Top hledané
Výsledky (0)
Přes Středozemní moře připlavalo letos na starý kontinent zhruba 186 tisíc migrantů

Ranní ptáče: Nejvíce migrantů se dostává přes moře do Evropy z Tuniska. Obchod s drogami z oblasti Zlatého trojúhelníku kvete

Radek Polák
29. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Migranti připlouvají hlavně z Tuniska a Libye

Okolo 100 tisíc migrantů z Tuniska a dalších 45 tisíc z Libye hlásí zatím letos Evropa. Nejvíce z nich přijala Itálie. Jeden z největších zátahů drog v tomto roce provedla thajská policie, když zabavila 15 milionů pilulek metamfetaminu a dalších nelegálních látek.

Do EU přes Středozemní moře připlulo přes 185 tisíc migrantů

Přes Středozemní moře se podle portálu Ceskenoviny.cz letos dostalo do Evropy zatím zhruba 186 tisíc migrantů. Z nich 130 tisíc registruje Itálie, což znamená nárůst o 83 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Informovala o tom v Radě bezpečnosti OSN ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v New Yorku Ruven Menikdiwelaová.

Podle tohoto úřadu přitom silně vzrostla migrace nejen do Itálie, ale také do Řecka. Aktuální čísla ale nejsou srovnatelná s těmi z roku 2015. Podle OSN vyplula většina migrantů, více než 100 tisíc, z Tuniska. Následuje Libye s více než 45 tisíci. Čluny s nimi připlouvají kromě Itálie, Řecka a Španělska často také na Kypr a Maltu.

Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Výroba drog v Asii roste

Thajská policie zabavila více než 15 milionů pilulek metamfetaminu a dalších nelegálních látek v hodnotě 8,15 milionu dolarů, tedy necelých 200 milionů korun. Jednalo se o jeden z největších zátahů drog v tomto roce.

Obchod se syntetickými drogami ve východní a jihovýchodní Asii prudce roste, uvedla Organizace spojených národů ve zprávě z počátku tohoto roku. Jedná se zejména o oblast Zlatého trojúhelníku, kde se setkávají hranice Myanmaru, Thajska a Laosu, uvedla Al Jazeera. Drogy odsud asijské zločinecké syndikáty pašují například do Japonska a na Nový Zéland.

Otevřít v galerii (3)
Zlatý trojúhelník je rájem pro výrobu drog
Zlatý trojúhelník je rájem pro výrobu drogZdroj: Pixabay

Uměla inteligence pomáhá americké obraně a zpravodajství

Americká Národní bezpečnostní agentura oznámila vytvoření bezpečnostního centra umělé inteligence, které bude dohlížet na vývoj a integraci schopností AI v amerických obranných a zpravodajských službách. 

Ředitel NSA a amerického kybernetického velení generál Paul Nakasone ve čtvrtek řekl, že američtí představitelé si uvědomují rostoucí význam umělé inteligence v oblasti národní bezpečnosti a otevření nového centra je součástí kroků k formování budoucnosti technologie AI v tomto sektoru.

Na otázku, zda USA slouží AI k automatizaci analýzy hrozeb, Nakasone řekl, že americké zpravodajské a obranné agentury již AI používají, konečná rozhodnutí jsou však stále samozřejmě na lidech, napsala Al Jazeera.

Otevřít v galerii (3)
Umělá inteligence se využívá rovněž ve zpravodajství
Umělá inteligence se využívá rovněž ve zpravodajství Zdroj: Pixabay

Kytarista Al Di Meola dostal během koncertu infarkt

Devětašedesátiletý americký kytarista Al Di Meola utrpěl během svého vystoupení v rumunském hlavním městě infarkt myokardu. Byl přijat na kardiologické oddělení. Momentálně je prý již ve stabilizovaném stavu a léčí se.

Di Meola si během vystoupení v Bukurešti sevřel hrudník a snažil se odejít z pódia. Další dva členové jeho skupiny pokračovali několik minut ve hře a následně oznámili, že představení bude přerušeno, informovala agentura AP.

Umělec si během své kariéry vysloužil široké uznání kritiků. Získal také několik cen Grammy. Podle svých oficiálních stránek prodal po celém světě více než 6 milionů desek.

Otevřít v galerii (3)
Kytaristu postihl infarkt přímo během koncertu
Kytaristu postihl infarkt přímo během koncertuZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: