Top hledané
Výsledky (0)
Nejbližší pražské zastupitelstvo zvolí nové vedení města

Ranní ptáče: Nové vedení Prahy má být v polovině února. Čína vyslala nad USA špionážní balón

Radek Polák
03. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Primátorem má být Bohuslav Svoboda

Jednání o koalici v hlavním městě, které trvá více než čtyři měsíce a je tak nejdelší od vzniku České republiky, spěje k dohodě. Nové vedení Prahy by mělo být potvrzeno v polovině února. Spojené státy americké se kvůli narušení svého prostoru, jenž způsobil špionážní balón, obrátily na čínské úřady.

Nové vedení Prahy má být v polovině února

Spolu, Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici. Nové vedení metropole chtějí strany zvolit na zastupitelstvu 16. února, jak uvedly Ceskenoviny.cz.

V tuto chvíli nebudeme říkat žádná jména, ale máme dohodu, která bude naplněna,"

řekl k tomu šéf zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Dohoda počítá s tím, že Spolu připadnou gesce financí a rozpočtu, sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, kultury a cestovního ruchu a infrastruktury. Primátor Bohuslav Svoboda by pak měl mít na starosti bezpečnost, zahraniční vztahy a energetiku. Pirátům připadnou oblasti IT a inovací, životního prostředí, majetku a dopravy. STAN bude mít radní pro územní rozvoj a školství a sport. 

Špionážní balón vrací Čínu do období studené války

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle portálu Ceskenoviny.cz ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí Craig Singleton sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

Otevřít v galerii (4)
Nad Amerikou létá čínský balón
Nad Amerikou létá čínský balónZdroj: Pixabay

Značkám Apple a Google klesl zisk

Americké technologické společnosti Apple se v posledním čtvrtletí minulého roku snížily tržby i zisk. Za poklesem stály zejména slabší tržby z prodeje telefonů iPhone, které se zredukovaly o zhruba pět procent na 117 miliard dolarů a vykázaly tak první čtvrtletní pokles za téměř čtyři roky. Společnost Apple se potýkala s výrobními problémy, za kterými stály zejména přísné koronavirové restrikce v Číně.

Výrazně, a to o třetinu, klesl v posledním čtvrtletí loňska také zisk americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google. Zisk činil 13,62 miliardy dolarů, což je v přepočtu necelých 300 miliard korun. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou. Poptávku po reklamě však v poslední době brzdí zpomalování hospodářského růstu, napsaly Novinky.cz

Otevřít v galerii (4)
Technologickým firmám se v posledních měsících dařilo méně
Technologickým firmám se v posledních měsících dařilo méněZdroj: Pixabay

Filharmonii Brno na americkém turné doprovodí Philip Glass

Sedm koncertů na sedmi místech v USA odehraje podle Aktualne.cz Filharmonie Brno. Turné začne příští středu 8. února ve slavné newyorské koncertní síni Carnegie Hall, kde orchestr v tamní premiéře uvede Dvanáctou symfonii Lodger za účasti jejího renomovaného skladatele Philipa Glasse. Podle ředitelky filharmonie Marie Kučerové za moře odcestuje 90 hudebníků. Těleso se do USA vrací po téměř půlstoletí. Na šestnáctidenním turné ho povede americký šéfdirigent Dennis Russell Davies.

Otevřít v galerii (4)
Filharmonici zahrají na americkém turné
Filharmonici zahrají na americkém turnéZdroj: Pixabay

Bruce Springsteen ve svých 73 letech zvládá tříhodinové koncerty

Legenda rockové hudby Bruce Springsteen ani ve svých 73 letech nepřestává koncertovat. Se svým E Street Bandem se po šesti letech vydává na nové turné, na němž nechybí ani jeho manželka, kterou je zpěvačka Patti Scialfa či kytarista Stevie Van Zandt. Springsteena doprovází celkově 19 členů jeho skupiny.

Na téměř tříhodinových koncertech, které začaly ve středu v Tampě na Floridě, umělec představuje svoje nejúspěšnější hity, včetně akustické verze písně I´ll See You In My Dreams, jak referuje agentura AP.

Otevřít v galerii (4)
Springsteen snad téměř nestárne
Springsteen snad téměř nestárneZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Aktualne.cz, AP  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze