Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Petr Fiala ocenil česká média. Čeká Spojené státy zákaz potratů? Píseň s Edem Sheeranem přímo z války.

Barbora Večeřová
04. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Fiala ocenil české novináře.

Říká se, že svobodná média jsou pilířem demokracie. Pokud je to pravda, jako Češi bychom po včerejším dni měli být spokojení. Česko si totiž v žebříčku svobody médií výrazně polepšilo a pohybuje se mezi dvaceti nejsvobodnějšími zeměmi. Práci novinářů ocenil i Petr Fiala. Evropská unie nově zavede stejná pravidla pro volbu do parlamentu včetně kvót a Spojenými státy otřásá uniklý dokument o plošném zákazu potratů. 

Česko si v žebříčku svobody médií polepšilo o 20 míst, novináře ocenil i Fiala 

V každoročně vydávané výroční zprávě organizace Reportéři bez hranic si Česko v žebříčku svobody médií významně polepšilo. Mezi celkovými 180 zeměmi je nyní na 20. příčce, což je oproti minulému roku posun o celých dvacet míst. Podle dokumentu jsou média nejsvobodnější v severských zemích, na posledních místech se naopak objevily země jako je Eritrea nebo Severní Korea. Letošní žebříček vychází z dat dostupných ke konci ledna, nezohledňuje tedy současné dění a invazi na Ukrajinu. Report vyšel na Světový den svobody tisku, při jehož příležitosti ocenil práci českých novinářů předseda vlády.

„Rád bych poděkoval všem, kteří v minulosti vyjadřovali obavy ze svobody tisku u nás. Jsem přesvědčen, že jejich úsilí pomohlo zabránit zničení svobodných a nezávislých médií v naší zemi. Praktiky omezování účasti na tiskových konferencích, omezování přístupu k informacím a selektivního umísťování státní inzerce jsou mi bytostně cizí. Žádná média nebudeme omezovat v jejich činnosti a žádným novinářům nebudeme bránit v jejich práci. Pevně proto věřím, že v období fungování mé vlády nebude situace, která by v tomto smyslu vyvolávala znepokojení,“

uvedl Petr Fiala v prohlášení při příležitosti Světového dne svobody tisku. 

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

 

Nejvyšší soud v USA potvrdil pravost uniklého dokumentu k právu na potrat 

Celé Spojené státy včera zajímalo jen jedno téma. Pokud je uniklý dokument stanoviska, který naznačuje, že by mohl nejvyšší soud zneplatnit legalizaci potratů, pravý. Po uniknutí tohoto dokumentu na sebe reakce nenechala dlouho čekat. Podle nejvyšší soudní instance ale nejde o konečný verdikt. Přijetí tohoto stanoviska by znamenalo zneplatnění rozhodnutí z roku 1973, které platí v celých Spojených státech. 

 

Zemřel Radim Uzel 

Známý sexuolog, pedagog, soudní znalec a autor knih Radim Uzel zemřel ve věku 82 let. Lékař v posledních měsících trpěl rakovinou žaludku. Po studiu na Masarykově univerzitě se začal věnovat ženskému lékařství, do povědomí veřejnosti se dostal ve svých televizních vystoupeních, kde se zabýval osvětou. V březnu obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy. 

Otevřít v galerii (2)
Radim Uzel zemřel ve věku 82 let.
Radim Uzel zemřel ve věku 82 let. Zdroj: Petr Hornik / Právo / Profimedia

Volby na Den Evropy, dva hlasy a kvóty. Poslanci představili novou podobu evropských voleb

V Evropském parlamentu došlo ke schválení nové reformy týkající se voleb. Cílem této reformy je sjednocení způsobu výběru europoslanců v jednotlivých členských zemích a dát samotným občanům právo ovlivnit výběr předsedy komise. Každá ze zemí totiž doposud praktikovala jiné postupy pro výběr a měla stanovené také různé datum konání voleb. To by se nyní mělo změnit. Podle nového návrhu by se mělo volit na Den Evropy, který připadá na 9. května a každý volič by měl mít dva hlasy. Další změnou by měla být podoba kandidátních listin – nově by mělo dojít k rovnému zastoupení mužů i žen podle kvót. 

 

Ukrajinská skupina nahrála hit přímo z fronty 

Ukrajinská hudební skupina Antytila se spojila s oblíbeným zpěvákem Edem Sheeranem. A vznikl z toho hudební hit nahraný přímo na válečné frontě. Veškeré příjmy z této písničky, která vyšla v pondělí, půjdou na pomoc obětem ruské invaze. Skupina se dostala do povědomí veřejnosti poté, co ve virálním videu nabídla, že vystoupí prostřednictvím on-line přenosu na koncertu v Birminghamu. Organizátoři festivalu neměli zájem, naopak Ed Sheeran, který na festivalu vystupoval, nabídl skupině kolaboraci. A jak taková píseň vznikala?

„Prostě jsme zastavili uprostřed cesty a zničehonic jsme začali zpívat,“

řekl BBC hlavní zpěvák Taras Topolya.

 

Muzikál s písněmi Hany Zagorové 

Nový muzikál s názvem Biograf láska, v němž zazní 24 písní několikanásobné Zlaté slavice Hany Zagorové, bude mít svou premiéru 16. září v divadle Kalich. Hlavní role si zahraje Marie Křížová, Elis Ochmanová, Michaela Tomešová nebo Roman Tomeš. Právě v divadle Kalich v roce 2007 přijala Hana Zagorová po delší pauze roli v muzikálu Jack Rozparovač, uvedení muzikálu právě v tomto divadle tedy dává smysl. 

Otevřít v galerii (2)
Nový muzikál s hity Hany Zagorové bude mít premiéru v září.
Nový muzikál s hity Hany Zagorové bude mít premiéru v září. Zdroj: Profimedia

Zdroje: bbc.com, novinky.com, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze