Top hledané
Výsledky (0)
Zasedání OSN přijalo poprvé stanoviska ohledně umělé inteligence.

Ranní ptáče: OSN přijalo první rezoluci o umělé inteligence. Cigaretové obrázky na krabičkách v USA neporušují ústavu

Radim Červenka
22. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
OSN

Nebezpečí plynoucí z umělé inteligence bylo poprvé zaznamenáno přijetím rezoluce v OSN. Drastické grafiky na obalech od cigaret neporušují ústavní principy, rozhodly soudy v USA. Eurozóna se dohodla na přísnějších fiskálních pravidlech pro rozpočet celé Evropské unie, příčinou jsou obavy z inflace. Bangladéš čelí masivnímu problému otrav vodou kontaminovanou arsenem, s globálním oteplováním by mohlo jít o takřka celosvětový jev.

Generální shromáždění OSN se shodlo na doporučeních ohledně UI

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jednomyslně přijalo první celosvětovou rezoluci o umělé inteligenci, která vyzývá země, aby chránily lidská práva, osobní údaje a monitorovaly rizika umělé inteligence. Nezávazná rezoluce, kterou navrhly Spojené státy a spolupodpořila ji Čína a více než 120 dalších zemí, se rovněž zasazuje o posílení politik ochrany soukromí.

Tato rezoluce je nejnovější z řady iniciativ, které vlády po celém světě vyvíjejí s cílem ovlivnit vývoj umělé inteligence v obavách, že by mohla být využita mimo jiné k narušení demokratických procesů, podvodům nebo k výraznému snižování počtu pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Drastické fotografie na cigaretách ústavu neporušují

Odvolací soud ve čtvrtek rozhodl, že federální požadavek ohledně grafik ukazujících účinky kouření, včetně obrázků plic poškozených kouřem a nohou zčernalých sníženým průtokem krve, neporušuje první dodatek k americké ústavě.

Rozhodnutí tříčlenného senátu 5. obvodního odvolacího soudu USA bylo částečným vítězstvím federálních regulačních orgánů, které se snaží zpřísnit varovné nápisy. Soud však ponechal v platnosti námitku tabákového průmyslu proti tomuto pravidlu s tím, že soud nižší instance by měl přezkoumat, zda bylo rozhodnutí přijato v souladu s federálním zákonem o správním řízení, který upravuje tvorbu takovýchto předpisů, uvedla agentura AP.

Lídři eurozóny se shodli na přísnější fiskální politice kvůli obavám z inflace

Vedoucí představitelé Evropské unie v pátek podpoří mírně přísnější fiskální politiku eurozóny v příštím roce, aby pomohli snížit inflaci a stabilizovat veřejné finance po nadměrných výdajích v důsledku pandemie COVID a krize cen energií.

Schválení přichází poté, co se ministři financí 20 zemí používajících euro, mezi které ČR nepatří,  11. března dohodli na hlavních směrech fiskální politiky pro rok 2025, které mají zohlednit nová fiskální pravidla, jež dávají více času na snížení dluhu při zachování investic, informovala agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Evropská unie
Evropská unieZdroj: Pixabay

Miliony lidí pijí vodu otrávenou arsenem, globální oteplování může problém zhoršit

Podle aktuálních zjištění 57 milionů lidí žijících v Bangladéši pije vodu ze studní, která je kontaminovaná nebezpečným arsenem. Tamější studny byly budovány v 70. letech kvůli rozsáhlých epidemiím dysentérie a cholery způsobených pitím povrchových vod. Ačkoliv se tyto nemoci podařilo vymýtit, objevil se v zemi nový problém, kterým je arsenová kontaminace. Arsen je tichým zabijákem, který poškozuje orgány člověka dlouhé roky.

Dopady globálního oteplování mohou problém zhoršit, pokud začne do podzemních vod pronikat slaná voda kvůli stoupající hladině oceánů, arsen se začne z hornin do podzemní vody vylučovat intenzivněji. Arsenem však není ohrožena voda jen v Bangladéši. Kontaminace nebezpečným prvkem byla pozorována ve vodě v Číně, Tchaj-wanu, Vietnamu, Indii, Argentině, Mexiku, ale také v částech  Evropy nebo v USA. Ve všech zemích se problém otravy vody může s pokračujícím globálním oteplováním zhoršovat, uvádí web televize CNN

Otevřít v galerii (2)
Bangladéš
BangladéšZdroj: Pixabay

Zdroje: reuters.com, apnews.com, cnn.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: