Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Národní parky v plamenech. V Japonsku vybuchla sopka. O kolik klesla spotřeba plynu v Česku?

Barbora Večeřová
25. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ministr zahraničí Ruska se setkal s ministrem zahraničí Egypta

Extrémní teploty nejsou pouze nepříjemné, způsobují i takové věci jako rozsáhlé požáry napříč celým světem. Aktuálně se hasiči snaží dostat pod kontrolu požáry ve Spojených státech, Řecku nebo také Slovinsku a Španělsku. A v následujících dnech teploty nemají ustupovat, naopak... 

Lavrov se snaží získat podporu Egypta

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se včera v Káhiře sešel s egyptskými představiteli. Podle dostupných informací jde o krok, který by měl pomoci s hledáním podpory pro Moskvu, která čelí mezinárodním sankcím přicházejícím hlavně od západních zemí. V Káhiře se Lavrov setkal nejdříve setkal s egyptským prezidentem, poté měl schůzku i s tamním ministrem zahraničí. Jedním z hlavních bodů jednání byly dodávky ruského obilí do Egypta. 

 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Extrémní počasí způsobuje požáry, hoří Yosemitský národní park i národní park v Řecku 

Extrémní teploty se podepisují také na přírodě. V centrální části Spojených států byl vyhlášen stav nouze kvůli velmi rychle se šířícímu požáru, který se v neděli rozšířil na téměř 60 kilometrů čtverečních. Ohňové sezony jsou v Kalifornii čím dál horší, nebezpečně vysoké teploty se ve Spojených státech očekávají i další týden. Podobně je na tom i Řecko, zde hasiči bojují s několika desítkami požárů, plameny tam ohrožují mimo jiné také lesy u národního parku Dadia, kde žije mnoho vzácných živočichů. Požár se snaží dostat pod kontrolu na 320 hasičů včetně dobrovolníků a armádních složek. 

Otevřít v galerii (2)
Yosemitský národní park je v plamenech
Yosemitský národní park je v plamenech Zdroj: Profimedia

V Japonsku vybuchla sopka 

Na jihozápadu Japonska včera vybuchla sopka. Sakuradžima patří k nejaktivnějším sopkám Japonska, když došlo k jejímu výbuchu před více než 100 lety, množství vyteklé lávy uzavřelo úžinu mezi vulkanickým ostrovem v Kagošimském zálivu a poloostrovem Ósumi. Sopka se navíc nachází ve vzdálenosti 50 kilometrů od jaderné elektrárny. Zatím sice nebyly hlášeny žádné škody, japonský meteorologický ústav vyhlásil nejvyšší stupeň pohotovosti a některé postižené oblasti doporučil evakuovat. 

Otevřít v galerii (2)
V Japonsku vybuchla sopka
V Japonsku vybuchla sopkaZdroj: Profimedia

Spotřeba plynu v Česku klesla o 16 procent

Podle šéfa Pražské plynárenské se spotřeba plynu v Česku snížila za prvních 5 měsíců tohoto roku o 16 procent, konkrétní objem spotřeby ale neoznámil. Na snižování spotřeby poukazovali experti v minulých dnech také v souvislosti s návrhem Evropské komise snížit během výpadku dodávek ruského plynu spotřebu o 15 procent. Tento návrh je součástí řady opatření, která Evropská komise podniká k zajištění dostatku plynu pro domácnosti a nezbytné provozy.

 

Čína poslala do vesmíru druhý modul pro orbitální stanici 

Čína včera poslala do vesmíru druhý z celkových tří modulů pro svou orbitální stanici Tchien-kung, což v překladu znamená Nebeský palác. Tento modul váží více než 20 tun a na jeho palubě se nenachází žádní astronauti. Doplní tak první modul, který je na oběžné dráze už od minulého jara. Na rozdíl od nejnovějšího modulu jsou v něm ale tři čínští astronauti. Poslední, třetí z nich by měl tyto dva doplnit v říjnu. 

 

Zdroje: ČTK, bbc.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze