Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Petr Čech slaví narozeniny. Praha je městem lesa. EU souhlasí s otevřením dveří očkovaným cizincům

Kateřina Ostrejšová
20. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut čtení
Petr Čech

Krásné ráno všem ranním ptáčatům! Je tu čtvrtek a s ním ty nejnovější informace. Tipnete si kolikáté narozeniny dnes slaví fotbalová legenda Petr Čech?  

Praha se stala evropským městem lesa 

Otevřít v galerii (8)
Pohled na večerní Prahu.
Pohled na večerní Prahu. Zdroj: Freepik

Hlavní město včera v rámci slavnostní ceremonie, uspořádané z důvodu epidemických opatření on-line, získalo od zástupců Evropského lesnického institutu cenu European Forest City Award 2021. Institut, který sdružuje zástupce z lesního výzkumu, průmyslu, vlastníků lesů i mezinárodních organizací starajících se o lesy, tuto cenu uděluje každý rok městu, které se prokazatelně zasloužilo o údržbu a rozšiřování svého lesního fondu a péči o životní prostředí. 

„Ceny „Praha město lesa“ si velmi vážím. Potvrzuje, že jdeme správnou cestou a daří se nám plnit náš slib – za osm let vysázet jeden milion stromů. Už jsme jich vysázeli 370 tisíc a v sázení pokračujeme,“  

říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

Byt Smetanovo nábřeží 191m
Byt Smetanovo nábřeží 191m, Praha 1

Babiš a Schillerová předají zrekonstruovaný dům 

Otevřít v galerii (8)
Andrej Babiš
Andrej BabišZdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová dnes předají zrekonstruovaný dům Knéblák městu Lysá nad Labem, kde vzniklo osm bytů určených k přechodnému sociálnímu bydlení místních obyvatel, především pak rodičům samoživitelům. Základní škola Bedřicha Hrozného oběma členům vlády představí projekt rekonstrukce přilehlého historického domu, kde by měla v budoucnu fungovat psychologická poradna pro děti a mládež. Na závěr návštěvy Lysé nad Labem se premiér a místopředsedkyně vlády seznámí s projektem výstavby nové multifunkční sportovní haly, jejíž stavbu následně zahájí. 

Nákupy na internetu vzrostly o 58 % 

Otevřít v galerii (8)
Muž nakupuje přes internet.
Muž nakupuje přes internet. Zdroj: Freepik

Podle informací společnosti Salesforce se v posledních letech v každém čtvrtletí zvyšovala maloobchodní aktivita na internetu. První výraznější nárůst užívání digitálních technologií byl zaznamenán v prvním čtvrtletí roku 2020, což zapříčinila probíhající pandemie. Spotřebitelé od loňského března přesunuli své nákupy do online prostředí, a to včetně nákupů základního zboží, jakými jsou potraviny či drogerie. Je tak zřejmé, že díky pandemii zavítalo na e-shopy velké množství nových nakupujících, kteří u online nákupů velmi pravděpodobně setrvají i do budoucna. 

Digitální příjmy v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 58 %, což zapříčinila kombinace celkového růstu online nákupů a zvýšení objemu peněz, které nakupující při návštěvě e-shopu utratili. Největšího meziročního nárůstu dosáhly sportovní potřeby (101 %), domácí spotřebiče (96 %) a luxusní kabelky (95 %). 

Demonstrace na Václavském náměstí 

Otevřít v galerii (8)
Václavské náměstí
Václavské náměstíZdroj: Freepik

Už dnes večer se uskuteční na Václavském náměstí další demonstrace, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Hlavním cílem je hájit nezávislost justice po nedávném oznámení odchodu Pavla Zemana z funkce nejvyššího státního zástupce. Končit by měl ke konci června.  

Milion chvilek požaduje rezignaci Benešové. Chtějí, aby byl nový šéf jmenován až novou, podzimní vládou. O nástupci Pavla Zemana by podle organizátorů i opozičních politiků neměl rozhodovat současný kabinet v čele s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem.  

Sarkozy se vrací před soud za financování nelegální kampaně 

Otevřít v galerii (8)
Nicolas Sarkozy
Nicolas SarkozyZdroj: Profimedia

Soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který je obviňován z nelegálního financování své neúspěšné volební kampaně z roku 2012, dnes pokračuje poté, co byl odročen v březnový zahajovací den kvůli onemocnění právníka covidem-19. Proces vrhá další stín na kariéru muže, který jako prezident v letech 2007 až 2012 obviňoval národní a globální scénu. Začátkem tohoto roku byl Sarkozy usvědčen z korupce v samostatném případě. Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho konzervativní strana promarnila téměř dvojnásobek 22,5 milionů eur povolených podle volebního zákona na četná shromáždění v kampani, a poté si najala přátelskou agenturu pro styk s veřejností, aby náklady skryla. 

EU souhlasí s otevřením dveří očkovaným cizincům 

Otevřít v galerii (8)
Muž stojí na letišti.
Muž stojí na letišti.Zdroj: Freepik

Země Evropské unie se ve středu dohodly na uvolnění cestovních omezení COVID-19 pro návštěvníky ze zemí mimo EU před letní turistickou sezónou, což je krok, který by mohl otevřít dveře všem Britům a očkovaným Američanům. Velvyslanci z 27 zemí EU schválili od 3. května návrh Evropské komise na uvolnění kritérií pro určení „bezpečných“ zemí a na vstup plně očkovaných turistů z jiných míst. 

Očekává se, že vytvoří nový seznam tento týden nebo začátkem příštího týdne. Na základě údajů z Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by Británie a řada dalších zemí splňovala nová kritéria. 

Petr Dvořák podal trestní oznámení na Lipovskou  

Otevřít v galerii (8)
Petr Dvořák
Petr DvořákZdroj: Profimedia

Generální ředitel České televize Petr Dvořák včera oznámil, že podává trestní oznámení na radní ČT Hanu Lipovskou. Důvodem je její tvrzení, že ji Petr Dvořák ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu. 

„Na jejích soukromých profilech a v rámci jejích individuálních aktivit se objevují nepodložená a nepravdivá sdělení o mojí osobě, často spojující informace, jež získala v rámci výkonu funkce v radě, s vlastními mystifikačními interpretacemi. Podle některých otevřených zdrojů jsem byl paní radní do policejního protokolu dokonce označen jako osoba, která ji ohrožuje na životě. To je nepřípustné,“  

uvedl Dvořák. 

Petr Čech slaví narozeniny  

Otevřít v galerii (8)
Petr Čech
Petr ČechZdroj: Profimedia

Legenda českého a světového fotbalu, Petr Čech, dnes slaví 39. narozeniny! Za svoji kariéru získal nespočet trofejí a je právem považován za jednoho z nejlepších brankářů v historii anglické Premier League.  

Narodil se v Plzni a do velkého fotbalu nakoukl až po přestupu do FK Chmel Blšany, kde v 17 letech debutoval v první lize proti Spartě. A právě do Sparty přešel o dva roky později za rekordních 22 milionů korun, což se Pražanům vyplatilo. Čech vytvořil rekord v neprůstřelnosti, kdy nedostal gól 903 minut v řadě. V roce 2002 přestoupil do francouzského Rennes, v lednu 2004 již souhlasil s přestupem do londýnské Chelsea. 

Slavný brankář Chelsea opustil v červnu 2015, kdy podepsal smlouvu s městským rivalem z Arsenalu, kde se stal jedničkou. Svou rekordní 170. nulu zaznamenal 28. prosince 2015 proti Bournemouthu, a překonal tak legendárního Davida Jamese. V březnu 2018 se stal prvním brankářem v historii Premier League, který zaznamenal 200 čistých kont v kariéře. V roce 2019 se vrátil do Chelsea jako poradce, v říjnu 2020 byl dokonce zapsán na soupisku pro Premier League jako třetí brankář. 

Ať už ho v budoucnu čeká cokoliv, my mu přejeme krásné narozeniny! A vám, milí čtenáři, přejeme příjemné ráno a loučíme se se slovy dnešního oslavence Petra Čecha: 

„Jakmile se jednou dostanete na vrchol, tak se váš život prakticky změní na boj o to tam vydržet co nejdéle.“ 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze