Top hledané
Výsledky (0)
Podle ruského prezidenta firma závazky dodávek plynu dodrží

Ranní ptáče: Plyn neproudí, Putin však Gazprom dál brání. Rodinné vztahy a dědictví jsou v Česku nejčastějším důvodem sporů.

Radek Polák
20. července 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Putin proklamuje obnovení dodávek plynu

Evropa nevěří, že Rusko dostojí smlouvě a obnoví dodávky plynu. Vladimír Putin přesto veřejnost uklidňuje. Česko patří k zemím, kde se lidé soudí hlavně kvůli rodinným vztahům a dědictví, upozornil výzkum agentury Ipsos.

Podle Putina Gazprom splní dodávky plynu do Evropy

Ruský prezident Vladimir Putin včera prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Dodal, že firma prý nenese vinu za snížení tranzitní kapacity plynu, včetně uzavření jedné z tras přes Ukrajinu do Evropy Kyjevem.

"Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky,"

uvedl v té souvislosti Putin.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Gazprom, který vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, přitom v posledních týdnech snížil dodávky přes plynovod Nord Stream 1 o zhruba 60 procent. Evropská komise neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn.

V Česku je nyní okolo 390 tisíc ukrajinských běženců

V Česku je nejvíce ukrajinských uprchlíků na 100 tisíc obyvatel, zjistila studie ministerstva práce a sociálních věcí. Je jich celkově 3 646. V Polsku to je 3 157, na Slovensku 1 472 a v Německu 806.

Z pohledu celkového počtu jsme však až za Polskem. To jich k 9. červenci evidovalo 1,19 milionu. U nás se uvedené číslo dostalo na necelých 400 tisíc. V Německu to bylo 670 a Itálii necelých 133 tisíc. Španělsko hlásí téměř 124 a Slovensko skoro 80 tisíc Ukrajinců.

Otevřít v galerii (4)
Ukrajinců je u nás skoro 400 tisíc
Ukrajinců je u nás skoro 400 tisícZdroj: Pixabay

Nejčastěji se soudíme kvůli rodině a dědictví

Téměř třetina lidí se už u nás někdy v životě dostala do nějakého právního sporu. Problémy mezi lidmi, které se dostaly až k soudy, se již dlouhodobě nejčastěji týkají rodinných vztahů a dědictví. V poslední době s nimi má zkušenost 29 procent lidí, přičemž oproti šetření v roce 2018 se jejich podíl o šest procentních bodů navýšil, ukázal průzkum agentury Ipsos pro D.A.S. pojišťovnu právní ochrany.

Častěji se v rámci rodiny soudí ženy (35 procent) než muži (25 procent). Druhou oblastí, kterou lidé častěji řeší právní cestou, jsou spory týkající se zaměstnání (14 procent). Jedná se například o dlužné mzdy či neoprávněné vymáhání škody. Zhruba každý devátý oslovený má pak zkušenost se sousedskými spory.

Otevřít v galerii (4)
Soudy řeší dědictví i vztahy v rodině
Soudy řeší dědictví i vztahy v rodiněZdroj: Pixabay

Netflix se nadechuje k dalšímu růstu

Americká internetová televize Netflix ve druhém čtvrtletí přišla v celém světě o téměř milion předplatitelů. Úbytek byl ale mnohem méně výrazný, než firma dříve předpovídala. V prvním čtvrtletí totiž firma vykázala první úbytek počtu předplatitelů za více než deset let.

Nadále však Netflix zůstává dominantním hráčem na trhu, na konci druhého čtvrtletí měla téměř 221 milionů předplatitelů. Ve třetím čtvrtletí počítá s nárůstem počtu předplatitelů o zhruba jeden milion. Netflix nyní plánuje podpořit zájem o své služby nabídkou levnějšího předplatného, v jehož rámci by se divákům zobrazovaly reklamy.

Otevřít v galerii (4)
Netflix má opět růst
Netflix má opět růstZdroj: Freepik

Musk se s Twitterem utká na podzim

Soudní řízení, které bude řešit rozhodnutí amerického miliardáře Elona Muska o odstoupení od dohody o převzetí internetové společnosti Twitter, začne v říjnu. Mělo by trvat zhruba pět dnů. Řízení se bude týkat stáhnutí nabídky na odkup podílu ve službě Twitter za 44 miliard dolarů, což je v přepočtu okolo 1,1 bilionu korun.

Soudkyně Kathaleen McCormicková uvedla, že situace si zaslouží rychlé vyřešení, protože Twitter je veřejně obchodovanou společností. Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. Tento měsíc však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala.

Otevřít v galerii (4)
Muska čekáá soud s Twitterem na podzim
Muska čekáá soud s Twitterem na podzim Zdroj: Proofimedia

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Echo24.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze