Top hledané
Výsledky (0)
Polská rafinérie orlen pohrozila zastavením plateb Slovákům, Rakušanům a Maďarům, kvůli ruské ropě.

Ranní ptáče: Polský Orlen vyhrožuje sousedům kvůli ruské ropě. Von der Leyen bude opět předsedat EU

Radim Červenka
28. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Benzínka

Mezi středoevropskými zeměmi se rozrůstá spor kvůli platbám za ruskou ropu a plyn. Ursula Von der Leyen byla opět nominována na post předsedkyně Evropské komise a jejímu dalšímu mandátu v této funkci nic nestojí v cestě. Navzdory federálním zákonům nařídil stát Oklahoma svým učitelům povinou výuku z Bible ve všech svých školách. Astronomická pokuta čeká organizátory profesionální ligy v americkém fotbale v USA, kvůli porušování antimonopolní legislativy při prodeji lístku na nedělní zápasy.

Středoevropské země se dostávají do konfliktu kvůli ruské ropy

Největší polská energetická společnost Orlen varovala plynárenské společnosti v Maďarsku, na Slovensku a v Rakousku, že by jim mohla zabavit platby za dovoz od ruského Gazpromu. Varování v dopisech zaslaných před více než měsícem souvisí s nároky na úhradu ztrát, které Polsku vznikly poté, co bylo v roce 2022 odříznuto od ruských dodávek, sdělily agentuře Reuters dva zdroje obeznámené s dopisy.

Polsko bylo odříznuto od placení v rublech, protože západní země uvalily na Rusko sankce po jeho invazi na Ukrajinu. Varování ze strany Orlenu podnítilo Budapešť, aby v květnu vydala nařízení, jehož cílem bylo zabránit zabavení plateb státního energetického konglomerátu MVM CEEnergy společnosti Gazprom s odůvodněním, že by to ohrozilo dodávky energie do Maďarska. Evropský trh s plynem se potýká s nejistotou ohledně dodávek z Ruska poté, co rakouská společnost OMV minulý měsíc varovala před pozastavením dodávek od ruského Gazpromu, zjistila agentura Reuters.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Dosavadní předsedkyně Evropské komise bude ve funkci nejspíše pokračovat

Vedoucí představitelé EU na summitu v Bruselu nominovali současnou šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou na druhé pětileté funkční období v čele bloku. Estonská premiérka Kaja Kallasová byla vybrána jako příští šéfka zahraničních věcí EU a bývalý portugalský premiér António Costa jako příští předseda summitů EU.

Všichni tři kandidáti pocházejí z centristických, proevropských frakcí. Nominace musí ještě stvrdit nově zvolení europoslanci, Evropský parlament má o nominacích hlasovat příští měsíc, napsala o dění v EU na svém webu BBC.

V Oklahomě se bude o Bibli vyučovat povinně

Ministerstvo školství státu Oklahoma v USA ve čtvrtek nařídilo, aby každý učitel ve své třídě měl Bibli a vyučoval z ní, čímž zpochybnilo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který shledal státní podporu náboženství protiústavním.

Ryan Walters, oklahomský superintendant pro veřejné vyučování, oznámil nařízení s okamžitou platností na čtvrtečním zasedání rady ministerstva školství, na kterém uvedl, že zvláštní pozornost bude věnována Desateru přikázání, informovala agentura Reuters.

Vedení ligy amerického fotbalu musí zaplatit astronomickou pokutu

Porota amerického okresního soudu ve čtvrtek nařídila NFL zaplatit odškodné ve výši téměř 4,8 miliardy dolarů poté, co rozhodla, že liga porušila antimonopolní zákony při distribuci vstupenek v rámci nedělních odpoledních zápasů mimo trh prostřednictvím prémiové předplatitelské služby.

Porota přiznala 4,7 miliardy dolarů jako náhradu škody skupině domácností a 96 milionů dolarů jako náhradu škody skupině komerčních hráčů. Vzhledem k tomu, že podle federálních antimonopolních zákonů může být náhrada škody ztrojnásobena, může být NFL nakonec odpovědná za 14,39 miliardy dolarů. Žaloba tvrdila, že liga porušila antimonopolní zákony tím, že prodávala balíček nedělních zápasů za nadsazenou cenu., napsala agentura AP.

Zdroje: apnews.com, reuters.com, bbc.com

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze