Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Naděje pro slepé. Záchrana Tolkienova sídla. David Beckham, jak jste ho neviděli

Linda Veselá
04. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
David a Victoria Beckham

Pražské noclehárny pro lidi bez domova už jsou v provozu. Nizozemští vědci mají novou naději pro slepé lidi a v americkém Miami vzniká unikátní podvodní park.

Otevřely se pražské noclehárny po lidi bez domova  

Otevřít v galerii (5)
Muž bez domova
Muž bez domovaZdroj: freepik.com/photos/medical

Se začátkem prosince se otevřely také noclehárny pro lidi bez domova. Tento rok je navíc více míst, než loni: totiž 523.  

Zařízení zpravidla fungují tak, že do nich klienti přijdou po 20. hodině a do 7:00 je zase musí opustit. Otevřená je pak například loď Hermés či noclehárna Michle.  

Co je však nového jsou opatření proti covid-19, která je v zařízeních potřeba dodržovat. Při podezření na nákazu je pak daný člověk otestován. V případě, že se pozitivní nákaza potvrdí, jde do izolace či do zařízení na Vyšehradě.

Záchrana místa, kde vznikla Středozemě

Otevřít v galerii (5)
Dům Tolkiena
Dům TolkienaZdroj: Profimedia

J. R. R. Tolkien stvořil Středozemi ve svém domě v anglickém Oxfordu. Přesně tam Bilbo Pytlík poprvé potkal Gandalfa a skřeti, elfi a hobiti se vrhli do bitvy.  

Právě dům, kde Tolkien napsal Pána prstenů, bude brzy znovu na trhu. Aby však zůstal zachovaný pro fanoušky a spisovatele, herci, kteří ztvárnili Tolkienovy postavy ve filmy se prostřednictvím crowdfundingu snaží sehnat peníze, aby ho mohli koupit. To včetně Gandalfa, totiž Iana McKellena a Martina Freemana, který si zahrál Bilba v Hobitovi. Pokud uspějí, dům se stane prvním centrem věnovaným autorům fantasy kdekoliv po světě.  

Luxusní penthous na Praze 1 - 226m
Luxusní penthous na Praze 1 - 226m, Praha 1

Podvodní zábava

Otevřít v galerii (5)
Podvodní park
Podvodní parkZdroj: OMA

Architektonická firma OMA navrhla první podvodní sochařský park. Nachází se na pláži v americkém Miami a zahrnuje více než jedenáctikilometrovou atrakci se šnorchlovací trasou a umělým korálem. Park vzniká ve spolupráci s podvodními biology, výzkumníky, architekty a inženýry. Má navíc sloužit jako prostředí pro ohrožené organismy, propagovat biodiverzitu a podpořit pobřežní odolnost. Projekt bude dokončen v několika etapách, první bude hotová v prosinci příštího roku. Ta bude také zahrnovat instalace argentinského konceptuálního umělce Leandra Ernlicha.  

Naděje pro slepé?

Otevřít v galerii (5)
Slepá žena
Slepá ženaZdroj: freepik.com/photos/glasses

Vědci mají novou naději pro slepé lidi. Jsou jí mozkové implantáty, tvrdí nizozemští vědci po sérii experimentů na opicích. Vědci totiž vyvinuli implantáty zahrnující 1024 elektrod - vodičů, které vedou elektrický proudu dovnitř mozku a zase ven. Ty vědci u dvou makaků implantovali do vizuální kůry (totiž části mozku, která zprocesovává vizuální informace).  

Pomocí odesílání signálů do mozků opic tak výzkumníci vytvořili "fosfény" - tečky světla, které mohou být "viděny" nebo vnímány mozkem a mohou být použity k vytvoření iluze tvarů a objektů.  

David Beckham za 35 let

Otevřít v galerii (5)
Starý Beckham
Starý BeckhamZdroj: Profimedia

Stejně jako Davida Beckhama proslavila jeho fotbalová kariéra, je proslulý také svým vzhledem. Nová kampaň ho však ukazuje tak, jak jste ho nejspíš ještě neviděli.  

Pětačtyřicetiletý hráč Manchester United a Real Madrid podstoupil počítačovou přeměnu, která nám ukazuje, jak by Beckham vypadal v 70 letech. Jedná se přitom o součást kampaně americké neziskové organizace Malaria No More, která tvrdí, že mezi vědci existuje přesvědčení, že malárie může být vymýcena během jednoho lidského života. V kampani Beckham cestuje časem a jeho starší já říká divákům, že svět porazil malárii - "nejstaršího a nejnebezpečního nepřítele".

"V současnosti je boj těžší než kdy dřív. A jako otci mi láme srdce, že kvůli malárii zemře každé dvě minuty jedno dítě."

A to už je od nás pro dnešek všechno! Užijte si víkend a doufáme, že se budete po náročném týdnu také trochu hýčkat. Jak řekl český humorista Pavel Kosorin:

„Každý den máte skvělou příležitost udělat pro sebe něco, co jste dlouhou dobu odkládali.“

Proč tedy ne zrovna o víkendu?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze