Top hledané
Výsledky (0)
Z dárků se budou nejčastěji nakupovat hračky

Ranní ptáče: O tisícikorunu více vydáme na blížící se Vánoce. Kosovo zastaví kroky spojené s přeregistrací aut Srbů

Radek Polák
24. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Se svátky bude spojeno nejen štěstí, ale i další vysoké výdaje

Letos lidé v Česku utratí za vánoční výzdobu, jídlo na sváteční tabuli a dárky v průměru více než 13 tisíce korun, zjistil výzkum. Kvůli omezení dalšího vyostření situace v Kosovu, jež se týkalo používání poznávacích značek aut, se tamní země dohodla se Srbskem na kompromisu.

Češi letos za Vánoce utratí přes 13 tisíc korun

Za dárky, jídlo a ozdoby chtějí letos v průměru utratíme více než 13 tisíc korun, což je zhruba o 1 000 korun více než loni, jak vyplývá z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.

Podle šetření plánujeme letos utratit za dárky přes 7,5 tisíce korun. Nejčastěji – ve více než 40 procentech - jsou to hračky pro děti. V 38 procentech případů pak pořídíme bílou elektroniku, v 27 vybavení do bytu a ve 23 spotřební elektroniku. Dalších 3,5 tisíce korun představují výdaje Čechů za jídlo a pití a přes 2 700 korun za vánoční výzdobu.

 

Kosovo se dohodlo se Srbskem ohledně poznávacích vozidel aut

Kosovo a Srbsko dosáhly dohody, která ukončí téměř dvouletý spor ohledně poznávacích značek vozidel na severu Kosova. Dohoda byla dojednaná v Bruselu za zprostředkování Evropské unie.

Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –
Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –, Okolí Prahy

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell k tomu uvedl:

Srbsko přestane vydávat poznávací značky s označením kosovských měst a Kosovo zastaví další kroky související s přeregistrováním vozidel."

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. To ale nezávislost Kosova neuznává a stále ho považuje za nedílnou součást svého území, napsal server České tiskové kanceláře České noviny

Otevřít v galerii (4)
Kosovo hlásí dohodu se Srbskem
Kosovo hlásí dohodu se SrbskemZdroj: Pixabay

Twitter ztrácí významné inzerenty

Automobilový koncern Volkswagen, kam patří rovněž Škoda Auto, se rozhodl, že pozastaví veškeré placené aktivity na internetové síti Twitter. Obdobně již předtím reagovaly značky General Motors či Pfizer na to, že by se na této sociální síti mohly čím dál více objevovat závadné příspěvky. Důvodem je fakt, že nový majitel Twitteru, kterým je miliardář Elon Musk, hodlá přehodnotit svůj přístup k regulaci obsahu této platformy, upozornil server Aktualne.cz.

Otevřít v galerii (4)
Twitter se v poslední době topí v potížích
Twitter se v poslední době topí v potížíchZdroj: Pixabay

Auto za 30 milionů uvede značka Praga

Česká značka Praga uvede ve druhé polovině příštího roku na trh nový supersportovní automobil pod názvem Bohema. Vůz bude stát 1,28 milionu eur, což je v přepočtu okolo 30 milionů korun bez DPH. V první polovině příštího roku má být Bohema představena ve své finální sériové specifikaci. Během pěti let bude ručně vyrobeno kolem 30 kusů hypersportů.

V současné době firma přijímá objednávky a jedná s potenciálními prodejními partnery v zemích, jako jsou Austrálie, Německo, Hongkong či Japonsko.

Auto bude mít výkon 700 koní, informoval server České tiskové kanceláře České noviny.

Otevřít v galerii (4)
Autům z kategorie hypersport roste konkurence
Autům z kategorie hypersport roste konkurenceZdroj: Pixabay

Rappera Westa se chce zřeknout i startup Kano

Kontroverzní rapper Kanye West, s nímž v poslední době rozvázalo spolupráci hned několik sponzorů, obešel hlavní streamovací služby typu Spotify a Apple Music či službu YouTube a dohodl se místo toho s britským startupem Kano, který vyvíjí malé zařízení Stem. Zde chce vydat svoji desku Donda 2.

„Dnes umělci dostávají jen dvanáct procent peněz, které průmysl vydělá. Je čas osvobodit hudbu od tohoto utlačovatelského systému. Je čas převzít kontrolu a vybudovat si vlastní,“

řekl k tomu West, jak uvedl portál Czechcrunch.

Startup Kano ale kvůli kontroverzím spojeným s antisemitskými komentáři umělce tvrdí, že s ním plánuje přerušit vztahy stejně, jako to již udělaly velké firmy, které jej původně podporovaly.

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5
Otevřít v galerii (4)
Kanye West řeší další problém
Kanye West řeší další problémZdroj: Profimedia

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Aktulane.cz, Czechcrunch.cz, Česká bankovní asociace

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze