Top hledané
Výsledky (0)
Spuštění projektu digitálních osobních dokladů by mělo stát půl miliardy korun

Ranní ptáče: Poslanci dali zelenou digitálním dokladům. Nejvíce fake news o izraelsko-palestinském konfliktu šíří síť X

Radek Polák
11. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Poslanci diskutovali o projektu digitálních dokladů

Digitální stejnopisy osobních průkazů by mohly začít v Česku platit již od příštího roku. Novelu zákona k tomu včera jako poslední bod programu schválila Sněmovna. Sociálními sítěmi se šíří falešná videa, fotografie a zavádějící informace o izraelsko-palestinském konfliktu. Podle odborníků je jich nejvíce na síti X.

Digitální podoba dokladů má být spuštěna už příští rok

Sněmovna dala v prvním kole schvalování šanci vládní novele, podle níž by se lidé mohli už příští rok začít prokazovat prozatím českým úřadům a institucím digitální podobou osobních průkazů místo fyzických dokladů. Spuštění projektu digitálních dokladů by podle vlády mělo státní správu vyjít zhruba na půl miliardy korun, roční provozní náklady odhaduje kabinet na 50 milionů korun. Zprávu přinesl server Ceskenoviny.cz.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

K prokazování bude podle novely potřebná aplikace v mobilním telefonu, kterou vypracuje Digitální informační agentura. Lidé prostřednictvím aplikace pošlou požadavek na identifikaci, prokážou se přitom bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti. Aplikace vygeneruje kód, který si ověřující úřad, například policie nebo pošta, zkontroluje ve vlastní čtecí aplikaci.

Sociální média zaplavily fake news o útoku Hamasu na Izrael

Několik hodin poté, co ozbrojená palestinská skupina Hamas v sobotu zaútočila na Izrael, byla sociální síť X zaplavena falešnými videi, fotografiemi a zavádějícími informacemi o izraelsko-palestinském konfliktu. Dezinformace o se rozšířily i na další sociální sítě, jako je Facebook, Instagram a TikTok. Zdaleka nejvíce, jak tvrdí Al Jazeera, se to však týkalo právě sítě X, kterou vlastní nejbohatší muž světa Elon Musk. Uvedená platforma uvedla, že jen během víkendu bylo na této síti více než 50 milionů příspěvků zabývajících se tímto konfliktem. 

Otevřít v galerii (3)
Palestinci šíří propagandu nejen na náměstích, ale i na sociálních sítích
Palestinci šíří propagandu nejen na náměstích, ale i na sociálních sítíchZdroj: Profimedia

Fotbalová ikona George Weah chce být prezidentem Libérie

Liberijci do včerejšího podvečera hlasovali o tom, zda se bývalá fotbalová ikona George Weah vrátí do prezidentského křesla, jak uvedla Al Jazeera. George Weah, kterému je nyní 57 let, v době své fotbalové kariéry působil například v klubech Paris Saint-Germain, AC Milán a Chelsea. Dnes začne celostátní volební komise zveřejňovat průběžné výsledky. Celkově by mělo být o vítězi rozhodnuto do 15 dnů. Volby jsou prvními od doby, kdy OSN v Libérii ukončila v roce 2018 svou mírovou misi. 

Otevřít v galerii (3)
V Libérii proběhly prezidentské volby
V Libérii proběhly prezidentské volbyZdroj: Pixabay

Film se zpěvačkou Taylor Swift hlásí rekordní zájem fanoušků

V pátek bude mít premiéru koncertní film Taylor Swift: The Eras Tour, jenž režíroval Sam Wrench. Snímek je sestavený z několika show této známé zpěvačky ze stadionu SoFi v jižní Kalifornii. Vstupenky pro dospělé se prodávají za 19,89 dolaru, což odkazuje na rok narození Taylor Swift. Očekávají se rekordní tržby. Předprodej vstupenek již celosvětově přesáhl 100 milionů dolarů. I díky filmu se zpěvačkou Beyoncé by tak mělo do pokladen severoamerických kin letos putovat více než 9 miliard dolarů, což by se přiblížilo 11,4 miliardám z roku 2019, informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (3)
Film se zpěvačkou Taylor Swift zvedne návštěvnost kin
Film se zpěvačkou Taylor Swift zvedne návštěvnost kinZdroj: Profimedia

 

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze