Top hledané
Výsledky (0)
Do čela čtyřkoalice by se měl postavit v Nizozemsku bývalý šéf tamějších tajných služeb.

Ranní ptáče: Nizozemským premiérem se má stát bývalý šéf rozvědky. Jižní Korea zaútočila na jižní balóny s exkrementy

Radim Červenka
29. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Dick Schoof

V Nizozemsku se strany včetně vítěze voleb Geerta Wilderse dohodly na nové vládě s překvapivým jménem do jejího čela. V Jižní Koreji byly povolány protichemické jednotky na likvidaci vzdušných balónů s exkrementy, které do země poslala Severní Korea. Vědci vypustili novou družici, jejím cílem je zjistit jaký vliv mají oblaky na oteplování a ohlazování zemského povrchu. Největší automobilový koncern na světě Volkswagen chystá výrobu elektromobilu, který na evropském trhu přinese cenovou konkurenci čínským výrobcům

Vládu bývalého šéfa tajné služby podpoří Wilders

Bývalý šéf nizozemské zpravodajské služby a protiteroristického úřadu se v úterý stal překvapivým kandidátem na příštího nizozemského premiéra poté, co ho podpořili lídři čtyřkoalice v čele s krajně pravicovou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse.

Dick Schoof, sedmašedesátiletý bývalý šéf Generální zpravodajské a bezpečnostní služby a v současnosti nejvyšší státní úředník na ministerstvu bezpečnosti a spravedlnosti, se setkal s lídry čtyř stran ještě předtím, než na tiskové konferenci pozdě odpoledne oznámili, že je jejich volbou na premiéra. Jeho jméno jako možného premiéra nekolovalo a on sám připustil, že jeho nominace byla překvapením, informovala agentura AP.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Balóny s odpadky a exkrementy Jižní Korea označila za nebezpečný akt

Jižní Korea ve středu obvinila Severní Koreu, že přes silně opevněnou hranici mezi oběma zeměmi vyslala velké množství balónů, které vypouštěly předměty včetně odpadků a výkalů, a označila tento akt za nebezpečný.
Na kontrolu a sběr předmětů byla nasazena vojenská jednotka pro nakládání s výbušninami a tým pro reakci na chemické a biologické zbraně. Bylo vydáno varování, aby se obyvatelé drželi dál a případná zjištěná podezření nahlásili úřadům, napsala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (1)
Soul, Jižní Korea
Soul, Jižní KoreaZdroj: Pixabay

Nová družice má odhalit tajemství, jak bude postupovat globální oteplování

Sofistikovaná společná evropsko-japonská družice byla vypuštěna, aby měřila vliv mraků na klima. Je známo, že některé mraky v nízkých výškách planetu ochlazují, jiné ve velmi vysoké nadmořské výšce působí jako přikrývka a naopak podporují oteplování planety.

Mise Earthcare bude pomocí laseru a radaru zkoumat atmosféru, aby přesně zjistila, kde leží rovnováha. Jedná se o záležitost, která přináší zásadní nejistoty v počítačových modelech používaných k předpovědi, jak bude klima reagovat na zvyšující se množství skleníkových plynů, uvedl web BBC.

Evropské automobilky se spojí, aby konkurovaly čínské konkurenci levným elektroautem

Volkswagen bude vyvíjet levné elektromobily ve snaze lépe konkurovat silným čínským rivalům, uvedl v úterý největší evropský výrobce automobilů poté, co začátkem měsíce zkrachovaly rozhovory s Renaultem, tímto se ovšem otevírá se nová příležitost pro spolupráci na tomto projektu.

Cílem je vyrábět elektromobily pro evropský trh v ceně kolem 20 000 eur (cca kolem 500 tisíc Kč), uvedli představitelé koncernu Volkswagen. Světová premiéra je plánována na rok 2027. Projekt nazvaný ID.1 přichází v době, kdy čínští konkurenti, z nichž někteří mají oproti západním výrobcům 30% cenový náskok, pronikají do Evropy, aby získali podíl na trhu a zaútočili na zavedené výrobce automobilů na jejich domácí půdě, informovala agentura Reuters.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, bbc.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze