Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Očkovací centra omezují registrace. Moskva reaguje na sankce. Nárůst násilí na ženách

Sabina Štaubertová
01. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Lady Gaga

Krásné prvomájové ráno! Rusko zakázalo vstup na své území dalším úředníkům. Ženy po celém světě čelí domácímu násilí. Google ukazuje, co násilníci vyhledávají. Kritická situace v Indii dohnala australskou vládu k opatřením. Pokrok v kauze únosu mazlíčků Lady Gaga. Novinky z domova i ze světa přináší dnešní Ranní ptáče.

Očkovací centra v Praze dočasně omezují registrace 

Otevřít v galerii (5)
Očkovací centrum
Očkovací centrumZdroj: Pixabay

Celá Česká republika se potýká s nedostatkem očkovací látky Moderna, a proto byla řada očkovacích center nucena pozastavit registrace k očkování. Rozhodnutí se v Praze týká celkem jedenácti očkovacích míst. Dočasné omezení se dotkne menších center, Městské nemocnice, ale i Státního zdravotního ústavu nebo FN Motol. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

“Je nicméně důležité zmínit, že z těchto míst se již zaregistrované osoby neodregistrovávají. Je znemožněna pouze registrace nová,”

vysvětluje radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Milena Johnová. Státem byly přislíbeny dodávky vakcíny společnosti Pfizer, které by měly být dostupné od příštího týdne.

Rusko reaguje na sankce EU 

Otevřít v galerii (5)
místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová
místopředsedkyně Evropské komise Věra JourováZdroj: Profimedia

V páteční tiskové zprávě Ruské federace bylo zveřejněno, že prezident Evropského parlamentu David Sassoli a česká politička Věra Jourová byli mezi osmi sankcionovanými evropskými úředníky, kterým byl udělen zákaz vstupu na ruské území. Moskva se tak rozhodla na základě evropských sankcí z března. Sankce se týkaly zákazu cestování a zmražení aktiv řadě ruským úředníkům. Ty Byly uděleny za porušování lidských práv, kvůli uvěznění Alexeje Navalného.

“Evropská unie pokračuje ve své politice jednostranných, nelegitimních, omezujících opatření zaměřených na ruské občany a organizace. Zaměřujeme se přímo na Evropskou unii, nejen na dotčené jednotlivce,”

stojí v ruském prohlášení. Vedoucí představitelé EU odsoudili ruské rozhodnutí.

Násilí na ženách během pandemie vzrostlo

Otevřít v galerii (5)
Žena čelí domácímu násilí
Žena čelí domácímu násilíZdroj: Freepik

Pandemie koronaviru byla těžká pro spoustu lidí, ale pro množství žen se stala i smrtelnou. Předběžné údaje naznačují, že ve Spojených státech se zdvojnásobil počet mužů obviněných ze zabití manželky nebo přítelkyně. Tato problematika zdaleka nezůstává jen na území USA. Podle březnové zprávy Světové zdravotnické organizace se jedná o nejrozšířenější formu násilí, se kterou se ženy po celém světě setkávají. Po zahájení lockdownů došlo k celosvětovému nárůstu vražd žen z Mexika, do Jižní Afriky až po Spojené království. Také v epicentru pandemie, v čínské provincii vzrostlo domácí násilí o 300 %.

“Jak uhodit ženu tak, aby to nikdo nepoznal, mělo v průběhu roku 2020 na Googlu přes 163 milionů vyhledávání,”

jak zveřejnila americká organizace “Its on us” na svém instagramovém účtu. Organizace se věnuje osvětovým a preventivním vzdělávacím programům, proti násilí a sexuálním napadení. 

Australané po návratu z Indie mohou čelit vězení 

Otevřít v galerii (5)
Vězení
VězeníZdroj: Pixabay

Situace v Indii zůstává nadále kritická. Během pátečního dne přibylo přes 400 000 nakažených. Jelikož v Indii žije přibližně 9 000 Australanů, kteří jsou klasifikováni jako zranitelní a také na základě podílu lidí v karanténě, kteří se v Indii nakazili. Australská vláda již začátkem týdne zakázala všechny lety z Indie. Tím to však nekončí! Od pondělí bude komukoliv, kdo byl v Indii zakázán vstup do země. Za nedodržení nového rozhodnutí by mohlo hrozit odnětí svobody až na pět let. Australská média informují o tom, že to bude poprvé, kdy budou Australané kriminalizováni za návrat do své země. 

Pět podezřelých v kauze odcizení psů 

Otevřít v galerii (5)
Lady Gaga s cenou
Lady Gaga s cenouZdroj: Profimedia

Populární zpěvačka Lady Gaga v průběhu února zažívala krušné chvíle. Během venčení jí byli odcizeni čtyřnozí mazlíčci. Policie nyní zveřejnila pokrok ve vyšetřování. Pět podezřelých bylo zatčeno, včetně ženy, která psy vrátila. 

“Detektivové nevěří, že se podezřelí zaměřili na oběť kvůli majiteli psů. Důkazy však nasvědčují, že podezřelí věděli, jak velkou hodnotu má plemeno psů, což bylo motivací k loupeži,”

uvádí policie ve svém prohlášení. Detektivové současně označili podezřelé, jako členy gangu v Los Angeles.

To je od nás pro dnešek vše. Ať už se dnes rozhodnete dělat cokoliv přejeme vám poklidnou sobotu! Nezapomeňte na slova britského hudebníka Johna Lennona:

“Život je velmi krátký a není čas na rozruch a bojování s přáteli.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze