Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žílách!

Ranní ptáče: Nejbohatší muž poletí do vesmíru. Praha centrem umělé inteligence. Zrušení roušek ve školách

Kateřina Ostrejšová
08. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Jeff Bezos

Zdravíme všechna ranní ptáčátka, která už jsou vzhůru. Než začne váš pracovní den, přečtěte si novinky, které jsme pro vás připravili. Pražané se mohou těšit na opravdu spoustu věcí. Například na přenesení atmosféry Olympijských her do města nebo na nový vzhled obchodů v centru. A co dál?  

Do Prahy se přenese atmosféra Olympijských her 

Otevřít v galerii (8)
olympijské kruhy
olympijské kruhyZdroj: Pixabay

Pražští radní včera souhlasili s poskytnutím mimořádné finanční podpory ve výši 7 milionů korun na realizaci projektu Olympijský festival Tokyo 2021. Tato multisportovní akce konající se v době Olympijských her má za cíl přenést jejich atmosféru do měst a regionů prostřednictvím vybudování sportovního parku, ve kterém návštěvníci mohou nejen sledovat přímé přenosy z Olympijských her, ale mají i možnost vyzkoušet si širokou nabídku sportů a společně fandit národnímu týmu. 

„Je důležité, aby se Praha po pandemii a dlouhém lockdownu dostala zpět do formy. I naše dobrá fyzická kondice hraje roli při tom, jak náš zdravotnický systém a společnost zvládají podobné krizové situace,“  

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

uvedl pražský radní pro oblast sportu Vít Šimral. 

Praha jako centrum umělé inteligence 

Otevřít v galerii (8)
mobilní telefon
mobilní telefonZdroj: Pixabay

Hlavní město poskytne finanční prostředky ve výši 9,5 milionu korun na zajištění činnosti a rozvoje spolku prg.ai, který byl ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým, Univerzitou Karlovou a Akademií věd ČR založen jako mezinárodní centrum umělé inteligence. 

Mezi prioritní cíle spolku patří stejně jako v uplynulém roce významné navýšení počtu absolventů v umělé inteligenci (UI) na vysokých a středních školách, zahraničních výzkumníků přicházejících do Prahy, podpora vytvoření nových kvalifikovaných pracovních míst, UI startupů, dále zlepšení kvality základního a aplikovaného výzkumu a inovačního potenciálu českého průmyslu, zpřístupnění UI ostatním oborům, propagace Prahy jako inovativního města a v neposlední řadě také navýšení informovanosti české veřejnosti o pozitivech, hrozbách a dopadech UI.  

Hlavní město apeluje na zrušení roušek ve školách 

Otevřít v galerii (8)
Děti ve školní lavici v roušce.
Děti ve školní lavici v roušce.Zdroj: Freepik

Jménem hlavního města Prahy byl včera zaslán ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ministru školství Robertu Plagovi dopis s apelem na zrušení povinnosti žáků mít zakryté dýchací cesty při výuce ve školách. Tímto vysloveným nesouhlasem se Praha připojuje ke Svazu měst a obcí ČR, který dne 25. května 2021 požádal ministerstvo zdravotnictví o přehodnocení tohoto pravidla. 

„Současné stoupající teploty a počátek léta pro žáky našich škol znamená ještě vyšší diskomfort při dlouhodobém nošení ochranných pomůcek, než v předchozích chladnějších týdnech a měsících. V Praze dbáme prioritně na bezpečnost prostředí v našich školách a jsme i krajem, kde se významně rozšířilo používání přesnějších PCR testů při testování žáků. Jsme připraveni s Vaší pomocí i od září dohodnout kapacity pražských laboratoří tak, abychom při nástupu žáků do nového školního roku byli schopni spustit skutečně plošné testování PCR metodou,”  

uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral. 

Veřejný prostor ožívá 

Otevřít v galerii (8)
Přátelé na dece v parku.
Přátelé na dece v parku.Zdroj: Profimedia

Vládní nařízení se postupně rozvolňují a po dlouhých měsících ožívá i kultura. A to včetně té, která se koná ve veřejném prostoru. Aby bylo pořádání takových akcí jednodušší, přišlo město Brno s projektem Plug and Play, který ve 4 městských částech vybírá nejvhodnější lokace a nabízí zjednodušenou administrativu povolování online. 

Živá vystoupení, sousedské slavnosti, oslavy narozenin či studentské večírky. Všechny tyto akce ve veřejném prostoru mají svůj povolovací proces v závislosti na městské části, v níž se nachází místo konání. Zájemci mohou vybírat z 16 lokalit v městských částech Brno-střed, Brno-sever, Královo Pole a Žabovřesky. 

Až 390 miliard korun. Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok 

Otevřít v galerii (8)
Alena Schillerová
Alena SchillerováZdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Česká republika by měla v roce 2022 hospodařit se schodkem ve výši 390 miliard korun, což je o 110 miliard méně, než kolik předpokládá letošní rozpočet. Předběžný návrh příjmů a výdajů rozpočtových kapitol schválila vláda Andreje Babiše na včerejším jednání.  

Návrh rozpočtu počítá například s posílením výdajů Ministerstva práce a sociálních věcí o 27,4 miliardy korun, především v souvislosti s navrženým zvýšením důchodů, s navýšením výdajů na obranu o 14,7 miliardy či s rekordními investicemi ve výši 189 miliard korun. Návrh zákona o státním rozpočtu, který bude vycházet z podrobných rozpočtů od jednotlivých správců kapitol, má místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová předložit vládě do 31. srpna. 

Pražské obchody v novém kabátu 

Otevřít v galerii (8)
Dvě ženy v obchodním centru.
Dvě ženy v obchodním centru. Zdroj: Freepik

Praha podnikatelům přispěje na obnovu a kultivaci reklamního označení obchodů v centru. Nový dotační program má za cíl omezit vizuální smog v Pražské památkové rezervaci. Podnikatelé si budou moci žádat o finanční prostředky ze strany Prahy od 15. července do 29. října 2021 s tím, že dotace bude vyplacena v rámci příštího roku na již zhotovené reklamní označení. Peníze je možné čerpat na práce související s grafickým návrhem, výrobou a instalací. 

Nejbohatší muž světa poletí do vesmíru 

Otevřít v galerii (8)
Jeff Bezos
Jeff BezosZdroj: Profimedia

Výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos plánuje v červenci svůj let do vesmíru. A plánuje tomu podřídit úplně vše. Na konci tohoto měsíce oficiálně odstupuje z postu generálního ředitele Amazonu. Jen chvíli potom se však chystá usednout do kokpitu New Shepard a stane se tak prvním člověkem, který v ní poletí do vesmíru. Na palubu nastoupí i jeho bratr Mark a tři cestující, kteří “letenku” vydraží ve speciální aukci, jež končí 12. června. Cena se zatím pohybuje na 2,8 milionech dolarů.   

Čína "zbrojí" proti kryptoměnám 

Otevřít v galerii (8)
Muž drží v ruce minci.
Muž drží v ruce minci. Zdroj: Freepik

V prvním kroku v boji proti kryptoměnám zablokovala čínská vláda o víkendu na sociálních sítích účty, které ji propagují. Očekává se i druhý krok, ve kterém bude chtít Peking připojit nelegální kryptoměnové aktivity přímo na trestní zákoník. 

To je od nás pro dnešek vše, budeme se těšit zase zítra. Dnes se loučíme se slovy Josepha Goldsteina: 

“Nemůžeš zastavit vlny, ale můžeš se naučit surfovat." 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze