Top hledané
Výsledky (0)
Až okolo třetiny z nás již někdy užilo konopné látky

Ranní ptáče: Nejvíce Čechů má zkušenost s marihuanou. Itálie chce v boji s migranty větší solidaritu evropských zemí

Radek Polák
25. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Marihuana je u nás rozšířená

Zatímco s pervitinem, kokainem či halucinogenními houbami se setkal jen zlomek domácí populace, marihuanu již vyzkoušela zhruba třetina Čechů, tvrdí studie. Itálie a další země centrálního Středomoří budou na jednání Evropské unie řešit aktuální nárůst migrace.

Nejčastější drogou zůstávají konopné látky

Podle nejnovější zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti jsou v Česku nejčastěji užitou nelegální drogou stále konopné látky. Ty vyzkoušelo 21–34 procent osob starších 15 let.

V případě halucinogenní houby to bylo 5–6 a extáze 4–5 procent. Zkušenosti s pervitinem a kokainem uvádějí 2–3 procenta osob starších 15 let. Více drogám holdují muži.

Policie za minulý rok evidovala 4196 primárně drogových trestných činů. Stát loni vydal na protidrogovou politiku přes dvě miliardy korun. Od roku 2015 tyto výdaje rostou, uvedl portál Novinky.cz.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Počty migrantů v Evropě rostou

Podle unijních statistik narostl za deset měsíců letošního roku proti stejnému období loňska počet migrantů mířících nelegální cestou do EU o 77 procent na celkových 281 tisíc lidí.

Ministři vnitra zemí Evropské unie budou proto také dnes hledat způsob, jak si poradit s aktuálním nárůstem počtu migrantů směřujících do Evropy přes centrální Středomoří i Balkán. Na mimořádném jednání se bude především projednávat požadavek Itálie a dalších jihoevropských zemí. Ti chtějí větší solidaritu ostatních států. Centrální Středomoří přitom počítá také s posílením spolupráce se zeměmi původu nebo komunikace s organizacemi pátrajícími po migrantech v nebezpečí, uvedl server České noviny

Otevřít v galerii (4)
Moře zůstává pro migranty lákadlem
Moře zůstává pro migranty lákadlemZdroj: Pixabay

Odvody z cen energií mají platit již od prosince

Odvody z nadměrných příjmů se dotknou zejména výrobců energií a bank, shodla se horní komora Parlamentu. Novelu energetického zákona, jež se týká zastropování cen, kvůli tomu pak včera odsouhlasil také Senát.

Stát předpokládá, že na odvodech, které budou sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií, vybere až 80 miliard korun. Uvedené odvody se mají vztahovat již na elektřinu, která bude vyrobená po 1. prosinci letošního roku. Odvody budou tvořit 90 procent rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu. Maximální ceny se budou u jednotlivých producentů elektřiny lišit, tvrdí Lidové noviny.

Otevřít v galerii (4)
Zastropování cen energií přináší státu nové náklady
Zastropování cen energií přináší státu nové náklady Zdroj: Pixabay

Násilí kvůli pohlaví se dotýká více žen

Jak uvádí průzkum UniSAFE, s násilím namířeným proti někomu z důvodu jeho pohlaví či genderové identity se již setkalo 62 procent lidí.

Nejčastější formou genderově podmíněného násilí je psychické násilí následované nátlakem, nevhodným zacházením a ponižováním. Setkalo se s ním 57 procent lidí. Se sexuálním obtěžováním se potýkalo 31 procent. Z těch, kteří genderově podmíněné násilí zažili, ho nahlásilo 13 procent lidí. S násilím mají větší zkušenost ženy. Podle serveru Tyden.cz  to bylo hned v 66 procentech případů.

Šetření bylo provedeno na vzorku více než 40 tisíc zaměstnanců a studentů ze 46 evropských vysokých škol a výzkumných ústavů.  

Otevřít v galerii (4)
Časté je především násilí na ženách
Časté je především násilí na ženáchZdroj: Pixabay

Zbraneproukrajinu.cz zvítězily v soutěži Křišťálová Lupa

Letošní cenu Křišťálová Lupa získal server Zbraneproukrajinu.cz. Tento portál si vedle toho odnáší i cenu za marketingovou inspiraci. 

V kategorii globálních projektů českých tvůrců byla podle odborné veřejnosti na prvním místě služba s předpovědí počasí Windy.com. V kategorii mladá krev se dařilo knižnímu antikvariátu Knihobot.cz. V kategorii e-commerce inspirace vyhrál projekt Qerko, který pomocí QR kódů poskytuje platbu v restauracích.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Osobností roku v 17. ročníku ankety se stal zakladatel start-upu Shipmonk Jan Bednář a cenu popularity u veřejnosti si odnáší podcast Opravdové zločiny, sdělila Česká tisková kancelář na svém portálu České noviny.

Ve veřejném hlasování v kategorii internetového obchodu pak uspěla Zásilkovna, e-shop Alza.cz a a knihkupectví Knihy Dobrovský. 

Otevřít v galerii (4)
Sbírka na zbraně pro obranu Ukrajiny měla u on-line odborníků úspěch
Sbírka na zbraně pro obranu Ukrajiny měla u on-line odborníků úspěchZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Tyden.cz, Lidovenoviny.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze