Top hledané
Výsledky (0)
V klání o post prezidenta Česka je zatím 14 kandidátů

Ranní ptáče: Poslední kandidáti na prezidenta mohou žádosti podat dnes. Sociální síť Mastodon hlásí prudký růst počtu uživatelů

Radek Polák
08. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Pavel patří ke žhavým kandidátům na post prezidenta ČR

Zájemci o úřad prezidenta dnes mají poslední šanci, aby dodali ministerstvu vnitra přihlášky pro prezidentské volby, jež se budou konat v lednu. Do včerejška se nominovalo 14 kandidátů. Sociální síť Mastodon zažívá nyní prudký růst počtu uživatelů, když se snaží těžit ze zmatků kvůli převzetí Twitteru Elonem Muskem.

Končí lhůta pro nominaci na úřad prezidenta

Zájemcům o úřad prezidenta zbývá necelý den k podání kandidatury. Lhůta pro nominaci končí dnes v 16.00 hodin. Do pondělního poledne přihlášku podalo 14 kandidátů.

Minulý týden se do voleb přihlásili předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nebo senátor Pavel Fischer. Ti patří podle průzkumů mezi favority na vítězství spolu s armádním generálem ve výslužbě a bývalým náčelníkem vojenského výboru NATO Petrem Pavlem.

Do konce října předložili své přihlášky také senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. V úterý přihlášku podají také podnikatelé Karel JanečekKarel Diviš a odborový předák Josef Středula. Volby proběhnou 13. a 14. ledna.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Mastodon se snaží ohrozit Twitter

Zmatky, které jsou spojeny s převzetím sociální sítě Twitter miliardářem Elonem Muskem vedly k růstu zájmu o alternativní síť Mastodon. Ta se ve většině ohledů Twitteru velmi podobá, není však řízena jedinou firmou.

Mastodon je decentralizovaná síť a běží na tisícovkách počítačových serverů. Vytvořil ji mladý německý programátor Eugen Rochko s cílem vybudovat digitální veřejný prostor, který by nebyl pod kontrolou jediné organizace. Počet aktivních uživatelů sítě přesáhl jeden milion osob, což je ale zatím jen pouhý zlomek ve srovnání s konkurenčními sítěmi, jako jsou Twitter či Facebook. Mastodon nicméně v posledních dnech zažívá prudký růst počtu uživatelů.

Otevřít v galerii (4)
Konkurence mezi sociálními sítěmi posiluje
Konkurence mezi sociálními sítěmi posilujeZdroj: Pixabay

Miliardáři produkují mnohonásobně více emisí než ostatní populace

Investice nejbohatších jednotlivců tvoří až 70 procent jejich emisí. To je v průměru tři miliony tun oxidu uhličitého na osobu ročně, což je milionkrát více než průměr 2,76 tuny oxidu uhličitého u 90 procent běžné populace, zjistila britská organizace Oxfam na základě podrobné analýzy investic 125 nejbohatších miliardářů světa.

O velké a rostoucí odpovědnosti bohatých lidí za celkové emise se při tvorbě klimatické politiky málokdy mluví nebo uvažuje. To se musí změnit. Tito miliardoví investoři na vrcholu firemní pyramidy nesou obrovskou odpovědnost za to, že se klima hroutí,"

řekla Nafkote Dabiová, která v Oxfamu vede oddělení pro změnu klimatu.

Otevřít v galerii (4)
Bohatí podnikatelé stojí za produkcí emisí
Bohatí podnikatelé stojí za produkcí emisí Zdroj: Pixabay

Vrah Johna Lennona bude dál ve vězení

Mark David Chapman, vrah britského hudebníka Johna Lennona, letos v srpnu podvanácté žádal o podmínečné propuštění z newyorského vězení Green Haven. Komise jeho podmínečné propuštění nyní ale neschválila, uvedli včera.

Nebudu nikoho vinit za to, že mě k tomu tenkrát přivedl. Věděl jsem, co dělám, věděl jsem, že je to špatné. Chtěl jsem ale slávu tolik, že jsem byl ochotný jí dát všechno. I vzít lidský život,"

řekl komisi Chapman.

Chapman Lennona smrtelně postřelil 8. prosince 1980 v newyorské části Upper West Side, kde hudebník bydlel se svou ženou, japonskou umělkyní Yoko Ono. V nápravném zařízení si Chapman odpykává trest doživotního odnětí svobody.

Otevřít v galerii (4)
Vrah Johna Lennona se propuštění nedočkal
Vrah Johna Lennona se propuštění nedočkalZdroj: Pixabay

Fronty na zlevněná vajíčka způsobily paniku

Velký nápor zákazníků zaznamenaly včera prodejny Lidl. Do poboček vyrazily tisíce Čechů, aby získali akční zboží, zejména 30 kusů vajíček, která se prodávala za 99 korun. Kolem prodejen tak vznikaly dlouhé fronty.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

V 7 hodin už byl úplně narvaný Lidl a všichni běželi k první paletě, kde byla právě ta vajíčka a během pěti minut paleta naprosto zmizela,“ 

popsal pro Blesk Zprávy jeden ze zájemců.

O produkty nabízené v rámci našich akcí bývá zpravidla velký zájem. Zvýšenou poptávku v poslední době registrujeme například u základních potravin,“

dodal mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Otevřít v galerii (4)
Slevové akce jsou stále tahákem
Slevové akce jsou stále tahákemZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, AP, Novinky.cz. Blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze