Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Nový koordinátor očkování v Praze. Polsko proti potratům. Dokument o královské rodině

Sabina Štaubertová
30. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Královna Alžběta II.

V Polsku protestují proti zákazu potratů. Další státy Evropské unie zpřísňují pravidla pro cestování. Únor klepe na dveře a s ním změny v pražské metropoli. Kdo se v Praze stane novým koordinátorem očkování? To vše vám přináší dnešní Ranní ptáče. 

Nový koordinátor očkování pro Prahu

Otevřít v galerii (5)
Očkování
OčkováníZdroj: Pixabay.com/KitzD66

Pražané budou mít od února nového koordinátora očkování. Stane se jím Martin Ježek, ředitel odboru zdravotnictví Magistrátu hlavního města Prahy. Současný koordinátor David Doležil, který ve funkci působí již od počátku, se ke konci ledna rozhodl odejít. Nadále bude vykonávat funkci ředitele Městské polikliniky Praha. Za plné nasazení v průběhu jeho působení v roli očkovacího koordinátora obdržel poděkování od Mileny Johnové, radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví a sociální politiku. Ačkoliv má být očkovací koordinátor nejdůležitější osobou v celém procesu očkování, vedení hlavního města nadále kritizuje vládu, za špatnou komunikaci a malé pravomoci, které brání koordinátorům v efektivnější práci. V současné době město pracuje na vlastní, “pražské strategii” očkování a věří, že v dohledné době se podaří zlepšit neustále se měnící podmínky ze strany státu. 

“V rámci velmi specifické situace na území hlavního města, kdy Praha nemá vlastní distribuční očkovací místo a ta stávající jsou organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, se budu snažit především o maximálně fungující komunikaci a kooperaci všech dotčených subjektů v rámci vakcinace na území metropole. Jedině tak se nám společně podaří tento velmi obtížný úkol zvládnout,” 

nastínil nový koordinátor Martin Ježek.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Francie uzavírá hranice pro většinu cestujících mimo EU 

Otevřít v galerii (5)
Letiště
LetištěZdroj: Pixabay.com/MichaelGaida

Špatný vývoj celosvětové pandemie neprospívá cestování. Jen pár dní poté, co Česká republika zpřísnila opatření a zakázala vstup do země všem cizincům, kteří pro to nemají nezbytný důvod, ji následují i další státy EU. Také francouzský premiér Jean Castex ohlásil nová omezení v boji s koronavirem. Od neděle budou zakázány všechny cesty do Francie pro cestovatele, kteří nejsou z Evropské unie. Rovněž budou zpřísněny požadavky na testování pro cesty ze států Evropské unie. 

“Chceme udělat vše, co je v našich silách, abychom se vyhnuli dalšímu lockdownu. Následující dny budou rozhodující,”

uvedl Jean Castex.

Protesty v Polsku 

Otevřít v galerii (5)
Protesty ve Varšavě
Protesty ve VaršavěZdroj: Profimedia.cz

Tisíce lidí po celém Polsku se bouří i přes vládní opatření. V pátek se davy vydaly do ulic a protestovaly proti úplnému zákazu potratů. Konzervativní polská vláda jej uvedla v platnost v průběhu týdne. Podle nového zákona lze potrat provádět legálně jen v případě znásilnění, incestu a v ohrožení života matky. Lékaře, kteří tomuto zákonu budou vzdorovat, může čekat vězení. Potraty v Polsku jsou již delší dobou diskutované téma, již v průběhu října místní Ústavní soud téměř znemožnil provádět legální potrat.

Nadace Black Lives Matter získala švédskou cenu za lidská práva

Otevřít v galerii (5)
Protesty Black Lives Matter
Protesty Black Lives Matter Zdroj: Freepik.com

Nadace Black Lives Matter Global Network byla oceněna švédskou cenou Olof Palme. Black Lives Matter se v Americe objevilo v roce 2013 a upozorňovalo na rasovou nerovnost. Povědomí lidí si získalo zejména minulý rok, kdy lidé po celém světě vyšli do ulic a protestovali proti policejní brutalitě s údajným rasistickým podtextem. Švédské ocenění za lidská práva Olof Palme připomíná památku stejnojmenného předsedy vlády a významného obhájce lidských práv, který byl zavražděn ve Stockholmu v roce 1986. Slavnostní předání proběhne dnes, ceremoniál se uskuteční pouze online.

“To ukazuje, že rasismus a rasistické násilí nejsou problém pouze americké společnosti, ale globálním problémem,” 

uvedli organizátoři ceny Olof Palme. Nejedná se o první významnou nominaci. Také norský poslanec Petter Eide nominoval organizaci BLM na letošní Nobelovu cenu za mír.

Zakázaný britský dokument o královské rodině unikl na YouTube

Otevřít v galerii (5)
Královna Alžběta II. s manželem
Královna Alžběta II. s manželemZdroj: Profimedia.cz

Na populární platformu YouTube záhadně unikl nechvalně známý dokumentární film o britské královské rodině z roku 1969, který údajně zakázala královna Alžběta II. Dokument měl být zakázaný kvůli tomu, že veřejnosti poskytl příliš intimní pohled do života královské rodiny. Film spatřil světlo světa v 70. letech. Téměř okamžitě si získal přízeň milionů diváků. Později byl na žádost Buckinghamského paláce stažen z obrazovek a uložen do archivů. Není známo, jak byl film s názvem “Královský rodina” objeven, ani kdo jej zveřejnil na YouTube, ale po odeslání žádosti na porušení autorských práv bylo video zase rychle odstraněno. Buckinghamský palác celou situaci odmítl komentovat.

To je od nás pro dnešek vše. Přejme Vám poklidnou sobotu a nezapomeňme na slova britského zpěváka a hudebního skladatele Johna Lennona:

“Život je to, co se děje, když se zabýváme jinými věcmi.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze