Top hledané
Výsledky (0)
Zhruba polovině Čechů se loni příjmy nezměnily

Ranní ptáče: Pokles úspor se loni dotkl velké části z nás, zjistil průzkum. Českým drahám kvůli kybernetickému útoku nefungoval web

Radek Polák
04. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Úspory se mnohým tenčí

Zhoršená ekonomická situace měla v minulém roce vliv na naše hospodaření.  V případě úspor se dotkla až 88 procent populace. České dráhy čelily včera kybernetickému útoku. Provoz jejich webových stránek byl obnoven po desáté večerní.

Růst cen dopadl na úspory domácností

Pokles příjmů loni zaznamenalo osm procent českých domácností. Polovině zůstaly nezměněny, což při rostoucích výdajích znamenalo jejich reálný pokles. Na 39 procent lidí se těšilo z nárůstu příjmů, jak vyplývá z říjnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Home Credit. 

Šetření se rovněž zabývalo úsporami domácností. Na 36 procent dotázaných uvedlo, že udržují své úspory na stejné úrovni. U 33 procent respondentů se za poslední rok jejich našetřené peníze snížily a 17 procent odpovědělo, že jejich úspory klesly na nulu.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Snížení úspor nebo pokles na nulu má podle většiny dotázaných jasnou příčinu - zvyšování cen za zboží, služby a energie, což v průzkumu uvedlo 88 procent lidí, informoval Tyden.cz

Hackeři napadli stránky Českých drah

Web a mobilní aplikaci státního železničního dopravce České dráhy napadli hackeři, jak firma včera večer uvedla na svém twitterovém účtu. 

Postupně systémy obnovujeme, aby e-shop i aplikace Můj vlak byly plně funkční. Cestujícím se omlouváme za komplikace, které jsme nemohli ovlivnit,"

řekla k tomu vzápětí mluvčí ČD Vanda Rajnochová, jak uvedl server Ceskenoviny.cz. Provoz systémů byl obnovený po desáté večerní.

Mluvčí současně ale nechtěla z bezpečnostních důvodů uvést podrobnosti k začátku útoku a druhu napadení.

Otevřít v galerii (4)
Hackeři se zaměřili na dopravu
Hackeři se zaměřili na dopravuZdroj: Pixabay

SpaceX Elona Muska má slíbeny nové investice

Vesmírná firma miliardáře Elona Muska SpaceX se může těšit na nové investice v celkovém objemu 750 milionů dolarů, tedy 17,1 miliardy korun. Mezi investory jsou například společnosti Andreessen Horowitz, Alphabet a Fidelity Investments.

Loni SpaceX získala od investorů přes 2 miliardy dolarů. Loni v květnu měla firma hodnotu 127 miliard dolarů. Díky novým investicím by to mělo být až 137 miliard, informoval portál Echo24.cz.

Otevřít v galerii (4)
Vesmírný projekt hlásí nové investice
Vesmírný projekt hlásí nové investiceZdroj: Pixabay

Samuel Bankman-Fried ze zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX se označil za nevinného

Zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, kterým je třicetiletý Samuel Bankman-Fried, je podle svého mínění nevinným v případu, v němž čelí obvinění z miliardové zpronevěry. Americké úřady případ kryptoměnové burzy FTX považují za jeden z největších podvodů americké historie.

Bankman-Fried  měl tajně vyvádět prostředky klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu. Vedle toho čelí obvinění z podvodu, praní špinavých peněz a porušení zákonů o financování volebních kampaní. Hrozí mu trest až 115 let vězení, napsaly Ceskenoviny.cz.

Otevřít v galerii (4)
FTX v problémech
FTX v problémechZdroj: Pixabay

Minulý rok byl teplotně nadprůměrný

Uplynulý rok, jak uvedl Blesk.cz, byl pátým nejteplejším za posledních 248 let. Průměrná teplota totiž vyšplhala na 12,4 stupně Celsia, tedy 1,1 stupně nad normálem.

Všechny čtyři teplejší roky než 2022 se vyskytly v posledních deseti letech a byly to roky 2018, 2019, 2014 a 2015,“

komentovali vše meteorologové. Pražský prosincový rekord přitom padl na Silvestra, kdy průměrná teplota činila 14,3 stupně.

Otevřít v galerii (4)
Oteplování zrychluje
Oteplování zrychlujeZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Tyden.cz, Echo24.cz, Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze