Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Organizátoři festivalu v Cannes pod palbou kritiky z Ukrajiny. Srí Lanka má poslední zásoby benzinu. Turecko nechce v NATO Švédsko ani Finsko.

Barbora Večeřová
17. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Prezident Erdogan Švédsko ani Finsko v NATO nechce.

Dnešním dnem začíná slavný festival v Cannes. Poprvé po dvou letech není ovlivněn pandemií, jako dřív ale také nebude. Stín na něj vrhá ruská invaze na Ukrajinu. Ukrajinskému institutu se nelíbí, že se v hlavní soutěži představí film ruského režiséra. Turecko řeklo, že nepodpoří vstup Finska a Švédska do NATO. A na Srí Lance, která si momentálně prochází největší ekonomickou krizí za posledních 70 let, dochází benzin… 

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko 

Turecko podle slov prezidenta Erdogana neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Podle něj obě země chrání skupiny, které Turecko považuje za teroristické. Erdogan zemím nedůvěřuje a podle něj nemá smysl ani žádné vyjednávání ze strany obou zemí. 

"Přijedou nás přesvědčovat? Ať se tím neunavují,"

vyjádřil se turecký prezident směrem k informaci, že by zástupci zemí přijeli jednat. 

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Přijetí nových zemí do aliance musí schválit všichni členové. Pokud by Turecko mělo vstup zemí schválit, podle slov šéfa turecké diplomacie chce mít od obou zemí záruky, což znamená, že by obě země přestaly podporovat organizace, které jsou podle Ankary teroristické, a zrušily omezení vývozu do Turecka. 

 

Začíná festival v Cannes

Na jihu Francie dnes začíná 75. ročník oblíbeného mezinárodního filmového festivalu. V rámci letošního ročníku se zde představí 21 soutěžních filmů, na nejúspěšnější z nich čeká festivalová cena Zlatá palma. Festival by měl poprvé probíhat jako před pandemií, avšak i nyní je festival ovlivněn, a to událostmi na Ukrajině. Organizátoři festivalu si vysloužili kritiku ukrajinského institutu za to, že v hlavní soutěži bude uveden film ruského režiséra Kirrila Serebrennikova. Ukrajinskému institutu se nelíbí, že mu poslední film financoval oligarcha Roman Abramovič

Otevřít v galerii (2)
Začíná filmový festival v Cannes.
Začíná filmový festival v Cannes. Zdroj: Profimedia

Musk usiluje o nižší cenu Twitteru 

Musk má prý o Twitter stále zájem, nyní by ale chtěl začít nová jednání o pevzetí společnosti. Akcie Twitteru stále klesají, je to i z toho důvodu, že by miliardář mohl od akvizice odstoupit. Tyto obavy se v minulém týdnu ještě prohloubily, když Musk zpochybnil údaje zveřejněné Twitterem o podílu falešných účtů. Na základě toho minulý týden oznámil, že jeho nabídka je prozatím pozastavena, dokud nebude znám přesný stav těchto účtů na platformě. 

Otevřít v galerii (2)
Je Elon Musk opravdu budoucím majitelem Twitteru?
Je Elon Musk opravdu budoucím majitelem Twitteru? Zdroj: Profimedia

Renault převedl ruskou pobočku na Moskvu 

Hodně se mluvilo o tichém znovuotevření pobočky francouzské automobilky Renault v Moskvě poté, co většina firem z Ruska natrvalo odešla. Nyní situace šla ještě dál. Všechna aktiva své ruské pobočky převedla automobilka na město Moskva včetně svého podílu v závodech AvtoVAZ, který činí 67,69 %, na ruský výzkumný automobilový institut NAMI. Jako důvod převod uvedl šéf celého podniku Luca de Meo zodpovědnost vůči 45 tisícům zaměstnancům v Rusku. Šlo podle něj o obtížné, ale nezbytné rozhodnutí. 

 

Srí Lanka má zásoby benzinu na poslední den 

Podle srílanského premiéra čeká zemi poslední den s dostupným benziinem. Srí Lanka čelí největší ekonomické krizi za posledních 70 let. V televizním projevu řekl, že země v následujících dnech naléhavě potřebuje 75 milionů dolarů, aby bylo možné zajistit import základních věcí do země. Ekonomiku státu zasáhla pandemie, nepomohly ani rostoucí ceny energií a populistické snižování daní. To zapříčinilo prudce rostoucí inflaci, a tudíž i nedostatek základních léků, benzinu a dalších základních potřeb. 

"Momentálně máme zásoby benzínu jen na jeden den. Příštích pár měsíců bude těch nejtěžších v našich životech," 

řekl nový premiér Wickremesinghe, který byl do funkce jmenován teprve ve čtvrtek. 

 

Zdroje: ČTK, bbc.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze