Top hledané
Výsledky (0)
Po konci válečných operací v Gaze, by se správy území mohla ujmout OSN.

Ranní ptáče: Německo navrhuje správu OSN v Pásmu Gazy. Mikroplasty mohou ovlivňovat počasí

Radim Červenka
16. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pásmo Gazy

Německo chce nový systém správy Pásma Gazy, v rukou by ji měla mít OSN. Podle nové vědecké studie se mikroplasty nachází i v mracích a mohou mít vliv na počasí. Prezidenti USA a Číny se setkali nedaleko San Franciska. Dohodli se, že soupeření mezi zeměmi nesmí přerůst v konflikt. Slovenská vláda má blízko k radikalismu a členové vládnoucích stran mají problémy se soudy.

Němci navrhují správu OSN v Gaze

Podle serveru Politico existuje dokument, kde německá vláda plánuje navrhnout dosazení správy OSN v Pásmu Gazy po konci války mezi Palestinci a Izraelem v oblasti. Řešení však pochopitelně odmítají zejména současní palestinští čelní představitelé a ani mezi některými politiky zemí EU nenachází neoficiální návrh podporu.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken aktuálně hovoří o obnovené palestinských autorit na území po válce, jenže toto konstatování není odpovědí na izraelskou opozici, která chce podle premiéra Benjamina Netanjahua převzít plnou kontrolu nad bezpečností v lokalitě.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Mikroplasty jsou všude, i v mracích

Podle posledních vědeckých zjištění se mikročástečky z plastových odpadů nacházejí takřka ve všem, co se na planetě zemi nachází. ve vodě, v potravinách  nebo dokonce v krvi. Nová studie dokonce poukazuje na to, že mikroplasty se nacházejí v mracích a mohou mít vliv i na počasí.

Cílem studie bylo sledovat, kde mohou mikročástice plastů skončit své putování a vědci došli k závěru, že i v mracích. Mraky totiž vznikají když miniaturní kapičky vody narazí na pevné částice ve vzduchu, typicky šlo o prach, popel nebo sůl z moře. nyní však naráží i na mikroplasty, kapky se pak mají tendenci shlukovat, pokud je ve vzduchu více pevných částic, na které voda může narážet, ovlivňuje to i tvorbu mraků, informuje web CNN.

Otevřít v galerii (1)
Mraky
MrakyZdroj: Pixabay

Prezident USA Biden se setkal s čínským prezidentem Si Tin-Pchingem

Lídří dvou ekonomicky nejsilnější ekonomik se setkali letos poprvé nedaleko San Franciska. Hlavním motem setkání bylo vyjádření, že soupeření mezi dvěma zeměmi nesměřuje k přímému konfliktu. Oba se zavázali k "managmentu vztahu" mezi oběma velmocemi.

Podle čínského prezidenta jde o nejdůležitější bilaterální vztah mezi zeměmi na světě. Oba lídři pak chtějí redukovat animozity mezi zeměmi i přesto, že jsou mezi nimi obrovské rozdíly. podle odborníků Si vyrazil do USA, aby uklidnil domácí situaci během ekonomické recese, informuje agentura Reuters.

Nová slovenská vláda staví na pomstě a radikalismu, píše Politico

Staronový slovenský premiér Robert Fico v parlamentu představil vládní balíček, který cíli na podporu z veřejných peněz směrem k důchodcům, dlužníkům a nizkopříjmovým vrstvám obyvatel. Podle složení kabinetu to však vypadá, že bude mít vláda i jinou agendu.

Trestnímu stíhání v minulosti čelil ze současného Ficova kabinetu ministr obrany Robert Kaliňák, nebo náměstek ministra spravedlnosti Pavel Gašpar. Slovenské soudy také stíhají některé poslance ze všech tří vládní stran. z funkce musel odejít policejní viceprezident Branko Kiš a řada vyšetřovatelů, což odborníci hodnotí jako pomstu za trestní stíhání směrem k politikům, napsal o politické situaci na Slovensku server.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: