Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Papež je zapojen do mírové mise, tvrdí. Inflace ovlivňuje mentální zdraví, říká průzkum

Barbora Večeřová
01. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Papež František

Papež František je údajně zapojen do mírové mise, tvrdí. Symptomy deprese má v Česku 16 procent dotazovaných, tento fakt ovlivňuje také inflace, lidé, které zasáhla, se pravděpodobně s podobnými mentálními problémy potýkají. 

Papež je zapojen do mírové mise, tvrdí papež 

Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, řekl novinářům papež František při návratu ze své cesty do Maďarska. Informuje o tom iRozhlas s odkazem na  agenturu AP. Podle ní ho o to požádal tento týden ukrajinský premiér Denys Šmyhal při své návštěvě ve Vatikánu. Hlava katolické církve rovněž novinářům palubě letadla sdělila, že Vatikán je zapojen do „mírové mise“. Žádné detaily k této věci ale papež neuvedl.

 

Je první máj

Lidé v Česku si dnes připomínají 1. máj - Svátek práce. V Praze i dalších městech se uskuteční shromáždění a demonstrace politických stran, po celé zemi se organizují majálesy, stavění máje, prvomájové průvody i akce, které první květnový den spojují spíše s oslavami lásky, připomíná ČTK. Svátek práce je mezinárodní dělnický svátek, který se první květnový den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na připomínku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. U nás se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1
Prodej luxusního bytu s terasou, Praha 1, Praha 1

 

Pošty zůstanou, i když měly být rušeny

Již jen do konce týdne měli čas na vyjednávání s Českou poštou představitelé 113 měst a obcí, v nichž státní podnik plánuje zrušit tři stovky poboček. Některé radnice už zvažují, že poštu zachovají na vlastní náklady v podobě Pošty Partner plus. Alternativou pak někde může být mobilní pošta. Ve některých městech a obcích se podařilo dohodnout výměnu kus za kus. Zrušena bude jiná pobočka než ta původně vybraná, píší Novinky.

 

Inflace má vliv na mentální zdraví 

Symptomy deprese nebo úzkosti v průzkumu Život k nezaplacení v březnu uvádělo 16 procent dotazovaných, což je nejvíc za uplynulý rok. Dlouhodobý průzkum ukazuje, že čísla bývají napříč celým rokem nejvyšší právě v únoru a březnu v podstatě pravidelně.  Na něm Český rozhlas spolupracuje se sociologickou společností PAQ Research. Ta pravidelně zkoumá ekonomickou situaci ale také duševní zdraví lidí z 1500 domácností v Česku. S duševními problémy se podle průzkumu častěji potýkají lidé, která výrazně zasáhla inflace.

 

Zemřel módní návrhář Slava Zajcev

Ve věku 85 let zemřel ruský módní návrhář Slava Zajcev, informovala ČTK s odkazem na agenturu AFP. Zajcev byl světově uznávanou osobností módního průmyslu a proslavily jej zejména šaty se zářivými motivy tradičních ruských šátků.

Otevřít v galerii (1)
Slava Zajcev
Slava ZajcevZdroj: Profimedia

Zdroje: ceeskenoviny.cz, novinky.cz, irozhlas.cz 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze