Top hledané
Výsledky (0)
Nižší ceny energií uleví občanům od podzimu

Ranní ptáče: Od listopadu dojde k zastropování cen elektřiny a plynu. Ázerbájdžánská armáda opět útočí na Arménii

Radek Polák
13. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nové ceny energií stanovila vláda

Včerejší jednání vlády přinese nižší náklady za elektřinu a plyn pro domácnosti, ale také živnostníky a instituce, jako jsou školy či nemocnice. Opatření si vyžádá náklady ve výši 130 miliard korun. Konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií se opět vyostřuje. Arménie hlásí intenzivní ostřelování svého území.

Maximální ceny elektřiny a plynu budou platit od listopadu

Vláda určila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na 6 korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh). U plynu to jsou 3 koruny za kWh.

„Rozhodli jsme o národním řešení současných vysokých cen energií,“

řekl k tomu premiér Petr Fiala.

Vliv na výši záloh bude mít cenový strop od listopadu. Stát vyčlenil na opatření 130 miliard korun.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Kabinet po jednání poukázal na úspory pro domácnosti a živnostníky proti nynějším vysokým cenám. Podle zástupců opozice však rozhodnutí přišlo pozdě a cenové stropy u elektřiny i plynu jsou příliš vysoko.

Řešení vysokých cen energií pro průmysl chce vláda představit ve středu. Dočasný krizový rámec zatím platí do konce tohoto roku. 

Ázerbájdžán napadl Arménii

O intenzivním ostřelování svého území ze strany Ázerbájdžánu informovalo v noci arménské ministerstvo obrany s tím, že protivník využívá také drony. Ázerbájdžánská armáda prý ostřeluje arménské území přinejmenším v okolí měst Goris a Džermuk. Útok podle arménské strany začal krátce po půlnoci místního času.

Arménský premiér Nikol Pašinjan si kvůli nové eskalaci konfliktu s Ázerbájdžánem již telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle ázerbajdžánského ministerstva obrany tak údajně tamní armáda pouze reagovala na "rozsáhlou diverzní akci" arménské strany, která si vyžádala oběti na životech.

Otevřít v galerii (4)
Válka opět ožívá
Válka opět ožíváZdroj: Pixabay

Trh s hypotékami dál klesá

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování, jak ukazují data Hypomonitoru České bankovní asociace, v srpnu vzrostla o 0,34 procentního bodu na 5,75 procenta.

Banky a stavební spořitelny domácnostem poskytly hypotéky v celkovém objemu 10 miliard korun, což je o 1,8 miliardy korun méně než v červenci. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 procent. Meziročně tak došlo k propadu trhu o 78 procent.

Nově poskytnutých hypoték bylo v srpnu 2813 a refinancovaných 819.

Otevřít v galerii (4)
Poptávka po hypotékách klesá
Poptávka po hypotékách klesáZdroj: Pixabay

Bývalá první dáma USA nechala před lety omylem dceru v Kremlu

Hillary Clintonová se svým manželem, bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem, před lety zapomněla dceru Chelsea v Kremlu. V té době ještě nebyla Chelsea plnoletá. Hillary to přiznala v talk show Jimmyho Fallona, kde se svou už dospělou dcerou vystupovala.

Vzali jsme ji na státní návštěvu Ruska, když byl Bill prezident, a v jednu chvíli probíhala formální loučení, takže mě s Billem nahnali do prezidentské limuzíny Beast a poslali na letiště, aniž by nám došlo, že jsme tam dceru nechali,“

vzpomínala Clintonová, která byla mezi lety 1993 až 2001 první dámou USA.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Otevřít v galerii (4)
Moskva se mohla stát pro Clintonovi osudnou
Moskva se mohla stát pro Clintonovi osudnouZdroj: Pixabay

Po srážce lodi s velrybou zůstalo pět mrtvých

K strašlivé nehodě došlo v sobotu kolem desáté hodiny ranní v Jižním městě na Novém Zélandu. Asi osm a půl metrů dlouhá loď, na níž cestovalo osm lidí, se v sobotu v Jižním městě na Novém Zélandu srazila s velrybou a potopila se. Při neštěstí zemřelo pět osob.

Všichni přeživší byli převezeni do nemocnice, včetně kapitána lodi. Vzápětí byli ale propuštěni, menší zranění má jenom jeden z nich.

Člun si pronajala podle nzherald.co.nz skupina pozorovatelů ptáků, podle novozélandských médií na něm byli lidé z celé země. 

Otevřít v galerii (4)
Neštěstí se odehrálo o novozélandských břehů
Neštěstí se odehrálo o novozélandských břehůZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, AP, Novinky.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze