Top hledané
Výsledky (0)
Korespondenční volba je povolena ve 130 zemích světa, v EU to kromě Česka nelze jen v Chorvatsku, Francii a na Maltě

Ranní ptáče: Poslanci nejspíše umožní volit Čechům v zahraničí korespondenčně. Pouť do Mekky sužují velká vedra, stovky lidí už zemřely

Radek Polák
21. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Volby jsou svátkem demokracie

Češi, kteří žijí v jiné zemi trvale, tak ti, kteří jsou v zahraničí na krátkodobém pobytu by mohli mít možnost volit korespondenčně. Poslanci dnes totiž pravděpodobně po dlouhých obstrukcích opozice uvedenou novelu schválí. Kvůli extrémním teplotám už na muslimské pouti do Mekky zamřely stovky lidí.

Sněmovna patrně schválí možnost korespondenční volby

Sněmovna dnes patrně odsouhlasí zavedení možností korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Korespondenční volbu ze zahraničí budou moci podle předlohy využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Novela se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. V zahraničí nyní pobývají statisíce Čechů, podle ministerstva vnitra, které vychází z informací ministerstva zahraničních věcí, je jich mezi 400 a 600 tisíci. Projednávání návrhu na zavedení hlasování poštou ze zahraničí zabere poslancům na plénu přibližně 96 hodin čistého času. Diskuse v nynějším závěrečném schvalování vyplní tři jednací dny a asi 13 hodin, připomenul v té souvislost server Ceskenoviny.cz.

Stovky poutníků umírají na pouti do Mekky

Při každoroční muslimské pouti do Mekky zemřely při extrémních teplotách až 49 stupňů Celsia stovky lidí a tisíce se léčí kvůli úpalu. Mezi mrtvými je asi 165 Indonésanů, uvedla CNN. Vedle toho údajně zemřelo nejméně 41 Jordánců, 35 Tunisanů a 11 Íránců. Dalších 22 Jordánců se pohřešuje a 26 Íránců bylo hospitalizováno. Podle úřadů se jednoho z největších světových náboženských shromáždění účastní více než 1,8 milionu lidí. Úmrtí mezi poutníky nejsou ničím neobvyklým. Loni bylo takových případů více než 200.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5
Otevřít v galerii (1)
Pouť do Mekky si nenechají ujít miliony muslimů
Pouť do Mekky si nenechají ujít miliony muslimůZdroj: Pixabay

Lídři zahájili program na podporu výroby vakcín v Africe

Francouzský prezident Emmanuel Macron se připojil k několika africkým vůdcům, aby zahájili plánovaný projekt ve výši 1,1 miliardy dolarů na urychlení výroby vakcín v Africe poté, co pandemie COVID-19 odhalila nerovnosti v přístupu k očkování. Spuštění programu African Vaccine Manufacturing Accelerator má posílit výrobu vakcín přímo na africkém kontinentu, napsal server televize Al Jazeera.

Šéf Africké unie Moussa Faki Mahamat tuto iniciativu přivítal s tím, že by se mohla stát katalyzátorem podpory farmaceutického průmyslu v Africe a podpory spolupráce mezi členskými státy.

„Afrika dováží 99 procent svých vakcín za přemrštěné náklady“,

řekl v té souvislosti Moussa Faki Mahamat.

Známý rapper Travis Scott má problém se zákonem

Rapper Travis Scott byl zatčen policií v Miami Beach. Obviněn byl z porušování domovní svobody a intoxikace na veřejnosti. Propuštěn byl mezitím na kauci. Scott je jedním z nejznámějších hip-hoperů. Několik jeho písní se dostalo do žebříčku Billboard Hot 100. Čtyři singly se umístily na samém vrcholu žebříčku, uvedla agentura AP.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, CNN, AP, Al Jazeera

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze