dokončena ještě do konce tohoto roku. VF Corporation již v minulých letech s firmou Supreme spolupracovala na mnoha povedených propojeních svých značek - mj. The North Face, Timberland, či Vans. Na zprávu o nákupu Supreme zareagovaly i akcie VF Corporation, které ihned vystřelily vzhůru.

Kanceláře v Norsku vyprodukují víc energie, než kolik spotřebují

Otevřít v galerii (7)
Kanceláře Powerhouse Telemark
Kanceláře Powerhouse TelemarkZdroj: Ivarkvaal.com

Stavební a designová firma Snøhetta dokončila výstavbu uhlíkově negativních kanceláří Powerhouse Telemark ve městě Porsgrunn v Norsku. Celý kancelářský komplex je pečlivě navržen a promyšlen do posledního detailu tak, aby vyprodukoval více energie, než kolik během své životnosti spotřebuje. Budova je vysoce izolovaná a má ze 2 stran velkou fotovoltaickou stříšku, která každoročně vygeneruje 256 000 killowatů energie. Za 60 let vyrobí dostatek energie k vyrovnání uhlíku, spotřebovaného kanceláří po dobu provozu, i během konstrukce či potencionální demolice. Budova byla vyvinuta v reakci na klimatickou krizi, s cílem nabídnout udržitelný model pro budoucnost pracovních prostorů. 

To je pro dnešní ráno vše. Přejeme vám, ať tento den zvládnete v klidu a s úsměvem. Už francouzský spisovatel Marcel Pagnol říkával:

"Příroda lidi obdařila smíchem, aby jim vynahradila, že musejí přemýšlet."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze