Top hledané
Výsledky (0)
Valorizace důchodů záminkou pro dlouhou parlamentní rozpravu

Ranní ptáče: Okamura ve sněmovně řečnil 7 hodin. Amerika dává od TikToku ruce pryč

Radek Polák
01. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Okamura dosáhl rekordu v délce svého příspěvku

Sněmovna po 16 hodinách přerušila jednání o penzích, pokračovat se bude dnes. Tomio Okamura mluvil přes 7 hodin, nejdéle ze všech poslanců. Americká administrativa se v obavě z možného sdílení dat zbavuje čínských aplikací TikTok.

Parlamentní obstrukce pod taktovkou šéfa SPD

Sněmovna dnes krátce po druhé noční hodině a po 16 hodinách debaty přerušila jednání o tom, zda má ve stavu legislativní nouze projednávat vládní návrh na snížení mimořádné červnové valorizace důchodů. O celkem čtyřhodinovou přestávku v jednání požádaly opoziční kluby ANO a SPD.

Schůze Sněmovny začala v úterý v 10.00 dopoledne a pokračovala bez přestávky do noci. Jen předseda SPD Tomio Okamura mluvil sedm hodin v kuse. Opozice tvrdí, že pro projednávání návrhu ve zkráceném řízení není důvod, referoval portál Ceskenoviny.cz. Vláda v důvodové zprávě argumentuje pro zvolený postup zejména značnými hospodářskými škodami, které státu bez přijetí návrhu zákona hrozí.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

TikTok je v Americe na indexu

Bílý dům dal americkým federálním agenturám 30 dní na to, aby z telefonů, které používají státní zaměstnanci, odstranily čínskou sociální síť TikTok. Zákaz uvedené aplikace již oznámil jak americký kongres, tak více než polovina amerických států.  Obdobný krok ohlásila rovněž Kanada a před týdnem také administrativa Evropské unie, informovala agentura AP. Důvodem tohoto kroku jsou obavy z toho, že Čína prostřednictvím sociální sítě získává soukromá a jiná data, která může následně zneužít. Více než dvě třetiny mladých Američanů přitom TikTok používají pravidelně.

Otevřít v galerii (4)
TikTok je předmětem dohadů
TikTok je předmětem dohadůZdroj: Pixabay

Peníze ze zrušeného svátku půjdou na obranu země

Dánští zákonodárci schválili zákon, který ruší státní svátek s názvem Velký modlitební den. Peníze se využijí zejména na výdaje na obranu. Má se jednat o dodatečných 4,5 miliardy dánských korun, tedy v přepočtu 14,4 miliardy Kč.

V Evropě je válka a my potřebujeme posílit obranu. Každý k tomu musí přispět,“

zdůvodnila už dříve zrušení svátku premiérka Mette Frederiksenová. Svátek se dosud slavil vždy v pátek před čtvrtou nedělí po Velikonocích, uvedly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Pro Dánsko je vlastní obrana prioritou
Pro Dánsko je vlastní obrana prioritouZdroj: Pixabay

Venuše a Jupiter k sobě budou nejblíže

Dnes a ve čtvrtek mohou lidé na večerní obloze pozorovat blízké setkání Venuše a Jupitera. Dvě nejjasnější planety bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což přibližně odpovídá velikosti Měsíce v úplňku.

Právě za soumraku bude podle Fyzikálního ústavu v Opavě takzvaná konjunkce planet viditelná nad západním obzorem. Konjunkce, tedy blízké setkání objektů na obloze, v tomto případě planet, nastává v momentě, kdy se k sobě objekty přiblíží z pozice pozorovatele. Podle Planetária Praha mohou lidé spatřit konjunkci Venuše a Jupitera zhruba jednou či dvakrát ročně, napsal server Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
Lidé se mohou dnes a zítra podívat do vesmíru
Lidé se mohou dnes a zítra podívat do vesmíruZdroj: Pixabay

Mánes ukazuje repliku Mony Lisy či sochy Davida

Na 40 skvostů z 12 světových galerií, mezi nimiž nechybí Mona Lisa nebo Michelangelova socha Davida a další kopie děl starých mistrů, je od března k vidění v pražské galerii Mánes, která otevírá výstavu Mistři renesance. Ve Vídni je již obdivovalo zhruba půl milionu lidí. Autorem výstavy je rakouský scénograf Manfred Waba.

Nejcennějším kusem výstavy je replika Davida. „Nechali jsme ho sejmout 3D skenerem, vyřezán je z polystyrenu. Hlavně proto, abychom jej mohli přepravovat,“

řekl k tomu deníku Blesk Waba. 

Otevřít v galerii (4)
Praha hostí výstavu replik známých děl
Praha hostí výstavu replik známých dělZdroj: Pixabay

Zdroje: AP, Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze