Top hledané
Výsledky (0)
Celkem by se k české iniciativě mohlo podle odhadu premiéra Petra Fialy připojit zhruba 15 států

Ranní ptáče: Peníze na munici pro Ukrajinu přislíbila vedle Nizozemska i Belgie. Trumpa před volbami potopil soud v Illinois

Radek Polák
29. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ukrajinskou armádu trápí při obraně země nedostatek munice

Peníze na myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu bránící se ruské invazi už slíbila také Belgie, která počítá s částkou 200 milionů eur. Kvůli Trumpově roli při útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021 zakázal soud v Illinois, aby se republikánský kandidát ucházel o post budoucího prezidenta Spojených států.

Na munici pro Ukrajinu přispěje Belgie 200 miliony eur

Českou iniciativu nakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu ze zemí mimo Evropskou unii podpoří podle portálu Ceskenoviny.cz Belgie částkou 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Munice by se do země, která se už přes dva roky brání ruské vojenské agresi, mohla dostat do konce března. Peníze by měly pocházet výhradně z daní vybraných ze zisků vytvořených ruskými aktivy zmrazenými v Belgii. Uvedená aktiva letos vynesou přibližně 1,5 miliardy eur, přičemž polovina peněz půjde na vojenské vybavení pro Ukrajinu, druhá půlka na humanitární, lékařskou a další pomoc. Kromě Belgie přislíbily iniciativu finančně podpořit Francie, Británie, Dánsko, Kanada, Švédsko nebo Nizozemsko.

Soudce z Illinois Trumpa diskvalifikoval 

Soud v americkém státě Illinois nedovolil bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi zúčastnit se republikánských prezidentských voleb. Důvodem je jeho role při útoku na Kapitol USA 6. ledna 2021. Soudkyně obvodního obvodu Cook County Tracie Porterová však odložila své středeční rozhodnutí. Počká, jak dopadne očekávané Trumpovo odvolání. O konečném výsledku v Illinois tedy nakonec pravděpodobně rozhodne Nejvyšší soud USA. Státy Colorado a Maine již dříve Trumpa vyřadily z hlasování poté, co rozhodly, že je podle oddílu 3 14. dodatku ústavy z kampaně na budoucího prezidenta diskvalifikován, jak informovala Al Jazeera.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4
Otevřít v galerii (2)
Donald Trump bojuje s americkými soudy
Donald Trump bojuje s americkými soudyZdroj: Pixabay

Google čelí žalobě od skupiny Prima a dalších médií

Americká internetová společnost Google čelí žalobě od české skupiny Prima a dalších 31 evropských mediálních skupin. Firmy po americkém gigantu požadují 2,1 miliardy eur, tedy v přepočtu 53,2 miliardy korun, za to, že podle nich kvůli praktikám Google v digitální reklamě utrpěly ztráty.

Nebýt zneužití dominantního postavení ze strany společnosti Google, mediální společnosti by získaly výrazně vyšší příjmy z reklamy a platily by nižší poplatky za reklamní služby," 

uvádí se v prohlášení právníků žalující strany.

Na podporu svých tvrzení připomínají pokutu 220 milionů eur, kterou francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil Googlu za jeho podnikání v reklamních technologiích v roce 2021, napsal k tomu server Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (2)
Média se sjednotila v odporu k praktikám Googlu
Média se sjednotila v odporu k praktikám GoogluZdroj: Pixabay

Na vyhlášení Oscarů vystoupí několik známých interpretů

96. ročník předávání filmových Oscarů, který proběhne v Dolby Theatre v Los Angeles v neděli 10. března, přivítá řadu hudebníků a dalších známých tváří. Ryan Gosling, který bude ten večer nominován v kategorii nejlepšího herce ve vedlejší roli, zazpívá baladu I’m Just Ken. Billie Eilish vzpomene písní What Was I Made For na film Barbie. Mezi další písně bude patřit The Fire Inside od Diane Warren ze snímku Flamin' Hot, It Never Wet Away od Jona Batiste a Dana Wilsona z American Symphony a Wahzhazhe od Scotta George z filmu Killers of the Flower Moon, uvedla agentura AP. Hlavním favoritem je letos historický snímek Oppenheimer o fyzikovi považovaném za otce jaderné bomby. S filmem je spojeno zejména jméno režiséra Christophera Nolana a herce Cilliana Murphyho.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: