Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Posun ve světě kryptoměn. Rusko se mstí Česku. Cena pohonných hmot po zásahu vlády výrazně klesne.

Barbora Večeřová
14. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Premiér Fiala.

Rusko reaguje na vyhoštění jejich velvyslance z Česka stejným krokem, a tedy vyhoštěním českého velvyslance z Ruska. Jediný rozdíl je, že čeští velvyslanci dodržují pravidla, od Ruska jde tedy o naprosto neadekvátní krok. Na to už jsme si ale asi zvykli. Pro všechny, kteří kryptoměnám stále nedůvěřují, přichází možná zásadní zvrat v přemýšlení o nich. Vznikne totiž první karta krytá kryptoměnami. Takže pokud vás tahle digitální aktiva doteď nezajímala, odteď by měla… 

Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin 

Premiér Fiala na tiskové konferenci oznámil na tiskové konferenci, že dojde k novele zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Ministr financí Stanjura už v minulém týdnu uvedl, že by toto speciální opatření mělo platit v období od začátku června do konce září. Přímo se to projeví na cenách pohonných hmot. 

"Na čerpacích stanicích by se mohly ceny snížit až o 1,8 koruny na litr. Opatření přinese pozitivní dopad na řidiče i na podnikatelský sektor. Dopravcům pomůže s konkurenceschopností," 

uvedlo ministerstvo financí na Twitteru. 

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

 

Rusko vyhostilo zástupce českého velvyslance v Moskvě 

Rusko vyhostilo českého velvyslance v Moskvě. Podle vyjádření ministerstva zahraničí jde o reakci na březnové vyhoštění zástupce ruského velvyslance z Prahy. Vyhoštěný český diplomat musí zemi opustit do 72 hodin, české ministerstvo zahraničí označilo tento krok Ruska za neadekvátní, protože na rozdíl od ruských velvyslanců, ti čeští dodržují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích. 

 

Čeští diplomaté se vrátili na velvyslanectví v Kyjevě 

Čeští diplomaté se vrátili na velvyslanectví v Kyjevě. Podle slov ministerstva zahraničních věcí jde o způsob vyjádření podpory Ukrajině. Diplomaté z hlavního města odjeli na počátku ruské invaze, protože zde velvyslanectví zavřelo. Podobně na tom byl i generální konzulát ve Lvově, kde české diplomaty rovněž čeká návrat. 

"Česká vlajka opět zavlála v Kyjevě, čeští diplomaté jsou zpět. Jde o jeden z mnoha kroků, kterým Ukrajině vyjadřujeme podporu,"

uvedlo ministerstvo zahraničních věcí na svém Twitteru. 

Ve Venezuele se navrací státní majetek 

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro navrací dříve zestátněný majetek do soukromých rukou podnikatelů. O zestátnění se před lety postaral jeho předchůdce ve funkci Hugo Chávez, nyní se ale malé podniky, potravinářské závody a farmy vrací do rukou těch, kterým dříve patřily. Návrat majetku do rukou podnikatelů je sice vítaným krokem, není ale známo, za jakých podmínek je majetek navracen. 

Otevřít v galerii (2)
Venezuelský prezident navrací v tichosti majetek.
Venezuelský prezident navrací v tichosti majetek. Zdroj: AFP PHOTO / VENEZUELA'S PRESIDENCY / JHONN ZERPA

 

První platební karta krytá kryptoměnami 

Americká Mastercard a švýcarská kryptoměnová společnost Nexo spojují síly a vydávají společnou platební kartu. Půjde o úplně první kartu na světě, která bude kryta kryptoměnami. Jde o reakci firem na rozšířenost a oblibu těchto digitálních aktiv. Prozatím bude k dostání na evropských trzích a platit s ní bude možné u 92 milionů obchodníků na celém světě. 

 

Finsko a Švédsko se rozhodne, jestli se připojí k NATO 

Po ruském vpádu vojsk na Ukrajinu začalo být téma členství severských států v NATO opět aktuální. Tyto státy v minulosti žádost o členství odložily, nyní se pozice zemí, které byly vždy byly neutrální, mění. Podle premiérek Finska a Švédska by státy mohly podat už v létě, definitivně se ale rozhodnou v rámci několika následujících týdnech. Rusko v posledních týdnech proti připojení k NATO varovalo. 

Otevřít v galerii (2)
Premiérky Švédska a Finska společně diskutovaly otázku připojení k NATO.
Premiérky Švédska a Finska společně diskutovaly otázku připojení k NATO. Zdroj: Profimedia

Zdroje: denikn.cz, ČTK, bbc.com, seznamzpravy.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze