Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Otevírají se volební místnosti. Protesty v Íránu si vyžádaly už 31 mrtvých. Rusové utíkají před válkou.

Barbora Večeřová
23. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Protesty si vyžádaly už několik desítek životů

Poslední ranní ptáče tohoto týdne je tu. Dnes se po celém Česku otevřou volební místnosti, kde budou občané vybírat své zástupce do zastupitelstev a Senátu. A u voleb ještě zůstaneme, ale u těch prezidentských. Vládní strany totiž odhalily, kdo připadá v potaz jako potenciální prezident, kterého by podpořili. 

Masové protesty se šíří Íránem 

Úmrtí mladé ženy Mahsy Amíníové v policejní vazbě vyvolalo masové protesty po celé zemi. Dvaadvacetiletá žena byla zatčena kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy, ta ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Podle policie zemřela na infarkt, sociálními sítěmi se ale šíří video, kde ji policie brutálně zbila. Protesty se od soboty konaly už ve dvaceti městech, ženy v jejich rámci pálí hidžáby, kterými si mají podle nastavených pravidel zakrývat hlavu. Na protestech už tak bylo zabito více než 31 lidí. 

 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Vládní strany podpoří v prezidentské volbě někoho z občanských kandidátů 

Vládní strany mají v plánu v prezidentských volbách podpořit některého z občanských kandidátů. V debatě České televize nejčastěji zaznívala jména jako Petr Pavel, Danuše Nerudová, Marek Hilšer nebo Pavel Fischer. ODS, Piráti ani STAN s vlastním kandidátem nepočítá, KDU-ČSL tuto možnost prozatím nevyloučil. 

 

Otevírají se volební místnosti 

Dnes po poledni se otevřou volební místnosti a voliči budou moci rozhodovat o novém složení zastupitelstev. Ve třetině republiky se zároveň bude rozhodovat i o složení horní komory parlamentu. Výsledky senátních voleb budou známy do sobotního večera, výsledky komunálních voleb v neděli ráno.

Otevřít v galerii (2)
Příprava volebních místností vrcholí
Příprava volebních místností vrcholí Zdroj: Profimedia

Na hranici Gruzie s Ruskem se tvoří dlouhé fronty, Rusové utíkají před frontou 

Dlouhé fronty se tvoří na hranici Ruska a Gruzie. Rusové se do Gruzie snaží uprchnout před vojenskou mobilizací, která by do války měla zapojit až 300 tisíc lidí. Gruzie je totiž s jednou z mála zemí, kam mohou obyvatelé Ruska bez povolení. Do Finska, které sdílí osmisetkilometrovou hranici s Ruskem, je potřeba vízum, podle dostupných informací ale také zaznamenalo více lidí, a to hlavně přes noc. 

 

Japonsko otevře hranice očkovaným turistům 

Japonsko po více než dvou letech uzavřených hranic kvůli pandemii znovu otevře své dveře očkovaným zahraničním turistům. Od 11. října tak budou moct turisté navštívit zemi bez víza a nebudou muset pro návštěvu země využívat cestovní kancelář. Pro vstup bude ale nutné i nadále prokázat svůj status trojnásobného očkování a odeslat negativní výsledek testu na covid. Příliv cestujících bude vítanou vzpruhou pro vládu a místní podniky a přichází, když japonský jen klesl vůči americkému dolaru na nejpomalejší bod za šest měsíců.

Otevřít v galerii (2)
Japonsko otevře brány očkovaným turistům
Japonsko otevře brány očkovaným turistůmZdroj: Profimedia

Zdroje: bbc.com, ČTK 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze