Top hledané
Výsledky (0)
Nižší ceny energií uleví občanům od podzimu

Ranní ptáče: Od listopadu dojde k zastropování cen elektřiny a plynu. Ázerbájdžánská armáda opět útočí na Arménii

Radek Polák
13. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nové ceny energií stanovila vláda

Včerejší jednání vlády přinese nižší náklady za elektřinu a plyn pro domácnosti, ale také živnostníky a instituce, jako jsou školy či nemocnice. Opatření si vyžádá náklady ve výši 130 miliard korun. Konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií se opět vyostřuje. Arménie hlásí intenzivní ostřelování svého území.

Maximální ceny elektřiny a plynu budou platit od listopadu

Vláda určila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na 6 korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh). U plynu to jsou 3 koruny za kWh.

„Rozhodli jsme o národním řešení současných vysokých cen energií,“

řekl k tomu premiér Petr Fiala.

Vliv na výši záloh bude mít cenový strop od listopadu. Stát vyčlenil na opatření 130 miliard korun.

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Kabinet po jednání poukázal na úspory pro domácnosti a živnostníky proti nynějším vysokým cenám. Podle zástupců opozice však rozhodnutí přišlo pozdě a cenové stropy u elektřiny i plynu jsou příliš vysoko.

Řešení vysokých cen energií pro průmysl chce vláda představit ve středu. Dočasný krizový rámec zatím platí do konce tohoto roku. 

Ázerbájdžán napadl Arménii

O intenzivním ostřelování svého území ze strany Ázerbájdžánu informovalo v noci arménské ministerstvo obrany s tím, že protivník využívá také drony. Ázerbájdžánská armáda prý ostřeluje arménské území přinejmenším v okolí měst Goris a Džermuk. Útok podle arménské strany začal krátce po půlnoci místního času.

Arménský premiér Nikol Pašinjan si kvůli nové eskalaci konfliktu s Ázerbájdžánem již telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle ázerbajdžánského ministerstva obrany tak údajně tamní armáda pouze reagovala na "rozsáhlou diverzní akci" arménské strany, která si vyžádala oběti na životech.

Otevřít v galerii (4)
Válka opět ožívá
Válka opět ožíváZdroj: Pixabay

Trh s hypotékami dál klesá

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování, jak ukazují data Hypomonitoru České bankovní asociace, v srpnu vzrostla o 0,34 procentního bodu na 5,75 procenta.

Banky a stavební spořitelny domácnostem poskytly hypotéky v celkovém objemu 10 miliard korun, což je o 1,8 miliardy korun méně než v červenci. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 procent. Meziročně tak došlo k propadu trhu o 78 procent.

Nově poskytnutých hypoték bylo v srpnu 2813 a refinancovaných 819.

Otevřít v galerii (4)
Poptávka po hypotékách klesá
Poptávka po hypotékách klesáZdroj: Pixabay

Bývalá první dáma USA nechala před lety omylem dceru v Kremlu

Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem, před lety zapomněla dceru Chelsea v Kremlu. V té době ještě nebyla Chelsea plnoletá. Hillary to přiznala v talk show Jimmyho Fallona, kde se svou už dospělou dcerou vystupovala.

Vzali jsme ji na státní návštěvu Ruska, když byl Bill prezident, a v jednu chvíli probíhala formální loučení, takže mě s Billem nahnali do prezidentské limuzíny Beast a poslali na letiště, aniž by nám došlo, že jsme tam dceru nechali,“

vzpomínala Clintonová, která byla mezi lety 1993 až 2001 první dámou USA.

Prodej rodinného domu, Praha 10 Záběhlice
Prodej rodinného domu, Praha 10 Záběhlice, Praha 10
Otevřít v galerii (4)
Moskva se mohla stát pro Clintonovi osudnou
Moskva se mohla stát pro Clintonovi osudnouZdroj: Pixabay

Po srážce lodi s velrybou zůstalo pět mrtvých

K strašlivé nehodě došlo v sobotu kolem desáté hodiny ranní v Jižním městě na Novém Zélandu. Asi osm a půl metrů dlouhá loď, na níž cestovalo osm lidí, se v sobotu v Jižním městě na Novém Zélandu srazila s velrybou a potopila se. Při neštěstí zemřelo pět osob.

Všichni přeživší byli převezeni do nemocnice, včetně kapitána lodi. Vzápětí byli ale propuštěni, menší zranění má jenom jeden z nich.

Člun si pronajala podle nzherald.co.nz skupina pozorovatelů ptáků, podle novozélandských médií na něm byli lidé z celé země. 

Otevřít v galerii (4)
Neštěstí se odehrálo o novozélandských břehů
Neštěstí se odehrálo o novozélandských břehůZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, AP, Novinky.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze