Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Pomoc pro Britney Spears. Peking slavil sté výročí komunistické strany. Mazlíčci také prodělali covid-19

Kateřina Ostrejšová
02. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Britney Spears

Máme tu pátek a s ním i poslední ranní novinky ze světa v tomto týdnu. Zpěvačka Iggy Azalea se zastala své kolegyně Britney Spears v souvislosti se soudními tahanicemi s jejím otcem. A věděli jste, že vaši domácí mazlíčci možná také prodělali koronavirus? Více v dnešním ranním ptáčeti, krásné ráno! 

Test po návratu z ciziny povinný  

Otevřít v galerii (8)
Test na koronavirus.
Test na koronavirus.Zdroj: Freepik

Epidemie v České republice poslední týdny stagnuje a čísla pomalu, ale jistě opět stoupají. Vláda se uchýlila ke zpřísnění nařízení, při návratu ze zahraničí se bude muset každý prokázat negativním testem. Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce. Nové změny vstoupí v platnost 9. července.  

Bezinfekčnost je také možné dokázat prokázáním o nákaze v posledních 180 dnech nebo certifikáte o očkování.  

Nedostatek dárců krve  

Otevřít v galerii (8)
Muž daruje krev.
Muž daruje krev.Zdroj: Pixabay

Pandemie bezesporu zasáhla všechny sektory, a to i ten s dárci krve, kterých je velmi málo. Pokles během léta je podle nemocnic obvyklou záležitostí, letos je ale situace horší než v přechozích letech, protože se zdravotní péče stále dostává z pandemické situace. Na Twitteru o nedostatku krve informovalo ministerstvo zdravotnictví.  

"V současné době je situace vážnější než v předchozích obdobích, v květnu a červnu. Tehdy jsme také měli menší zásoby, ale nyní je situace opravdu kritická. Lidé odjíždí na dovolené a mladí lidé se nechávají očkovat, to vše dohromady zřejmě přispívá k tomu, že je dárců výrazně méně,"  

vysvětlila primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková. Darování krve nebrání ani očkování nebo prodělaný covid-19. 

Limitovaná edice pro fanoušky IKEA 

Otevřít v galerii (8)
Muž a žena v oblečení od značky IKEA.
Muž a žena v oblečení od značky IKEA.Zdroj: IKEA

Společnost IKEA přichází s historicky první fanouškovskou kolekcí, která vznikla ve spolupráci s Japonskou pobočkou IKEA. K oblečení a doplňkům výrobci přistupují podobně jako k bytovému zařízení - důležitá je jednoduchost a každodenní funkčnost. Jako hlavní motiv je využíváno logo společnosti.  

Výrobky z kolekce EFTERTRÄDA jsou v prodeji v obchodních domech i on-line v omezeném množství od 1. července. Pro členy IKEA Family budou za nižší cenu. Například tričko koupíte za 269 korun.  

Peking slavil sté výročí založení Komunistické strany 

Otevřít v galerii (8)
Dav lidí v Číně.
Dav lidí v Číně.Zdroj: Pixabay

Na pekingském náměstí Nebeského lidu se sešlo téměř 70 tisíc lidí, aby společně oslavili sté výročí založení Komunistické strany Číny. Stíhačky, vrtulníky, sborové socialistické písně - bylo to opravdu se vším všudy. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí, informovaly tiskové agentury.  

Třicet vrtulníků na obloze vytvořilo nápis “100”, což si nenechali ujít z balkónu brány Nebeského lidu vysocí státníci i straničtí činitelé. Právě z tohoto místa v roce 1949 komunistický vůdce Mao Ce-tung vyhlásil Čínskou lidovou republiku.  

Psi a kočky podle studií také prodělali covid-19 

Otevřít v galerii (8)
Pejsek leží v pelíšku.
Pejsek leží v pelíšku.Zdroj: Freepik

"Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu s vaší kočkou nebo psem úplně stejně, jako byste to měli dělat s lidmi,"  

uvádí veterinářka Els Broensová z univerzity v Utrechtu.  

"Hlavním problémem není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci," 

dodává. Právě tohle zjistila studie nizozemské univerzity v Utrechtu. Celkem bylo otestováno 310 domácích mazlíčků z téměř 200 domácností. Podle vědců se však neprokázalo, že by zvířata své majitele nakazila, kvůli rychlému šíření ale nelze tuto variantu zcela vyloučit. Mazlíčci pak ve většině případů nevykazovali žádné příznaky. 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Pomoc pro Britney Spears  

Otevřít v galerii (8)
Britney Spears
Britney SpearsZdroj: Profimedia

Soudní tahanice Birtney Spears a jejího otce Jamieho, který dostal moc nad jejími financemi a osobními záležitostmi nepřestává. Svoji podporu ale zpěvačce vyjádřila její kolegyně Iggy Azalea, která uvedla, že byla svědkem tyranistického chování ze strany Britneyho otce.  

Britney požádala o ukončení třináctiletého zákonného opatrovnictví. Svoji situaci porovnávala s obchodováním se sexem a popsala vztah s otcem jako velmi nevhodný.  

„Je základní lidskou slušností přinejmenším odstranit osobu, kterou Britney obvinila ze zneužívání, z jejího života. To by mělo být nezákonné,“  

napsala Azalea a podpořila ji dalšími slovy. 

“Chci ji jen podpořit a říct světu, že nepřehání a nelže. Viděla jsem chování jejího otce v těch nejbizarnějších situacích.“ 

Cavendish vyhrál druhou spurtérskou etapu 

Otevřít v galerii (8)
Cyklisté v pelotonu.
Cyklisté v pelotonu.Zdroj: Freepik

Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál na Tour de France druhou spurtérskou etapu za sebou a celkově má na nejslavnějším závodě světa na kontě už 32 vítězství. Žlutý trikot lídra v 6. etapě díky dojezdu v hlavním poli počtvrté uhájil Nizozemec Mathieu van de Poel. 

Šestatřicetiletý rodák z ostrova Man už potřetí v kariéře slavil v městě Chateauroux, kde navíc v roce 2008 vyhrál svou první etapu na "Staré dámě".  

"Nemůžu tomu uvěřit, je to deset let od mého posledního vítězství tady a bylo to podobným způsobem jako dnes,"  

připomněl si Cavendish. 

Turecko odstupuje od smlouvy o násilí na ženách 

Otevřít v galerii (8)
Žena drží transparent.
Žena drží transparent.Zdroj: Freepik

Tisíce lidí vyšly ve čtvrtek do ulic největších tureckých měst na protest proti odstoupení země od mezinárodní smlouvy o boji proti násilí na ženách, což je krok, který ze strany západních spojenců vyvolal silnou kritiku. 

“Nebudeme umlčeni, nebudeme se bát, nebudeme se klanět,“ skandovaly ženy mezi několika stovkami davů, které se shromáždily v hlavním městě Ankaře. „Istanbulské úmluvy se nevzdáváme,“ bylo napsáno na velkém fialovém transparentu. 

„Považuji za neuvěřitelné, že vláda odnímá práva místo toho, aby je zlepšovala. Každý den se budíme na vraždu žen nebo na vraždu trans a jak ženy se v této zemi nemohou cítit bezpečně,“  

řekla 26letá studentka Ozgul. 

Přejeme vám krásný víkend a my se budeme těšit zase v pondělí. Posíláme moudrá slova Camilly Kimball: 

“Šťastný život nenajdeš, musíš si ho vytvořit.” 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze