Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Napětí mezi Srbskem a Kosovem roste. V Afghánistánu bylo nařízeno aplikovat právo šaría

Barbora Večeřová
15. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Jeden rok od přřevzetí moci Talibánem

Dnešní Ranní ptáče se nese v duchu rozpočtů. Evropská unie totiž schválila rozpočet pro příští rok, český parlament dnes odpoledne projedná novelu toho svého, který byl vetován prezidentem Milošem Zemanem. Jak podle Petra Fialy hlasování o novele rozpočtu dopadne?

V Afghánistánu bylo nařízeno aplikovat právo šariá

Nejvyšší představitel země  Hajbatulláh Achúndzáda nařídil soudcům striktně aplikovat islámské právo šaría. To zahrnuje například veřejné popravy, kamenování, bičování nebo amputaci končetin pro zloděje. Stále více jsou také omezovaná i práva afghánských žen. Minulý týden jim Tálibán zakázal vstup do parků, tělocvičen a veřejných lázní.

 

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

Sněmovna projedná novelu rozpočtu 

Dnes odpoledne se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, aby projednali novelu rozpočtu, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Novela zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 95 miliard na 375 miliard korun. Prezident ji poslancům vrátil a zdůvodnil to tím, že rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být. Podle předsedy vlády Petra Fialy by se mělo prezidentovo veto podařit přehlasovat. Vláda návrh zvýšit příjmy, výdaje i schodek rozpočtu odůvodnila mimo jiné důsledky válečného konfliktu na Ukrajině, které ještě v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly známy.  

Otevřít v galerii (2)
Milooš Zeman vetoval novelu rozpočtu
Milooš Zeman vetoval novelu rozpočtuZdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Indonéský prezident varoval proti novému rozdělení světa

Indonéský prezident Widodo během zahájení summitu hospodářsky nejsilnějších zemí světa skupiny G20 na ostrově Bali promluvil a varoval před novým rozdělením světa na vzájemně nepřátelské části. Z pozice hostitele schůzky také vyzval k ukončení války na Ukrajině, informovala o tom agentura DPA.

Otevřít v galerii (2)
Widodo varoval před rozdělením světa
Widodo varoval před rozdělením světaZdroj: Profimedia

Napětí mezi Srbskem a Kosovem roste

Nedávný spor ohledně registračních značek aut způsobil jeden z největších a nejnebezpečnějších krizí mezi Srbskem a Kosovem za posledních dekádu. Podle světových agentur to v pondělí na jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie řekl šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Bělehrad a Prištinu varoval před návratem do minulosti. Od 21. listopadu chce kosovská vláda začít vydávat pokuty řidičům vozidel se značkami vydanými srbskými úřady pro kosovské okresy, od 21. dubna 2023 má být jízda s těmito značkami dokonce nezákonná.

 

Evropská unie schválila rozpočet pro příští rok 

Státy Evropské unie se v pondělí večer shodly s Evropským parlamentem na rozpočtu pro rok 2023, v němž bude 186,6 miliardy eur, což je více než 4,5 bilionu Kč. Oznámilo to české předsednictví Rady EU. Rozdělení peněz by mělo pomoct vyrovnat se s aktuálními krizemi a zároveň podpořit Ukrajinu.

 

Zdroje: seznamzpravy.cz, ČTK, novinky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze