Top hledané
Výsledky (0)
Začal nový školní rok, studenty a žáky v něm přivítají i politici.

Ranní ptáče: Petr Pavel přivitá děti v novém školním roce. Zelenskyj vymění ministra obrany

Radim Červenka
04. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Pavel

Čeští politici vítají žáky a studenty v dalším školním roce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá vyměnit ministra obrany, jedná se o největší změnu v ukrajinské armádě od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Reálné mzdy v Česku dále klesaly a lidé si za své platy koupí opět méně.

Dnes začíná nový školní rok

Po dvou měsících prázdnin nastoupí do školy milión dětí na základní škole a přes půl milionu studentů středních škol. Prezident Petr Pavel slavnostně přivítá žáky základní školy v Bukovanech u Sokolova v Karlovarském kraji. Do Jihomoravského kraje se vypraví předseda vlády Petr Fiala (ODS) a ministr školství Mikuláš Bek, aby přivítali studenty Střední zahradnické škole v Rajhradě.

Vládní představitelé chtějí při příležitosti návštěvy školy představit plánované reformy. Elektronické přihlášky na střední školy by měly nahradit ty papírové, jejich podávání letos díky silnému populačnímu ročníků způsobilo krizi v přihlašování studentů. Posílit by se měla všeobecná složka středoškolského vzdělávání a ministr uvažuje o zrušení deváté třídy na základních školách, informuje ČTK

Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy
Luxusní rodinný dům na prodej, v okolí Prahy, Okolí Prahy

Zelenskyj chystá výměnu ministra obrany

K odchodu z klíčového vládního postu na Ukrajině se chystá Oleksij Reznikov, který zajistil pro Ukrajinu válečnou pomoc od západních států v hodnotě miliard dolarů. Podle ukrajinského prezidenta úřad, který sehrává klíčovou roli, během probíhajícího konfliktu s Ruskem, potřebuje určitou obnovu a nové přístupy.

Reznikova by měl nahradit šéf Státního fondu pro majetek Rustem Umerov, který se podílel na dohodě o vývozu obilí přes Černé moře. podle agentury Reuters jde o největší otřes v ukrajinské armádě od začátku ruské invaze.

Otevřít v galerii (3)
Oleksij Reznikov
Oleksij ReznikovZdroj: Profimedia

Průměrná mzda v Česku opět reálně klesla

I ve druhém kvartále letošního roku poklesla reálná hodnota průměrné mzdy, a lidé si za své platy můžou koupit zase o něco méně. Podle ČSÚ reálná hodnota průměrné mzdy je na sestupné trajektorii už sedmé období v řadě, kdy se tento makroekonomický parametr měří.

Jediným odvětvím, kde rostly reálné mzdy byla oblast nemovitostí. Ve všech ostatních oborech se reálné mzdy propadaly. V průmyslu a finančním sektoru jen mírně, v zemědělství a ve veřejném sektoru poměrně výrazně. Přestože mzdy nominálně rostly o 7,7 % reálný pokles jejich kupní síly byl o 3, 1 % díky vysoké inflaci. Podle analytiků zaměstnanci nevyužívají nízké nezaměstnanosti k tlaku na zaměstnavatele a na růst mezd, píše ČTK.

Otevřít v galerii (3)
Peníze
PenízeZdroj: Profimedia

Polské ženy kvůli zákazu potratů utíkají za gynekology do Česka

Polská policie je čím dál urputnější při vyšetřování zákazu potratů, který v zemi platí. Do médií se dostal případ jednačtyřicetileté Oly z Varšavy. Po několika spontánních potratech kvůli poslednímu skončila v nemocnici. Během její hospitalizace začala polici důkladně vyšetřovat její dům, z důvodu podezření na vyvolání umělého potratu. Jako důkazní materiál strážci pořádku použili její vložky a dokonce analyzovali septik domu, aby našli důkazy o vyvolání potratu.

Její případ vyšetřovala polici půl roku. Podobné případy kvůli legislativě zakazující potraty nejsou v Polsku zcela výjimečné. Lékaři ženy hlásí na policii a ty se tak dostávají do problémů. V některých případech došlo k úmrtí žen na sepsi, kdy lékaři odmítli odstranit odumřelý plod. Média hovoří o "potratové psychóze" a řada polských žen si hledá lékaře v Česku, píší o situaci na webu Aktuálně.cz.

Otevřít v galerii (3)
Protesty Polsko
Protesty PolskoZdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, Reuters.com, Aktuálně.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze