Top hledané
Výsledky (0)
Německý kancléř Olaf Sholz uvedl, že Evropský trh by se mohl otevřít pro čínské automobily.

Ranní ptáče: Němci chtějí otevřít trh čínským autům, ale podle evropských pravidel. Korálové útesy postihla další vlna umírání

Radim Červenka
16. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vůz Tank 500 je příkladem čínského kopírování zahraničních značek.

Během návštěvy Číny německý kancléř Olaf Scholz hovořil o možnostech otevření trhu čínským automobilkám, musely by však dodržovat evropská pravidla, což je pro čínský byznys netypické. Korálové útesy podle vědců zaznamenaly další vlnu ničení způsobeného vysokými teplotami vody v oceánech. Izrael ohlásila odvetná opatření po víkendovém dronovém a raketovém útoku Íránu. Čínská ekonomika po době propadu opět výrazněji rostla, ale některé segmenty brzdí důvody k optimismu.

Scholz otevřel dveře čínským automobilkám, pokud nebudou jen kopírovat

Německý kancléř Olaf Scholz se v pondělí v projevu před studenty v Šanghaji vyslovil pro otevřený a spravedlivý evropský trh s čínskými automobily, ale zároveň varoval před dumpingem, nadprodukcí a porušováním duševního vlastnictví. Je však otázkou do jaké míry budou uvedené parametry kontrolovány, jelikož jsou typickými zbraněmi čínského obchodu.

Scholz je spolu se třemi ministry a několika předními německými manažery na návštěvě Číny, která je sledována kvůli náznakům, jak bude Evropa reagovat na to, co považuje za dumping čínského zboží na svém trhu, uvedla CNN.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Korálové útesy celosvětově postihla další ničivá vlna

Podél pobřeží od Austrálie přes Keňu až po Mexiko se mnoho pestrobarevných korálových útesů změnilo v přízračně bílé, což vědci v pondělí označili za čtvrté globální bělení za poslední tři desetiletí. Nebezpečným podmínkám čelí 54 % korálových oblastí světa.

Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) Coral Reef Watch, který je hlavním světovým orgánem pro monitorování korálových útesů, došlo od února 2023 k masovému bělení korálových útesů nejméně v 54 zemích a teritoriích v důsledku oteplování povrchových vod oceánu. Většina vybělených korálů záhy umírá, jen část z nich se pak zotaví, pokud se podmínky vrátí k normálu, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Korálové útesy
Korálové útesyZdroj: Pixabay

Izrael podle vrchního velitele odpoví na íránský útok

Velitel izraelské armády generál Herzi Halevi v pondělí prohlásil, že jeho země odpoví na víkendový útok Íránu, ale neupřesnil, kdy a jak, protože světoví lídři vyzvali proti odplatě a snažili se zabránit spirále násilí na Blízkém východě.

Íránský útok v sobotu přišel v reakci na podezření na izraelský útok o dva týdny dříve. Jeho cílem byla budova íránského konzulátu v syrském hlavním městě Damašku, při kterém zahynuli dva íránští generálové. Bylo to poprvé, kdy Írán zahájil přímý vojenský útok na Izrael, a to navzdory desetiletím nepřátelství, které se datuje od islámské revoluce v zemi v roce 1979, napsala agentura AP.

Čínská ekonomika zaznamenala růst, ale jen někde

Podle dnešních údajů rostla čínská ekonomika v prvním čtvrtletí rychleji, než se očekávalo, což úředníkům přineslo určitou úlevu při jejich snaze podpořit růst v situaci, kdy je sektor nemovitostí dlouhodobě slabý a zadluženost místních vlád roste.

Řada březnových ukazatelů zveřejněných spolu s údaji o HDP,  včetně investic do nemovitostí, maloobchodních tržeb a průmyslové výroby, však ukázala, že domácí poptávka zůstává slabá a brzdí celkovou dynamiku. Čínská vláda stanovila plán na pětiprocentní růst v roce 2024, podle aktuálních čísel země dosáhla na zvýšení HDP o 5,2 %, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Čína
ČínaZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, cnn.com, apnews.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze