Top hledané
Výsledky (0)
Rozhodnutí České národní banky může dál omezit úvěry a poskytování hypoték

Ranní ptáče: Poslední Rusnokova možnost navýšit úrokové sazby. Syn miliardáře Muska chce být ženou.

Radek Polák
22. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pokusí se dnes guvernér zvednout sazby až na 7 procent?

Až na 7 procent odhadují analytici, že centrální banka na svém dnešním zasedání zvedne úrokové sazby. Osmnáctiletý Xavier Alexander Musk požádal o změnu jména i pohlaví. K otci Elonu Muskovi se již nehlásí. Čeští důchodci si za poslední tři roky finančně polepšili, potvrdil Český statistický úřad.

Navýší centrální banka sazby až na 7 procent?

Česká národní banka dnes pravděpodobně opět zvedné úrokové sazby. Od příštího měsíce totiž z její sedmičlenné rady skončí hned tři členové – guvernér Jiří Rusnok, viceguvernér Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. To by mohlo ještě více zhoršit dostupnost poskytování hypoték i bankovních úvěrů.

Základní úrokové sazby, jak experti očekávají, by se na zasedání mohly opět razantně navýšit z aktuálních 5,74 o dalších 1,25 až 1,5 procentního bodu.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Očekávám zvýšení základní sazby o 1,25 procentního bodu na sedm procent,“

uvedl v té souvislosti hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.

Od července bude již guvernérem Aleš Michl, který prohlásil, že by ponechal sazby přes léto na stejné úrovni. Společně s dalším členem bankovní rady Ondřejem Dědkem patří Michl k odpůrcům jejich navyšování.  

 

Syn Elona Muska si chce změnit jméno a pohlaví

Osmnáctiletý Xavier Alexander Musk, syn amerického miliardáře Elona Muska, požádal o změnu jména i pohlaví. To je pikantní zejména proto, že se jeden z nejbohatších lidí na světě v minulosti kriticky vyjadřoval o lidech, kteří si nechávají změnit pohlaví.

Syn Xavier v dopise kalifornskému soudu napsal, že si nepřeje být nadále s otcem Muskem spojován "žádným způsobem, formou či podobou".  Xavier se chce nově jmenovat Vivian Jenna Wilsonová. To znamená, že chce přijmout jméno své matky a Muskovy první ženy Justine Wilsonové.

Elon Musk podporuje také floridského guvernéra Rona DeSantise, jehož kritizuje komunita LGBTQ za zákon, který ve školkách a na základních školách nedovoluje diskutovat s dětmi o homosexualitě a příslušnosti k pohlaví.

Otevřít v galerii (3)
Jedno z jeho pěti dětí se nechce k Muskovi hlásit
Jedno z jeho pěti dětí se nechce k Muskovi hlásitZdroj: Profimedia

Senioři si finančně přilepšili

Nejvíce si v procentuálním růstu svých příjmů v posledních třech letech polepšily domácnosti seniorů, jak uvádí časopis Statistika a My Českého statistického úřadu.

Jen mezi lety 2019 a 2020 stoupaly čisté peněžní příjmy důchodců meziročním tempem 9,4 procenta, osoby samostatně výdělečně činné za nimi zaostávaly v růstu o tři procentní body, zaměstnanci o 5,5 procentního bodu,”

tvrdí v časopisu Táňa Dvorňáková z oddělení sociálních šetření úřadu. Celkový meziroční nárůst čistých příjmů všech domácností v uvedeném období činil 4,9 procenta.

Podle Lenky Desatové z Rady seniorů ČR důchodcům za poslední roky vzrostly příjmy průměrně zhruba o 4170 korun. Ve srovnání s domácnostmi podle ekonomických skupin tak senioři porazili na hlavu osoby samostatně výdělečně činné i zaměstnance.

Otevřít v galerii (3)
Senioři se mají finančně lépe, inflace ale situaci zhorší
Senioři se mají finančně lépe, inflace ale situaci zhoršíZdroj: Pixabay

Komik Cosby vinen ze sexuálního napadení nezletilé

Komik Bill Cosby podle amerického soudu sexuálně napadl náctiletou v roce 1975. Judy Huthové soud přiřkl odškodné 500 000 dolarů, v přepočtu tedy 11,7 milionu korun za citové strádání.

Huthová vypověděla, že komik ji a její o rok starší kamarádku pozval do sídla Playboye, když jí bylo 16 let a jemu 37. Porotcům řekla, že ji vzal za ruku a pak se s její vynucenou pomocí sám ukájel.

Cosby, jemuž je nyní 84 let, na videozáznamu výpovědi uvedl, že si na Huthovou nepamatuje. K incidentu podle něj nemohlo dojít, protože by v té době nepokračoval v sexuálním styku s někým, komu ještě nebylo 18 let. Podle ženy však věděl, kolik jí v době bylo let.

 

Za tahák z matematiky tři roky vězení

Alžírský soud poslal na tři roky do vězení poslance parlamentu Abdana Násira Ardžúna, jenž patří k vládnoucí Frontě národního osvobození, za pokus podstrčit dceři tahák při maturitě.

Předáním obálky poslanec pověřil velitele místních četníků, který pak byl rovněž zadržen a obviněn z pokusu o podvod a zneužití funkce. Podvod odhalil člověk pověřený dohledem nad maturanty a podal stížnost na poslance i na četníka.

Parlamentní imunita se podle alžírské ústavy vztahuje pouze na aktivity související s poslaneckým mandátem.

Otevřít v galerii (3)
Kvůli matematice se lze v Alžírsku dostat až do vězení
Kvůli matematice se lze v Alžírsku dostat až do vězeníZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Česká národní banka, Cyrrus

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze