Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Ondřej Cink v životní formě. Rouška, která sama zjistí nákazu. Papež František v nemocnici

Kateřina Ostrejšová
05. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ondřej Cink

Přejeme vám příjemný start do nového týdne. Snad jste se po víkendu vyspali do růžova a jste připraveni na novinky ze světa. Stalo se toho opravdu hodně - třeba že Ondřej Cink je před olympiádou v životní formě a rád by si z Tokia přivezl medaili. A nebo, že američtí vědci vynalezli roušku se senzorem, který by měl odhalit nákazu koronavirem. 

Aplikaci sloužící jako průkaz bezinfekčnosti si stáhlo 498 tisíc lidí 

Otevřít v galerii (8)
Žena si něco vyhledává na telefonu.
Žena si něco vyhledává na telefonu. Zdroj: Freepik

Zástupci Chytré karantény na Twitteru uvedli, že aplikaci Tečka, díky které mnohou lidé od konce června prokazovat očkování nebo test proti koronaviru, si stáhlo 498 tisíc lidí. Aplikace funguje pro uložení vydaného certifikátu a je propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a výsledky nového testu si sama aktualizuje. Aplikace Tečka je dostupná jak pro Android, tak i pro operační systém od firmy Apple.  

Rouška, který zjistí nákazu koronavirem 

Otevřít v galerii (8)
Žena nasazuje muži respirátor.
Žena nasazuje muži respirátor.Zdroj: Freepik

Čas s koronavirem neúprosně běží dál a s ním i snaha lidí přizpůsobit se. Podle výzkumu Massachussetského technologického institutu a Harvardovy univerzity by mohly přijít na trh takové roušky, které by během 90 minut zjistily, zda je člověk pozitivní na nemoc covid-19 či nikoliv. Informoval o tom list The Jerusalem Post.  

Roušky, které jsou zatím ve fázi testování, mají drobné jednorázové senzory. Tyto senzory je možné zpracovat i do oblečení, takže by přinesly zcela nový způsob rychlé informace o nakažení.

Luxusní dům na prodej, okolí Prahy - 298m
Luxusní dům na prodej, okolí Prahy - 298m, Okolí Prahy

Biker Ondřej Cink opět druhý  

Otevřít v galerii (8)
Ondřej Cink
Ondřej Cink Zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Ondřej Cink na posledním závodě před olympijskými hrami potvrzuje i nadále parádní formu. Na Světovém poháru horských kol ve francouzském Les  Gets dojel druhý a navázal na červnové umístění z rakouského Leogangu. Český cyklista nestačil v cross country na vedoucího muže celkového hodnocení Švýcara Mathiase Flückigera.  

“Přesně takový závod jsem před olympiádou potřeboval pro moji psychiku, ale i pro takovou tu pohodu. Vypadá to, že jsem v životní formě, a to je obrovská šance dovézt nějakou medaili z Tokia,” 

řekl Cink po závodě pro Českou televizi. Třicetiletý biker tak přiznal, že v této formě pomýšlí na olympijskou medaili.  

Dopravu na objížďkách zavřené D1 komplikují neukáznění řidiči kamionů 

Otevřít v galerii (8)
Nákladní vozy na parkovišti.
Nákladní vozy na parkovišti. Zdroj: Freepik

Silnice a dopravu ve Středočeském kraji blokují a komplikují neukáznění řidiči kamionů. Kvůli uzavírce D1 mezi 21. a 34. kilometrem si snaží zkrátit cestu a nevyužívají oficiální trasu před Tábor. Dálnice je uzavřena mezi Mirošovicemi a Ostředkem kvůli bourání mostu přes dálnici. Nejhorší situace je podle policejní mluvčí Lucie Novákové u Chocerad, kam nesmějí kamiony ani za normální situace. Na místě jsou policejní hlídky a přestupky se snaží řešit.  

Papež František v nemocnici  

Otevřít v galerii (8)
Papež František.
Papež František.Zdroj: Profimedia

Včera byl papež František hospitalizován v římské nemocnici, kde podstoupil naplánovaný chirurgický zákrok kvůli dlouhodobým problémům se zúžením střeva. Operaci podstoupil hned ten den a podle mluvčího Vatikánu Mattea Bruniho ji zvládl dobře a bez komplikací.  

V lednu František zrušil svá veřejná vystoupení kvůli bolesti nervů v noze a takové potíže ho doprovázeli už v prosinci. Papež o svých problémech dlouhodobě hovoří, a to především o bolesti v dolní části těla, kterou způsobuje skřípnutý a podrážděný sedací nerv.  

Královna Alžběta vyznamenává britské zdravotnictví za pandemickou práci 

Otevřít v galerii (8)
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. Zdroj: Profimeida

Královna Alžběta udělila britské Národní zdravotní službě George Cross nejvyšší ocenění za civilní statečnost, jako uznání za 73 let specializované služby, a to i během pandemie covid-19. Toto ocenění královna před tím udělila pouze jednou. Premiér Boris Johnson uvedl, že cena byla symbolem vděčnosti národa. 

„Zaměstnanci NHS se o nás a naše přátele a rodinu starají v první linii pandemie již více než rok a já jsem byl svědkem jejich odvahy z první ruky,“  

řekl Johnson, který byl v nemocnici ošetřen na jednotce intenzivní péče COVID-19 naposledy před rokem. 

Maďarský zákon proti LGBTQ vrhá stín na soutěž drag queen 

Otevřít v galerii (8)
Muž se líčí před zrcadlem.
Muž se líčí před zrcadlem. Zdroj: Freepik

V zákulisí zchátralé bývalé továrny za Budapeští se soutěžící s obrovskými falešnými řasami a třpytivými šaty včera připravovali na každoroční maďarskou soutěž drag queen a doufají, že nebude poslední. 

„Pojďme se pořádně zabavit, dokud to dokážeme,“  

zvolala královna dragsterů Bonnie Andrewsová k jásajícímu publiku, když vyšla na pódium v černé večerní róbě. 

Maďarský parlament přijal 15. června legislativu, která posiluje pravidla proti pedofilii a zakazuje šíření obsahu ve školách, které mají podporovat homosexualitu a změnu pohlaví. Zákon vstoupí v platnost příští týden a umělci, hosté a organizátoři soutěže uvedli, že se obávají jeho dopadu na maďarskou komunitu LGBTQ. 

Záchranáři v Japonsku po sesuvech půdy bojují s časem 

Otevřít v galerii (8)
Hasiči mezi troskami.
Hasiči mezi troskami. Zdroj: Freepik

Více než dva tisíce japonských záchranářů bojuje v pobřežním městě po velkých sesuvech půdy a snaží se najít až 80 lidí, kteří jsou zatím nezvěstní. Sesuvy půdy jsou tak další přírodní katastrofou, která společně se zemětřesením, sopečnou erupcí a tsunami pronásleduje Japonsko. Přitom už za pouhé dva týdny bude hlavní město Tokio hostit letní olympijské hry.  

„Chceme co nejdříve zachránit co nejvíce obětí ... pohřbených v sutinách,“  

řekl novinářům předseda vlády Jošihide Suga a dodal, že policie, hasiči a příslušníci armády dělají vše pro to, aby pomohli při hledání. 

Přejeme vám úspěšný začátek nového týdne. A pokud jste právě někde na dovolené nebo se na ni chystáte, užijte si ji naplno, protože jak říká Jonathan Estrin: 

„To, jak zacházíme s naším časem, ovlivňuje to, kým jsme.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze